To warzywo dnia krótkiego. Dlatego siew rukoli musi być wykonany wiosną lub późnym latem. Wtedy rukola nie zakwitnie przed zbiorem. Sieje się od razu do gruntu.
Rukola (inna nazwa to rokietta siewna), podobnie jak np. rzodkiewka, silnie reaguje na długość dnia. Długi dzień (około 17 godzin) to dla niej sygnał, że trzeba wypuścić kwiaty i wydać nasiona.
Jednak – w odróżnieniu od rzodkiewki – kwitnąca rukola nadaje się do jedzenia. Traci – co prawda – delikatny smak i nie nadaje się do sałatek. Można ją jednak miksować, np. w koktajlach warzywnych i chłodnikach. Nadaje im bardzo charakterystyczny pikantno-orzechowy smak oraz zapach.
Rukola to warzywo lubiące chłód. Świetne do uprawy na wiosną oraz na przełomie lata i jesieni. Posiana w odpowiednich terminach plonuje bardzo dobrze. Jest łatwiejsza w uprawie i mniej wymagająca niż np. rzodkiewka czy szpinak. Siew rukoli wykonuje się od razu do gruntu.
Siew rukoli – terminy
- Marzec
- Kwiecień
- Maj – tylko pierwsze dni
- Sierpień
- Wrzesień – tylko pierwsza połowa
Uwaga! Wiosną siew rukoli można wykonać, gdy tylko obeschnie gleba. Gdy koniec zimy jest ciepły, rukola może być wysiewana do gruntu nawet pod koniec lutego.
By zapewnić ciągły zbiór rukoli, warto ją siać w odstępach kilkudniowych. Dzięki temu świeża rukola jest zawsze gotowa do zrywania.
Głębokość siewu
Rukola korzeni się płytko. Powinna być siana na głębokość około 1 cm.
Gdzie siać
Rukola może być siana w gruncie, w tunelach foliowych, szklarniach. Dobrze rośnie także w donicach, np. na balkonie.
Ziemia
Rukola ma małe wymagania, wystarcza jej przeciętna ziemia. Najlepiej rośnie jednak w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Lubi także nawożenie kompostem.
Kiełkowanie
Rukola kiełkuje już w temperaturze od 2 stopni Celsjusza (gleby). Pierwsze zielone listki pojawiają się po 4-6 dniach. Są podobne do rzodkiewki.
W czasie wzrostu rukoli nie trzeba nawozić.
Warto wiedzieć
- Rukola to warzywo odporne na chłód i choroby. Może ją jednak zniszczyć pchełka ziemna. W 100% rukolę przed pchełką zabezpiecza agrowłóknina. Aby ochrona była skuteczna, agrowłókniną należy okryć rukolę tuż po siewie. Jej końce trzeba KONIECZNIE przysypać ziemią. Agrowłókninę zdejmuje się dopiero przed zbiorem, czyli nie wcześniej niż 6 tygodni od siewu rukoli.
Więcej o uprawie rukoli CZYTAJ TUTAJ