Kwaśnej ziemi wymagają m.in. azalie, borówki, różaneczniki, żurawina. Zakwaszanie ziemi jest dla nich konieczne. Oto proste sposoby.
Zakwaszanie ziemi w ogrodzie jest potrzebne, jeśli uprawia się rośliny wybitnie kwasolubne. Do nich należą m.in. azalie, bażyna czarna, borówki, różaneczniki, żurawiny, wrzosy i wrzośce. Te rośliny powinny rosnąć w ziemi o pH 3,5-5. Przeciętna ziemia w ogrodzie zaś ma zwykle pH 6-7, czyli za dużo. Metody pomiarów jest sporo, potrzebne narzędzia można znaleźć w Sklepie Niepodlewam.
Zakwaszanie ziemi jest też często potrzebne w przypadku mniej kwasolubnych roślin, np. agrestu, malin, truskawek. Najlepiej rosną, gdy ziemia ma odczyn pH 5,5-6,2.
Dlaczego zakwaszenie ziemi w ogrodzie jest potrzebne? Rośliny kwasolubne nie są w stanie przyswajać niektórych składników pokarmowych, zwłaszcza żelaza. Efekt: żółkną i zamierają.
Sposoby na zakwaszanie ziemi w ogrodzie
1. Ściółkowanie
Wszystkie rośliny kwasolubne bardzo lubią ściółkowanie. Na ściółkę nadają się np. kora (przekompostowana), igliwie, kompost kwaśny, szyszki, torf wysoki, trociny (przekompostowane), zrębki. Materiały ściółkujące można mieszać. Do ściółkowania truskawek i poziomek nadaje się także słoma.
Ściółka ogranicza również wyparowywanie wody z ziemi. Dzięki temu ogród rzadziej się podlewa.
2. Kompost kwaśny
Do przygotowania kompostu kwaśnego nadają się: igliwie (np. sosny, świerku, jodły, jałowców), gałązki z cięcia wrzosów, wrzośców oraz iglaków, kora, kwaśne resztki z kuchni (np. sok pomarańczowy), szyszki, torf wysoki, trociny, zrębki.
Kompost kwaśny można przekopać przed sadzaniem roślin kwasolubnych. Nadaje się także do ściółkowania (patrz punkt 1).
Jak zrobić kwaśny kompost więcej na blogu Niepodlewam CZYTAJ TUTAJ
3. Kwaśna próchnica
Im więcej kwasotwórczej próchnicy w glebie, tym lepiej dla roślin kwasolubnych (długo działa). Użyć można tych samych materiałów, jak do ściółkowania (patrz punkt 1). Przekopuje się je na głębokość co najmniej 20 cm. Warto je mieszać z ziemią w czasie sadzenia roślin szczególnie kwasolubnych, np. borówek czy różaneczników.
4. Podlewanie miękką wodą
Woda wodociągowa często zawiera dużo soli mineralnych, które odkwaszają ziemię. Dlatego rośliny wybitnie kwasolubne, np. borówki, różaneczniki, żurawiny, warto podlewać deszczówką, czyli tak zwaną wodą miękką. Deszczówka nie zakwasza gleby, ale ogranicza jej naturalne odkwaszanie, co w przypadku roślin kwasolubnych jest niekorzystne.
5. Kamienie o odczynie kwaśnym
Wiele kamieni ma odczyn kwaśny, np. granit, kwarc, porfir. Ułożone obok roślin kwasolubnych – jako dekoracja – są prostym sposobem na zakwaszanie ziemi w ogrodzie. Kamienie zakwaszają ziemię stale, ale powoli.
Więcej o odczynie kamieni CZYTAJ TUTAJ
6. Nawozy zakwaszające
Do nawożenia roślin kwasolubnych trzeba stosować wyłącznie nawozy o odczynie kwaśnym. Z nawozów naturalnych to może być np. kwaśny kompost. Z nawozów mineralnych (sztucznych) można stosować siarczan amonu (nawóz azotowy z siarką) albo dedykowane do konkretnych roślin, np. do azalii, borówek, różaneczników, truskawek. Ich skład jest opracowany tak, że powodują zakwaszanie ziemi.
7. Zakwaszacze gleby
W sklepach ogrodniczych można kupić zakwaszacze ziemi. To rodzaj nawozów (patrz punkt 6). Są łatwe w stosowaniu i umożliwiają szybkie zakwaszanie ziemi. Mają postać płynu lub granulek. Stosuje się je według instrukcji na opakowaniu.
8. Siarkowanie
Pozwala szybko zakwasić ziemię. Do tego celu używa się siarki elementarnej. To rodzaj nawozu do kupienia w sklepach ogrodniczych. Efekt zakwaszenia jest jednać dość krótki, bo siarkę wymywa z ziemi woda. Dlatego warto jednocześnie zakwaszać ziemię wolniej działającymi sposobami, ale za to dłużej. To ściółkowanie, kompost kwaśny i kwaśna próchnica (patrz punkty 1-3).
9. Sadzenie obok iglaków
Opadłe igły oraz szyszki iglaków w naturalny sposób zakwaszają ziemię. W ich towarzystwie rośliny kwasolubne rosną lepiej.
10. Kwaśna ziemia
Najwygodniej kupić gotową kwaśną ziemię w sklepie ogrodniczym. Można też pozyskać kwaśną ziemię np. z wrzosowiska naturalnego albo z zaprzyjaźnionego ogrodu.
Trzeba pamiętać, że taka ziemia, po posadzeniu roślin kwasolubnych, ulega naturalnemu odkwaszaniu. Dlatego TRZEBA systematycznie stosować inne sposoby zakwaszania (patrz punkty 1-9).