To prosty sposób ochrony przed mrozem. Bielenie drzew owocowych trzeba wykonać najpóźniej w styczniu. Najlepsza jest pora odwilży.
Bielenie drzew owocowych zapobiega uszkodzeniom przez mróz w drugiej połowie zimy, czyli w lutym oraz marcu (II-III).
Jak działa bielenie?
Biały kolor odbija promienie słońca. Dlatego białe powierzchnie nagrzewają się zdecydowanie mniej, niż czarne czy brązowe, czyli niepomalowane pnie drzew owocowych.
W polskim klimacie bardzo słoneczne dni są zwykle w lutym i marcu. W dodatku słońce jest coraz wyżej nad horyzontem, a dni są coraz dłuższe. To sprawa, że pnie nagrzewają się bardzo mocno w dzień. W nocy zaś temperatura gwałtownie spada, nierzadko do prawie minus 30 stopni Celsjusza.
Typowe uszkodzenia mrozowe, spowodowane nagrzewaniem przez słońce za dnia i spadkiem temperatury nocą, to:
- Rany zgorzelinowe – kora najpierw robi się czerwonawa, potem łuszczy się, odchodzi, zwija. Często zgorzele powstają w rozwidleniach gałęzi.
- Podłużne pęknięcia pni – zjawisko zachodzi bardzo gwałtownie. Pnie pękają z hukiem w nocy (stąd powiedzenie „trzaskające mrozy”). Pnie pękają zawsze podłużnie (pionowo). Najczęściej pęka pień główny. Zdarza się to także głównym konarom.
Zarówno rany zgorzelinowe, jak i podłużne pęknięcia pni są groźne. Drzewa owocowe chorują w kolejnych latach, często schną, słabo owocują.
Ranom zgorzelinowym oraz podłużnemu pękaniu pni zapobiega właśnie bielenie drzew owocowych.
Termin
Bielenie drzew owocowych można wykonać już w październiku. Jednak wapno stopniowo zmywają deszcz i śnieg. Dlatego zabieg trzeba z reguły powtórzyć w grudniu albo w styczniu. Drzewa bieli się podczas odwilży.
Bielenie wiosną, czyli w marcu i kwietniu – to termin zdecydowanie zbyt późny.
Wapno do bielenia
Najwygodniej kupić wapno do bielenia w sklepie ogrodniczym. Wystarczy rozrobić według instrukcji na opakowaniu – i gotowe. Wapno nanosi się na korę pędzlem.
Jak wysoko bielić
Pobielić trzeba cały pień oraz – w miarę możliwości – rozwidlenia najniższych głównych konarów.
Warto wiedzieć
- Wapno ma odczyn zasadowy. Dlatego bielenie ogranicza także wzrost mchów i porostów na korze.