Jego liście są żółtozielone, jak muśnięte słońcem. Berberys Thunberga Sunsation ma czerwone owoce nadające się m.in. na nalewki i konfitury.
Inne nazwy: Berberis thunbergii Sunsation, Berberys Thunberga Monry
Wysokość: 1 m
Szerokość: 1 m (w zależności od cięcia)
Berberys Thunberga Sunsation rośnie wolno. Podane wymiary osiąga po około 20 latach uprawy.
Kwitnienie: maj (V)
Kwiaty: żółte
Berberysy Thunberga Sunsation mają kwiaty mało dekoracyjne, ale zwabiające pszczoły.
Zapach: średnio mocny, przyjemny
Owoce: jadalne; podłużne jagody w kolorze czerwonym
Berberys Thunberga Sunsation ma owoce nadające się na nalewki, soki, konfitury. Jeżeli pozostawi się je na krzewach i przez zimę nie zjedzą ich ptaki, wiszą na gałęziach aż do wiosny.
Liście: żółte (młode) i żółtozielone (starsze); opadają na zimę
Ciekawą cechą berberysu Thunberga Sunsation są czerwone, młode pędy. Bardzo ładnie ich czerwień kontrastuje z żółtymi i żółtozielonymi liśćmi. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowy kolor.
Zastosowanie: pojedynczy egzemplarz lub grupa kilku krzewów, niskie, nieformowane żywopłoty (są kolczaste), skalniaki, skarpy
Thunberga Sunsation świetnie prezentuje się w kolorystycznych kompozycjach, np. z berberysami czy klonami palmowymi o czerwonych liściach.
Stanowisko: słoneczne, toleruje lekki półcień
Gleba: przeciętna; odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego
Berberysy Thunberga Sunsation są tolerancyjne co do gleby. Jednak najlepiej rosną, jeżeli jest ona próchnicza i lekka.
Podlewanie: młode krzewy – umiarkowane, starsze – w czasie suszy
Berberys Thunberga Sunsation nie powinien być podlewany na liście (ze względu na większe ryzyko zaatakowania przez choroby grzybowe).
Nawożenie: kwiecień – maj (IV-V)
Najlepiej używać nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących. Nadają się również nawozy naturalne, np. nawóz gołębi, nawóz kurzy, obornik krowi czy gnojówka z pokrzywy.
Berberysy nie potrzebują częstego nawożenia. Wystarczą 2-3 dawki nawozu w odstępach 2-3 tygodnie.
Rozmnażanie: odrosty korzeniowe, odkłady, sadzonki zdrewniałe
Cięcie: kwiecień-czerwiec (IV-VI)
Berberys Thunberga Sunsation nie potrzebuje mocnego cięcia. Wystarczy lekko regulować kształt. W ten sposób ogranicza się też jego wysokość i szerokość. Pojedyncze gałązki można obcinać także później, ale najlepiej tylko do końca sierpnia (VIII).
Przycinanie berberysów utrudniają kolce. Trzeba zakładać grube rękawice.
Co kilka lat korzystnie wykonać cięcie prześwietlające (usuwa się bardzo stare pędy i nadmiernie zagęszczające krzew).
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Berberys Thunberga Sunsation jest odporny na rdzę źdźbłową (chorobę występującą na zbożach i berberysach). Bywa atakowany przez mączniaka (chorobie sprzyja podlewanie na liście i deszczowe lato).
Ze szkodników na berberysach występuje obnażacz kwaśnicówka. Jego larwy zjadają liście.
Warto wiedzieć
- Berberys Thunberga Sunsation został wyhodowany w 1977 roku w USA. Zanim trafił to sprzedaży, był przez wiele lat testowany. Jego hodowca to Henry Eilers.
- Berberys Thunberga Sunsation jest przypadkową siewką. Prawdopodobnie jednym z jego rodziców jest berberys Thunberga Aurea.
Jeden komentarz
Wawrzyn szlachetny moze spokojnie stac na balkonie czy tarasie dopuki nie ma mrozow. Mieszkam w Londynie, tutaj nie ma ostrych zim, choc zdarzaja sie temperatury ponizej zera przez kilka dni, ale mojego wawrzynu nie wnosze do domu. Rosnie w duzej donicy od kilku lat, najwyzej w mrozniejsze dni przykrywam go agrowloknina i roslina daje sobie rade. Im bardziej delikatnie sie z nim obchodzimy tym gorzej rosnie. W naturze wawrzyn to ogromne drzewo i w cieplejszym klimacie nie wolno go sadzic blisko domu, bo korzenie zniszcza fundamenty.