Wrzosy i wrzośce muszą mieć kwaśną, lekką ziemię. Na innej nie będą rosły! Dlatego zakładanie wrzosowiska trzeba zacząć od przygotowania ziemi w ogrodzie.
Zakładanie wrzosowiska nie jest trudne. Wrzosy (kwitną jesienią) i wrzośce (kwitną na przełomie zimy i wiosny) mają podobne wymagania. Błędy w uprawie częściej wybaczają jednak wrzośce. Są bardziej tolerancyjne co do ziemi niż wrzosy.
1. Słoneczne stanowisko
Zakładanie wrzosowiska trzeba zacząć od wyboru słonecznego miejsca. Wrzosy i wrzośce KONIECZNIE muszą mieć dużo słońca. W zacienionych miejscach kwitną słabo i często chorują.
Doskonałe dla wrzosów są lekkie, falujące wzniesienia nachylone w kierunkach południowym, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim. Teren może też być płaski.
Wrzosowisko w ogrodzie nie musi być duże. Korzystnie jest usytuować wrzosowisko blisko ścieżek. Wtedy łany niskich wrzosów i wrzośców są lepiej wyeksponowane. Poza tym w powietrzu, podczas przechodzenia obok, lepiej czuć ich charakterystyczny, delikatny zapach, zwłaszcza gdy kwitną.
2. Przygotowanie ziemi przed sadzeniem
Wrzosy i wrzośce to rośliny kwasolubne. Najlepiej rosną w ziemi lekkiej, kwaśnej lub bardzo kwaśnej (pH 3,5-5). W ogrodach rzadko jest taka gleba. Wyjątkiem są ogrody założone na dawnych bagnach czy skrajach lasów.
Ziemię pod wrzosowisko trzeba wzbogacić składnikami, które jednocześnie będą ją zakwaszały oraz czyniły przepuszczalną, próchniczą i lekką. To mogą być:
- Kora sosnowa przekompostowana
- Zrębki i trociny, najlepiej przekompostowane
- Torf wysoki
- Igły iglaków, np. sosny
- Szyszki
- Kompost kwaśny
Jak zrobić kompost kwaśny CZYTAJ TUTAJ na blogu Niepodlewam
Wymienione wyżej składniki rozsypuje się na powierzchni ziemi w ilości co najmniej 2 wiaderka 10-litrowe na metr kwadratowy. Następnie powierzchnię przeznaczoną pod zakładanie wrzosowiska trzeba przekopać na głębokość około 20 cm.
Dopiero w tak przygotowanej ziemi można sadzić wrzosy i wrzośce. Najlepsze terminy sadzenia wrzosów i wrzośców to 15 września – 15 października oraz marzec i kwiecień.
3. Ściółkowanie
Zakładanie wrzosowiska kończy się zawsze ściółkowaniem. To BARDZO ważne!
Ściółka na wrzosowisku:
- Chroni wrzosy i wrzośce przed przesuszeniem.
- Obniża odczyn ziemi, co wrzosy i wrzośce bardzo lubią.
Do ściółkowania wrzosów i wrzośców najlepsza jest przekompostowana kora. Trzeba ją systematycznie uzupełniać.