Ma śliczne, wzorzyste liście. Begonia królewska to jedna z najpiękniejszych roślin pokojowych. Lubi stanowiska półcieniste.
Inne nazwy: Begonia rex, Ukośnica królewska
Pochodzenie: Azja (Indie, Chiny)
Cechy: bylina
W polskim klimacie begonie królewskie nadają się tylko do uprawy w donicach, gdyż nie są odporne na mróz. To piękny kwiat pokojowy.
Wysokość: 30-50 cm
Kwitnienie: wiosna i jesień
Kwiaty: różowe; pojedyncze
Kwiaty mają po około 2 cm średnicy. Nie są zbyt atrakcyjne. Dość często zakrywają je liście.
Zapach: niewyczuwalny
Liście: wzorzyste w wielu kolorach
Niewiele roślin ma tak wzorzyste, piękne liście jak begonie królewskie. Przeplatają się na nich kolory srebrny, zielony, różowy, czerwony.
Rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe i sadzonki liściowe
Najlepszy termin na ukorzenianie sadzonek begonii to marzec – kwiecień (III-IV). Szybko się ukorzeniają.
Cięcie: obcina się zasychające liście (u nasady)
Można też wycinać (u nasady) pędy kwiatostanowe. Kwiaty nie są bowiem zbyt atrakcyjne. Gdy przekwitną, opadają na parapet lub podłogę (trzeba częściej sprzątać).
Stanowisko: półcień
Przeznaczenie: parapety, kwietniki stojące i ścienne, oranżerie
Ziemia: żyzna, przepuszczalna; odczyn kwaśny pH 5-6
Begonie królewskie najlepiej sadzić w gotowych podłożach, np. dedykowanych do roślin zielonych.
Przesadzanie: co 1-2 lata
Begonii królewskich wygodniej wcale nie przesadzać lecz co roku odmładzać z sadzonek. Zimą bowiem często tracą ładny pokrój (zwłaszcza jeśli mają za ciepło). Młode begonie rosną bardzo szybko.
Podlewanie: umiarkowane – zimą, obfite – od wiosny do jesieni
Lubi lekko wilgotne podłoże, ale należy unikać zalewania korzeni (zwłaszcza częstego).
Nawożenie: co tydzień od kwietnia do września (IV-IX)
Polecane są nawozy do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści.
Odporność na mróz: brak
Zimę begonia królewska powinna spędzać w pokoju ogrzewanym, ale niezbyt ciepłym (około 18 stopni Celsjusza).
Źle znosi zimowanie w mieszkaniach bardzo ciepłych, ze zbyt suchym powietrzem. Jej liście wtedy schną, częściej atakowane są przez szkodniki.
Choroby i szkodniki: odporna
Choruje rzadko. Powodem złej kondycji jest zwykle nadmierne podlewanie lub jego brak, a także zbyt wysoka temperatura i za suche powietrze w pokoju zimą.
Ze szkodników, zwłaszcza w okresie zimowym, begonie atakowane są przez przędziorki i wciornastki.
Ciekawe odmiany begonii królewskiej
- Escargot – liście srebrzysto-zielone
- Red Tango – liście srebrzysto-czerwone-zielone
- Shadow King Cool White – liście srebrzysto-czerwone-zielone
Warto wiedzieć
- W Polsce begonie królewskie były popularne już w XIX wieku.
„Z tych Beg. Rex (Ukoś. królewska) jeden z najozdobniejszych i najpowszechniej hodowanych gatunków, o wytwornym, mięsistym liściu najlepiej wegetuje w pokoju” – pisał Aleksander Karwowski „O hodowaniu i pielęgnowaniu kwiatów i roślin pokojowych” z 1874 roku.
Urodą begonii królewskiej zachwycał się też Edmund Jankowski w książce „Kwiaty naszych mieszkań” z 1880 roku:
„Tytuł ten z prawa należy się pewnie jednej z najpiękniejszych rośliny liściastych. Sam gatunek bardzo jest z liścia ozdobny, ale piękniejsze jeszcze są inne jego odmiany, o liściach srebrzystych lub w różne metaliczne barwy odzianych. Cechą tych wschodnioindyjskich ukośnic są pasy kilkobarwne, współśrodkowe (zonae), z których jeden zwykle bywa srebrzysty. Młode liście mają barwy żywsze i w ogóle piękniejsze od starych”.
W 1895 roku w Łodzi odbyła się wystawa kwiatów. Pokazana na niej została m.in. begonia królewska Anny Scheiblerowej (1835-1921) – słynnej fabrykantki, filantropki i pasjonatki ogrodnictwa. Czasopismo „Ogrodnik Polski” określiło ten wspaniały okaz jako „kolosalne Begonia Rex”.
- W Polsce, oprócz begonii królewskiej, uprawiane są także inne gatunki ozdobne z liści, m.in. begonia Bowera (Begonia bowerae), begonia cesarska (Begonia imperialis), begonia gładka (Begonia glabra), begonia kędzierzawa (Begonia crispa), begonia koralowa (Begonia corallina), begonia Limiminghena (Begonia limminghena), begonia Masona (Begonia masoniana), begonia metaliczna (Begonia metallica), begonia plamista (Begonia maculata), begonia strzępiastopłatkowa (Begonia serratipetala).
Ogromną grupę tworzą też begonie ozdobne z kwiatów. Najpopularniejsze są begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) oraz bulwiaste. Uprawiane są jako kwiaty balkonowe i na rabatach.
- Nazwa begonia upamiętnia słynnego francuskiego przyrodnika i kolekcjonera roślin, którym był Michel Begon (1638-1710). Nadał ją Charles Plumier (1646-1704) – wybitny francuski botanik, zakonnik i podróżnik. Obaj naukowcy znali się osobiście.