To naturalny, łatwy do zrobienia preparat na robactwo. Wrotycz pospolity w postaci wyciągu niszczy np. nicienie i roztocza truskawkowe.
Termin zbioru: czerwiec – sierpień (VI-VIII)
Wrotycz pospolity najsilniejsze działanie ma w czerwcu i lipcu, gdy zerwie się go z młodymi kwiatami. Do zrywania warto zakładać rękawice. Wrotycz pospolity działa także toksycznie na ludzi.
Od wieków robionego z niego preparaty np. na wszy, świerzb, owsiki, glisty, mole.
Składniki
- Świeży wrotycz pospolity (kwiaty, liście, łodygi) – tyle, by luźno zajął 1/3 wiaderka, albo garść wrotyczu suszonego
- Woda (z kranu lub deszczówka) – tyle, aby jej powierzchnia była kilka centymetrów poniżej krawędzi wiaderka (będzie łatwiej je przenosić i nalewać preparat)
Czas przygotowania
24 godziny
Jak zrobić
Włożyć wrotycz pospolity do wiaderka. Można go pociąć na kawałki. Preparat będzie wtedy trochę bardziej skuteczny.
Zalać wodą. Jeśli w ogrodzie są zwierzęta domowe, wiaderko przykryć, by nie piły wody.
Ustawić wiaderko w półcieniu lub cieniu.
Po 24 godzinach przecedzić. Przelać do rozpryskiwacza albo konewki z sitkiem. Gotowy preparat jest nietrwały. Powinien być szybko zużyto.
Stosowanie
Wyciąg z wrotyczu pospolitego ma działanie owadobójcze. Na szkodniki stosuje się go bez rozcieńczania. Jest skuteczny np. do zwalczania tak szkodników jak gąsienice motyli, kistnik malinowiec, mszyce, nicienie, roztocza truskawkowe. Nie należy opryskiwać warzyw i owoców, które w ciągu 20 dni od oprysku mają być zjedzone.
Warto wiedzieć
- Wrotycz pospolity zawiera między innymi tujon oraz kamforę. Od wieków to zioło na różne dolegliwości, głównie pasożyty.
- Wrotycz pospolity, który zostanie z wyciągu, można przeznaczyć na kompost. W resztkach są między innymi azot, potas, fosfor.