To gnojówka zapobiegająca chorobom grzybowym buraków, pomidorów, poziomek, truskawek, ziemniaków. Do jej przygotowania potrzebne są cebula, czosnek i woda.
Termin przygotowania: maj i czerwiec (V-VI)
Składniki
*około 50 dag resztek cebuli oraz czosnku, np. zielone kwiatostany, liście, łuski (z kuchni), korzenie, ząbki i cebule uszkodzone, niedojrzałe cebulki powietrzne czosnku
*10 l wody (może być np. z kranu, deszczówka, pozostała z mycia doniczek i warzyw)
Czas przygotowania
2-4 tygodnie (szybciej, jeśli jest ciepło, dłużej – zimno)
Inne rośliny
Gnojówki roślinne świetnie sprawdzają się z pokrzywy, skrzypu, mniszka lekarskiego i wielu innych roślin. Nadają się m.in. do nawożenia. Kiedy, z czego, jak – proste i sprawdzone przepisy znajdziesz w e-booku Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Jak zrobić
Włożyć cebulę i czosnek do wiaderka. Większe kawałki pociąć na mniejsze. Można też je zmiażdżyć, np. kamieniem.
Zalać wodą. Odstawić w kąt ogrodu (cień lub półcień).
Po około tygodniu cebula i czosnek zaczynają fermentować. Na wierzchu tworzy się piana (bąbelki). W porównaniu do innych gnojówek roślinnych, cebula z czosnkiem słabo fermentują. Zawierają bowiem mało azotu (chyba że dorzuci się więcej zielonych resztek cebuli).
Po 2-3 dniach zamieszać patykiem. Jeśli bąbelków już nie ma, gnojówka jest gotowa. Ciecz powinna być przezroczysta, brunatna, o zapachu gnoju, cebuli i czosnku (średnio mocnym). Nie należy się przejmować, że nie wszystkie resztki się zmacerowały. Nie rozkładają się np. zielone kwiatostany czosnku. To naturalne.
Stosowanie
- Zapobieganie chorobom grzybowym – buraków, pomidorów, poziomek, truskawek, ziemniaków. Podlewać w rozcieńczeniu 1:10 (jedna część gnojówki, 10 części wody). Lepiej unikać zraszania liści. Poziomki oraz truskawki podlewa się gnojówką z cebuli i czosnku tylko do ich zakwitnięcia.
- Wzmocnienie roślin – w gnojówce z cebuli i czosnku powstaje unikalna, pożyteczna flora bakteryjna. Powoduje ona, że w glebie zachodzą procesy sprzyjające plonowaniu roślin (buraki, pomidory, poziomki, truskawki, ziemniaki) .
- Przyśpieszanie kompostowania – cebula z czosnkiem w postaci gnojówki zawiera pożyteczne mikroorganizmy, które działają jak szczepionka kompostowa. Po wrzucenia na kompost należy je przykryć, np. chwastami, liśćmi, odpadkami z kuchni.
Można też kompostownik podlewać gnojówką z cebuli oraz czosnku – rozcieńczoną wodą (dowolne proporcje) lub bez rozcieńczenia.
Warto wiedzieć
- Na gnojówkę roślinną nadaje się każda cebula. Mogą to być np. cebula zwyczajna (jest najpopularniejsza), cebula kartoflanka, cebula perłowa, cebula siedmiolatka, cebula wielopiętrowa.
- Do truskawek można też przygotować wywar z cebuli na roztocza truskawkowe. Roztocz truskawkowy to uciążliwy szkodnik powodujący m.in. karłowacenie truskawek i słabe plony.