Lubi wodę o temperaturze pokojowej. Storczyk falenopsis trzeba podlewać tak, by nie miał ani za mokro, ani za sucho. To nie jest łatwe.
Falenopsis to najpopularniejszy storczyk uprawiany na parapetach. Pięknie kwitnie i nie sprawia większych kłopotów. Najłatwiej go zniszczyć niewłaściwym podlewaniem.
Jaka woda
- Temperatura pokojowa – woda do podlewania storczyków falenopsis nie może być zimna! Trzeba ją wlać do konewki i poczekać kilka godzin, by jej temperatura się podniosła. To ważne zwłaszcza zimą, gdy woda wodociągowa jest bardzo chłodna. Woda zimna – prosto z kraju – może spowodować np. opadanie pąków kwiatowych.
- Bez chloru – storczyki nie lubią wody chlorowanej. Jeśli woda wodociągowa jest chlorowana, musi postać w konewce przynajmniej pół godziny, by chlor się ulotnił.
- Twardość wody – storczyk falenopsis nie powinien być podlewany wodą twardą. Łatwo ją rozpoznać: gdy myje się ręce mydłem, mydło się pieni bardzo słabo.
Twardą wodę najlepiej przefiltrować w kuchennym dzbanku z filtrem albo dodać do niej wodę destylowaną (w proporcji 1 część wody z kranu i 2 części wody destylowanej). Można też używać deszczówki.
Jak często podlewać
Storczyki falenopsis podlewa się zwykle raz na tydzień. Każde mieszkanie ma jednak inny mikroklimat – czasami trzeba je podlać częściej albo rzadziej. Dlatego przed podlewaniem trzeba sprawdzać jak wilgotny jest substrat. Można np. dotknąć palcem albo podnieść doniczkę (gdy substrat jest mokry, doniczka jest wyczuwalnie cięższa).
Jeśli substrat jest prawie suchy, można storczyki podlewać.
Ile wody
Storczyk falenopsis sadzi się nie w ziemi lecz w specjalnym podłożu, w którym są m.in. kora, torf, włókna kokosowe. Trzeba wlać wodę tak, aby w miarę możliwości wilgotny był cały substrat w doniczce. Nadmiar wody przecieka od razu na podstawkę. To znak, że wody już storczykowi wystarczy.
Czego unikać
Storczyk falenopsis nie powinien być podlewany do środka liści. Taki sposób podlewania jest często przyczyną chorób grzybowych. Wodę najlepiej wlewać na substrat. Nadmiar wody prawie zawsze wypływa na podstawkę. Najlepiej w ciągu pół godziny od podlewania ją usunąć.
Storczyk falenopsis bardzo nie lubi, gdy woda długo stoi w podstawce (choruje, gorzej rośnie).
Z czasem nabiera się takiej wprawy w podlewaniu, że wystarczy zerknąć, by wiedzieć, kiedy storczyk falenopsis potrzebuje wody:)