Są zielone cały rok, trwałe, można je przycinać. Bukszpanowe obwódki tworzą na lata obramowania rabat, które wypełnia się kwiatami, ziołami, warzywami, kamykami.
Bukszpanowe obwódki są znane w ogrodach od wieków. Bordiury z bukszpanów były bardzo popularne w epoce baroku nie tylko z powodu walorów dekoracyjnych. Bukszpan uważano za roślinę magiczną, chroniącą ogród i dom przed złymi mocami, a także kradzieżami.
Najlepsze na obwódki są bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) oraz bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens).
Bukszpan na obwódki sadzi się co 15-30 cm w jednym, dwóch lub trzech rzędach, podobnie jak żywopłoty (w ilu rzędach sadzić żywopłot CZYTAJ TUTAJ). Bukszpanowe obwódki to rodzaj bardzo niskich, ozdobnych żywopłotów.
Zalety bukszpanowych obwódek
- Trwałe granice – bukszpanowe obwódki zastępują np. drewniane i betonowe palisady, krawężniki wokół kwietników, ścieżek, rabat. Bukszpan rośnie bardzo wolno. Bordiura zachowuje trwałość co najmniej 10 lat lub więcej (w zależności od cięcia).
- Zielone całe rok – bukszpan nie zrzuca liści na zimę. Jego zielone liście są ozdobą ogrodu bez względu na pogodę.
- Fantazyjne kształty – bukszpan doskonale znosi cięcie. Można go sadzić w liniach prostych, owalnych, fantazyjnych. Ciąć lekko lub bardzo mocno.
- Różne wypełnienia – kiedyś mawiano, że patery z bukszpanowymi obwódkami haftuje się kwiatami. I jest to trafne porównanie! Nasadzenia można wymieniać kilka razy w sezonie, np. na wiosnę, lato, jesień. Mogą to być rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, zioła, a nawet warzywa. Bukszpanowe obwódki świetnie się komponują także z trawnikiem i kamieniami.
- Neutralne tło – zielone liście bukszpanu podkreślają urodę kwiatów. Nie są dla nich konkurencją. Kwiatom nie przeszkadzają korzenie bukszpanów.
W słońcu i cieniu – bukszpanowe obwódki można założyć zarówno w pełnym słońcu, jak w cieniu.
- Łatwe sadzenie – bukszpan bardzo dobrze znosi przesadzanie nawet w starszym wieku. Dlatego po latach, np. gdy bukszpanowe obwódki urosną zbyt wysokie, krzewy można przesadzić. Łatwo też zrobić nowe sadzonki i znowu założyć niskie bordiury do haftowania kwiatami.
Oto pomysły na bukszpanowe obwódki:
Barokowa rabata
Kwietnik inspirowany ogrodami barokowymi z bukszpanowymi bordiurami. Jest haftowany kwiatami wyższymi od bukszpanu: aksamitkami, słonecznikami, szarłatami.
Białe kamyki
Bukszpanowa obwódka zasadzona wzdłuż ścieżki wysypanej białymi kamykami. Kamienie mogą być także w innych kolorach. W barokowych ogrodach używano np. tłuczonej cegły.
Kwiaty niższe niż obwódka
Tutaj bukszpanowe obwódki mają około 50 cm wysokości. Zasadzono między nimi niższe od nich bratki, którym nie przeszkadza cień rzucany przez wyższe bordiury.
Między krawężnikiem a trawnikiem
Dwurzędowa bukszpanowa obwódka tworzy eleganckie wykończenie brzegów trawnika. Ziemia wzdłuż obwódek została wysypana grubą korą.
Wzdłuż ścieżki
Bukszpanowe obwódki tworzą ramy po bokach ścieżki. Kolorowe kamyki i lampy podkreślają reprezentacyjny charakter ogrodu.
Wysokie obwódki
Bordiura ze starego bukszpanu, mimo cięcia, ma sporą wysokość. Wypełniono ją wysokimi kwiatami, m.in. paciorecznikiem.
Dwa kolory liści
To przykład rabaty dwukolorowej, ale o ciekawej fakturze, którą tworzą liście bukszpanu i starca. W podobny sposób można tworzyć zestawienia z innymi roślinami ozdobnym z liści, w tym z bylinami lubiącymi cień, np. bergeniami.
Kwiaty jednoroczne
Bukszpanowe obwódki co roku można haftować kwiatami jednorocznymi, wysiewanymi od razu do gruntu. Na słoneczne stanowiska świetne są np. czarnuszka, klarkia wytworna, kosmos, maczek kalifornijski, słonecznik (karłowe odmiany), szarłat.