W ten sposób uzyskuje się szybciej gęstą, zieloną murawę. Zakładanie trawnika z rolki jest łatwiejsze niż siewu, ale droższe. Teren trzeba starannie przygotować.
Wbrew pozorom zakładanie trawnika z rolki nie polega tylko na ułożeniu darni kupionej w sklepie. Odpowiedniego przygotowania wymaga teren. Nową murawę trzeba systematycznie podlewać!
Kiedy założyć trawnik z rolki?
Najlepsze terminy na założenie nowego trawnika to:
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Sierpień
Uwaga! Trawnik można też zakładać w innych miesiącach. Jednak trzeba pamiętać, że darń przyjmuje się gorzej, jeśli jest sucho i upalnie (np. w lipcu) oraz jesienią (gdy rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku).
Na jakim etapie zakładania trawnika z rolki kupić darń?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy jak szybko zostanie przygotowany teren i kiedy producent lub sklep dostarczą trawę w rolkach. Darń nie powinna czekać na ułożenie dłużej niż 12 godzin (w zacienionym miejscu). Trawę, tak jak inne rośliny, trzeba jak najszybciej posadzić.
Warto wiedzieć, że szybciej ukorzenia się trawa z rolki produkowana na folii, gdyż nie ma uszkodzonych korzeni. Trawa z rolki z gruntu ma częściowo ścięte korzenie i potrzebuje więcej czasu, aby się przyjąć.
Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku
Krok 1: Usunąć chwasty
Z terenu przeznaczonego na trawnik usunąć chwasty oraz mech. Najlepiej zastosować preparat chwastobójczy (naturalny lub konwencjonalny).
Uwaga! Herbicydy muszą być naniesione na liście chwastów (jedynie wtedy działają). Nie należy nimi opryskiwać lub podlewać gleby.
Chwasty można także usuwać ręcznie podczas przekopywania gleby (patrz: Krok 2).
Krok 2: Przekopać i wyrównać teren
Ziemię przekopać na głębokość szpadla, a następnie wyrównać grabiami. Podczas tych czynności pozbierać większe kamienie oraz kłącza i korzenie chwastów.
Uwaga! Trawniki z rolki często są zakładane na skarpach. Jeśli teren jest pochyły, trzeba zadbać, by teren miał odpowiednie krzywizny.
Krok 3: Ustabilizować podłoże
Przekopana ziemia, nawet jeśli teren był starannie zagrabiony, osiada. Aby uniknąć nierówności na przyszłym trawniku, trzeba podłoże ustabilizować poprzez zagęszczenie (ubicie). Można to zrobić na różne sposoby: walcem, deseczką, butami z płaskimi podeszwami oraz poprzez zraszanie. Bardzo pomocny jest deszcz.
Jeżeli nie ma pośpiechu, poczekać 2 tygodnie, aby podłoże naturalnie osiadło.
Krok 4: Ułożyć siatkę na krety
Opcjonalnie na równym gruncie można rozłożyć siatkę na krety. Do wyboru są siatki z metalu oraz tworzywa sztucznego.
Krok 5: Rozsypać żyzne podłoże
Wykonać warstwę żyznego podłoża (o grubości 8-10 cm). Polecane są kompost lub gotowe podłoże do trawników.
Uwaga! Do podłoża można dodać różne dodatki, jak nawóz długodziałający (działa do 6 miesięcy), hydrożel (zatrzymuje wodę), mikoryzę do trawników (to pożyteczne grzyby, które przez całe życie trawy dostarczają jej m.in. wodę i składniki pokarmowe).
Krok 5: Wyrównać i ubić wierzchnią warstwę
Żyzne podłoże wyrównać przy pomocy grabi. Następnie trzeba je zagęścić (ubić), by zapobiec nierównomiernemu osiadaniu. Zrobić to można przy pomocy walca, deseczki, zraszania lub udeptywania butami z płaskimi podeszwami.
Uwaga! Jeśli nie ma pośpiechu, np. darń jeszcze nie dotarła ze sklepu, można poczekać, by podłoże osiadło w naturalny sposób. Ewentualne nierówności wyrównuje się grabiami.
Krok 6: Ułożyć darń
Ułożyć lekko wilgotną trawę z rolek na cegiełkę, tak aby krawędź była przy krawędzi. Obrzeża trawnika obsypać żyznym podłożem.
Krok 7: Podlewać trawę
Świeżo założony trawnik systematycznie podlewać. Trawa przyjmuje się po 1-3 tygodniach (szybciej z rolek wyprodukowanych na folii niż z gruntu).