Kwitnie zimą. Cantedeskia etiopska to roślina pokojowa średnio łatwa w uprawie. Ma białe, pachnące kwiaty, czasem cieniowane różem lub zielenią.
Inne nazwy: Bielikrasa, Calia etiopska, Calla, Kala, Kalia etiopska, Zantedeschia aethiopica, Zantedeschia etiopica
Cantedeskia etiopska pochodzi z Afryki. W Polsce można ją uprawiać tylko na parapecie albo w oranżerii. Cantedeskia etiopska kwitnie bowiem zimą. Gdy trwa polskie lato, przechodzi stan spoczynku.
Już na przełomie XIX i XX wieku cantedeskia etiopska była popularnym kwiatem pokojowym w polskich domach. Znano ją wówczas pod dwoma nazwami: bielikrasa i calla.
Kwiaty cantedeskii etiopskiej są sprzedawane w kwiaciarniach. Używane są m.n. do bukietów ślubnych. Materiałem bukieciarskim są także liście tej rośliny.
Cechy: bylina
Uprawa cantedeskii etiopskiej jest średnio trudna. Organem przetrwalnikowym jest kłącze.
Wysokość: 50-70 cm
Kwiaty: najczęściej białe, rzadziej zielono-białe lub różowo-białe
Cantedeskia etiopska kwitnie od lutego do marca (II-III). Kwiaty są duże, piękne. Z botanicznego punktu widzenia to kwiatostany kolbowe. W uprawie na parapecie na jednej roślinie rzadko jest więcej niż 4 kwiaty.
Zapach: od delikatnego po średnio mocny; przyjemny
Liście: zielone
Rozmnażanie: kłącza
Kłącza cantedeskii etiopskiej sadzi się od połowy sierpnia do połowy października (VIII-IX). Im większe kłącze, tym więcej kwiatów roślina jest w stanie wydać. Duże kłącza można dzielić, by otrzymać kilka roślin potomnych.
Cięcie: po kwitnieniu, a potem gdy zaschną liście
Cantedeskia etiopska co roku przechodzi stan spoczynku. Po kwitnieniu wycina się cały pęd kwiatowy. Następnie stopniowo zasycha część nadziemna. Ścina się ją, gdy zaschnie co najmniej w 60%.
Stanowisko: słoneczne lub półcień
W czasie wegetacji cantedeskia etiopska najlepiej rośnie w pokojach chłodnych i niezbyt mocno ogrzewanych (15-20 stopni Celsjusza). W czasie spoczynku zaś doniczkę z kłączem można postawić np. na szafie czy w altanie. Ważne, aby miejsce było przewiewne. Uśpione kłącze można wyjąć z ziemi, ale nie jest to konieczne.
Ziemia: żyzna; odczyn od bardzo kwaśnego do kwaśnego (pH 4-5)
Cantedeskia etiopska jest tolerancyjna co do ziemi. Gdy ma wyższy odczyn pH, liście są jaśniejsze, mniej okazałe.
Przesadzanie: co roku
Podlewanie: od sierpnia do września – umiarkowane, potem coraz mniej, a po zaschnięciu liście – wcale
W okresie wegetacji ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie błotnista. W czasie spoczynku zaś nie podlewa się wcale.
Nawożenie: co 1-2 tygodnie od października do marca (X-III)
Najlepsze są nawozy do roślin doniczkowych do roślin kwitnących.
Odporność na mróz: brak
Choroby i szkodniki: odporna
Można go zniszczyć nadmiernym podlewaniem, zwłaszcza zimą. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.
Ciekawa odmiana cantedeskii etiopskiej
- Green Goddess – kwiaty biało-zielone
Warto wiedzieć
- Oprócz cantedeskii etiopskiej w Polsce uprawiane są także cantedeskie ogrodowe. To mieszańce różnych gatunków cantedeskii. W odróżnieniu od cantedeskii etiopskiej są bardziej kolorowe i nadają się do uprawy na zewnątrz. Kwitną w innym czasie – latem, a okres spoczynku mają zimą. Odwrotnie niż w przypadku cantedeskii etiopskiej.
- Nazwa upamiętnia włoskiego botanika i lekarza, którym był Giovanni Zantedeschi (1773-1846). Nazwę wymyślił Kurt Sprengel (1766-1833) – niemiecki botanik i lekarz. Obaj panowie się przyjaźnili.
- Cantedeskia etiopska była opisana – jako jeden z najpopularniejszych kwiatów pokojowych w książce „Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju” Roberta Bettena w 1901 roku.
- Cantedeskia etiopska ma właściwości trujące. Nie nadaje się do jedzenia. Po zjedzeniu mogą wystąpić m.in. opuchnięcie języka, wymioty, ból brzucha. Kwiaty można dotykać gołymi rękami. Do ścinania liści i kwiatów do bukietów należy zakładać rękawiczki.
- W mowie kwiatów cantedeskia oznacza zachwycenie.