
Musi być bezpieczny i praktyczny. Wbrew pozorom nie jest trudno zorganizować wybieg dla psa w ogrodzie tak, aby znajdowały się w nim piękne rabaty oraz trawnik.
Artykuł sponsorowany
Pies to członek rodziny, przyjaciel, stróż. Potrafi być wierny, kochany, bezinteresowny – dlatego wybacza mu się wiele. Nie oznacza to, zwierzak ma prawo zadeptywać ogród i kopać w nim nory gdzie chce. Warto przewidzieć wybieg dla psa w ogrodzie!
Dlaczego pies nie powinien się nudzić w ogrodzie
Każdy pies ma inny charakter i temperament. Niektóre rasy potrzebują ruchu dużo, a inne – mało. Bywają psy, które instynktownie kopią nory, kąpią się w każdej kałuży, polują, np. na krety, uwielbiają skakać albo biegać dookoła domu. Więcej ruchu potrzebują zwykle młode zwierzaki, ale nie jest to reguła.
Trzeba pamiętać, że pies to gatunek społeczny. Nawiązuje silne relacje z ludźmi, ale także innymi do domowymi zwierzakami. Gdy w ogrodzie jest sam, może się nudzić lub czuć samotny. To właśnie wtedy zdarza mu się demolować ogród czy niszczyć przedmioty, np. obgryzać wycieraczki, meble ogrodowe, kalosze. Dlatego trzeba zadbać, aby pies w ogrodzie miał zapewnione atrakcyjne spędzanie czasu. Zacząć można od psich zabawek: szarpaków, pluszaków, gryzaków dla psów, kul węchowych.
Nie ma jednej recepty, jak urządzić ogród, aby nie niszczył go pies. Obserwacja psa – jego zwyczajów i temperamentu – pomoże przystosować ogród tak, aby zwierzak, rośliny i ludzie mieli przestrzeń dla siebie. Dla psa taką funkcję spełnia wybieg.
Czy cały ogród powinien być wybiegiem dla psa
Każdy ogród składa się z wielu stref. To np. rabaty, nawierzchnie, żywopłot, trawnik, warzywnik, plac zabaw dla dzieci, domek narzędziowy. To właściciel decyduje, gdzie pies ma wstęp. Jeśli cały ogród nie może być wybiegiem dla psa, trzeba go tego nauczyć. Z reguły obecność psa nie jest mile widziana np. w warzywniku, truskawkach, na rabatach kwiatowych. Stawianie płotków czy rozpinanie taśm nie zawsze pomaga. Sadzenie kolczastych roślin w roli zapór bywa nawet niebezpieczne dla pupila.
Dość skuteczne są zapachowe preparaty odstraszające. Skorzystać też można z porad behawiorysty albo zastosować system nagród, np. w postaci smaczków, za pożądane zachowania. Do warzywnika i na rabaty kwiatowe warto wprowadzić podwyższone grządki, które psy omijają. To rozwiązanie modne i praktyczne. Poza tym podwyższone grządki łatwo przenosić w inne miejsca, co ułatwia znalezienie najlepszej dla nich lokalizacji, nie kolidującej z ulubionymi trasami psa.
Jeśli pies przebywa często w kojcu, można przewidzieć obok niego ogrodzony wybieg. Trzeba jednak pamiętać, że psy mogą się w nim nudzić lub czuć się samotne, co objawia się m.in. apatią i wyciem.
Jaki trawnik jest odporny na psa
Pies jest zwykle najbardziej aktywny na trawniku. Lubi biegać, aportować, odpoczywać. Często ma ulubione trasy i w tych miejscach wydeptuje ścieżki. Czasem rozkopuje trawnik polując np. na krety. Aby murawa wyglądała elegancko, warto ją zakładać ze specjalnych mieszanek trawnikowych odpornych na psa. W ich składzie są często takie trawy jak kostrzewa czerwona, życica trwała, życica wielokwiatowa, życica westerwoldzka, życica mieszańcowa, a także mikrokoniczyna. To gatunki, które dobrze znoszą deptanie, koszenie i szybko się regenerują. Mikrokoniczyna dodatkowo przekształca mocznik, który jest w moczu psa, w azot przyswajalny dla trawy oraz innych roślin. Taki trawnik zasila się rzadziej lub nawet wcale. Aby przystosować stary trawnik do aktywności pupila, wystarczy w uszkodzonych miejscach dosiewać albo samą mikrokoniczynę, albo mieszankę trawnikową odporną na psa.
Na trawniku można bawić się z psami – ulubione zabawy to np. aportowanie czy frisbee. Takie formy aktywności pozwalają psom się wybiegać bez demolowaniu ogrodu, a jednocześnie umacniają więź z domownikami. Dla szczególnie ruchliwych zwierzaków można nawet przygotować tor przeszkód, a dla tych, które uwielbiają kopać – strefę, gdzie za wykopanie nory dostaną nagrodę. Niektóre psy nie kopią, by coś upolować, ale aby się chłodzić leżąc w dole. Problem może rozwiązać specjalna mata chłodząca dla psów rozłożona w zacienionym miejscu np. na tarasie.
Wybieg wzdłuż ogrodzenia – czy to dobry pomysł
Bardzo często psy stróżujące, ale nie tylko, mają zwyczaj biegania wzdłuż ogrodzenia i szczekania na przechodniów, samochody, rowery. Przy okazji tratują pas ogrodu o szerokości około metra od ogrodzenia. Dla niektórych psów to jedyne miejsce, gdzie lubią biegać w ogrodzie. Takie zachowanie jedni właściciele tolerują, inni robią wiele, by je wyeliminować, np. poprzez specjalne szkolenie. Jeżeli jest to tolerowane, trzeba pamiętać, że zarówno mały, jak i duży pies wydepcze prawie wszystko przy ogrodzeniu. Dlatego żywopłot należy sadzić przynajmniej metr od ogrodzenia. Trzeba też zadbać o solidne ogrodzenie, by pies nie wydostał się na zewnątrz posesji.