Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie powinno stać się dobrym nawykiem każdego właściciela. Takie działanie umożliwia zachowanie równowagi w środowisku, a zarazem pozwala nam ograniczyć wysokość rachunków za bieżące utrzymanie budynku. Pewne działania wpływające na zmniejszenie zużycia wody możemy wdrożyć już na etapie budowy. Jakie metody warto wypróbować w swoim domu i ogrodzie?
Artykuł sponsorowany
Gromadzenie wody do podlewania roślin
Chcemy zmniejszyć zużycie wody? Zdecydujmy się na zbieranie deszczówki. Już podczas wyboru projektu domu i jego adaptacji możemy zaplanować położenie zbiorników na wodę deszczową. Umożliwią nam one podlewanie roślin bez konieczności pobierania wody z sieci. Pojemniki dedykowane do tego celu mogą być nadziemne lub podziemne. Połączone z systemem rynien, będą zbierać, a następnie magazynować wodę opadową przy każdorazowej mżawce lub ulewie. Taka ciecz jest znacznie bardziej wartościowa od chlorowanej wody sieciowej, pozytywnie wpływając na kondycję roślin. Aby ją gromadzić, możemy również na terenie posesji rozstawić dekoracyjne zbiorniki na wodę. Będą one samoczynnie uzupełniać się w trakcie opadów, umożliwiając nam wygodne podlewanie kwiatów czy warzywnego ogródka odstaną deszczówką pozbawioną chemii.
Godnym polecenia rozwiązaniem będzie zastosowanie systemów automatycznego nawadniania. Takie instalacje precyzyjnie dawkują płyn wprost do gleby, minimalizując jego pobór – a zarazem skutecznie nawadniają wszelkie nasadzenia. Gromadzona w pojemnikach deszczówka świetnie sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji roślinności. Możemy wykorzystać ją także do mycia i spłukania samochodu, mebli ogrodowych czy kostki brukowej. Zebrana w ten sposób woda nadal nie pokrywa naszego zapotrzebowania? Podczas zakupu gotowego projektu np. ze strony https://projekty.muratordom.pl a następnie przygotowywania projektu adaptacji terenu, rozważmy możliwość wykonania studni kopanej lub głębinowej. Napływająca do niej ciecz doskonale nadaje się do podlewania ogrodu, umożliwiając nam ograniczenie poboru kosztownej wody z sieci.
Oszczędzanie wody w domu na potrzeby ogrodu
Prócz gromadzenia deszczówki, istnieją także inne sposoby na tańsze podlewanie ogrodu. W tym celu możemy zdecydować się na oszczędzanie wody w domu – co pozwoli nam na wykorzystanie jej większych ilości w ogrodzie. Jak zmniejszyć zużycie tego cennego płynu podczas codziennych czynności?
Przede wszystkim uszczelnijmy spłuczki oraz baterie w kuchni i łazience. Pomoże to w zaoszczędzeniu nawet kilkudziesięciu litrów na dobę. W bateriach zamontujmy perlator, który napowietrza wodę – pozwalając na zmniejszenie jej zużycia. Przeglądając projekty domów i planując urządzenie łazienki, zdecydujmy się na wyposażenie jej w prysznic zamiast wanny. Szybka kąpiel pod prysznicem wymaga wylania około 30 litrów wody, podczas gdy napełnienie wanny – nawet 150 litrów. Wyróbmy w sobie także wartościowe nawyki, takie jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy używanie programów typu eko w pralce i zmywarce.
Zakup projektu domu oraz jego realizacja to najlepszy moment, aby zaplanować metody oszczędzania wody w budynku i ogrodzie. Podczas trwających prac łatwiej będzie nam wdrożyć wybrane rozwiązania bez konieczności niszczeniu wypielęgnowanego trawnika oraz dokonywania ewentualnych przeróbek w już wykończonym obiekcie. Takie stosowne przygotowanie – w połączeniu z kilkoma dobrymi nawykami – pozwoli nam znacznie ograniczyć pobór wody z sieci, co przełoży się na wysokość rachunków oraz pomoże zadbać o środowisko naturalne.