To nawóz wapniowy naturalnego pochodzenia. Wapno kredowe stosuje się doglebowo. Odkwasza ziemię wolno i długo.
Wapno kredowe zalicza się do nawozów wapniowych. Znane jest też jako wapno kredowe granulowane, wapno kredowe ogrodnicze, kreda ogrodnicza, kreda nawozowa. Działa wolno i długo.
Wapno kredowe jest pochodzenia mineralnego. Wytwarza się je z naturalnych skał osadowych, które powstały przed milionami lat w morzach i jeziorach. Skały kredowe występują w różnych rejonach świata, w tym m.in. w południowo-wschodniej Polsce.
Skład wapna kredowego
- Wapń – do 90%
Wapno kredowe zawiera wapń w formie węglanowej. W zależności od miejsca wydobycia w jego składzie często są także magnez (do 15%), krzemionka (do 1,5%), glin (do 0,5%), żelazo (do 0,2%).
Wapno kredowe ma postać granulek w kolorze białym. Nie ma tendencji do zbrylania, np. podczas dłuższego przechowywania. Stosuje się je na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią (w amatorskich uprawach bardziej praktyczne jest stosowanie jesienią). Stosowane jest głównie do odkwaszania gleby. Wapno kredowe rozsypuje się na powierzchni gleby, a następnie z nią miesza, np. grabi lub przekopuje.
Zastosowanie wapna kredowego w ogrodzie
1. Odkwaszanie gleby w warzywniku
Gleba ulega naturalnemu zakwaszeniu, np. z powodu wymywania wapnia przez deszcz (szybciej jeśli ziemia jest lekka). Większość warzyw źle rośnie w ziemi kwaśnej. Nie mogą wtedy prawidłowo przyswajać z niej składników pokarmowych. Optymalny przeciętny odczyn pH ziemi dla warzyw to około 6,5.
Dlatego co 2 lata – na glebach lekkich, oraz co 4 lata – na glebach ciężkich zalecane jest wapnowanie warzywnika, czyli odkwaszanie gleby. Do tego nadaje się m.in. wapno kredowe. Zabieg najlepiej wykonać jesienią (na przełomie października i listopada). Dzięki temu w glebie mogą zachodzić prawidłowe reakcje chemiczne (odkwaszanie). Wapnować można też wczesną wiosną (przełom lutego i marca). Jednak wtedy może to być przyczyną późniejszego rozpoczęcia siewu i sadzenia.
Poza tym trzeba pamiętać, aby minimum przez dwa miesiące od wapnowania nie stosować innych nawozów (także naturalnych, np. obornika). Między nawozami mogą bowiem zajść niepożądane reakcje, w wyniku których ich składniki staną się nieprzyswajalne dla roślin.
Wapno kredowe rozsypuje się na powierzchni ziemi w warzywniku, a następnie przekopuje na głębokość 15-20 cm.
Przeciętne dawki wapna kredowego na 10 metrów kwadratowych to 0,5-1 kg. Dawki zależą od wyjściowego odczynu pH gleby. Można go zmierzyć – służy do tego np. paskowy zestaw do badania pH gleby. Wynik otrzymuje się po około 30 sekundach.
2. Wapnowanie trawnika
Gleba w naturalny sposób zakwasza się również na trawniku. Wapń wymywany jest z niego np. z powodu częstego podlewania. Dla trawnika optymalny odczyn gleby to pH 5,5-7,2.
Trawniki wapnuje się co 2 lata – na glebach lekkich, oraz co 4 lata – na glebach ciężkich.
Granulki wapna kredowego rozsypuje się na trawniku, a następnie zagrabia.
3. Likwidacja mchu
Odkwaszanie gleby przy pomocy wapna kredowego (patrz punkt 1 i 2) stwarza niekorzystne warunki siedliskowe dla mchu. Nie wystarczy jednak, aby pozbyć się mchu całkowicie.
4. Nawożenie roślin zasadolubnych
Wapnem granulowanym można podsypywać rośliny preferujące odczyn gleby obojętny i zasadowy, jak lawenda, sasanka, szarotka, wawrzynek wilczełyko, zawilec wielkokwiatowy. Najlepszy termin to jesień (można co roku).
Na wyrośniętą roślinę przeznacza się nie więcej niż jedną lub kilka granulek wapna. Może je wciskać w glebę pod roślinami.
5. Wzbogacanie gleby w magnez
Wapno kredowe, oprócz wapnia, zawiera często także magnez (do 15%). Dlatego może być źródłem tego cennego pierwiastka, którego w glebie jest zwykle za mało. Magnez podobnie jak wapń, jest często z niej wymywany.
Magnez jest niezbędny m.in. w wielu procesach metabolicznych, w tym do wytwarzania chlorofilu w częściach zielonych roślin.
6. Pielęgnacja wody w stawach
Specjalne wapno kredowe stosuje się do odkwaszania wody w stawach i oczkach wodnych. Zabieg ma pozytywny wpływ na dotlenienie i przejrzystość wody. Zmniejsza powstawanie trującego gazu bagiennego w mule oraz ogranicza rozwój glonów.
Warto wiedzieć
- Kreda używana jest nie tylko w ogrodnictwie i rolnictwie, ale także m.in. w szkolnictwie (do pisania na tablicy).
- Nawozy wapniowe, w tym wapno kredowe, mogą wchodzić w reakcje chemiczne m.in. z azotem i fosforem, które znajdują się w innych nawozach, jak superfosfat i siarczan amonu. W efekcie składniki pokarmowe stają się niedostępne dla roślin. Prosty sposób, aby tego uniknąć, to zachowanie przynajmniej 2-miesięcznych przerw między użyciem wapna kredowego a innych nawozów (także np. obornika).