Dobre terminy to wiosna oraz późna jesień i zima. Siew pasternaku wykonuje się od razu do gruntu. Pasternak kiełkuje długo i nie ze wszystkich nasion.
Siew pasternaku nie jest trudny. Problem to długie wschodzenie nasion oraz ich dość krótka zdolność kiełkowania (2 lata). Jednak te problemy można prosto rozwiązać.
Pasternak ma wolny start, ale potem rośnie w oczach i wyrasta na wielkie warzywo.
Termin siewu pasternaku
- Luty (jeśli ziemia odmarznie)
- Marzec
- Kwiecień – najlepiej tylko pierwsza połowa
Uwaga! Siew pasternaku w drugiej połowie kwietnia też jest możliwy. Jednak bywa zawodny. Pasternak wschodzi bowiem długo i, jeśli maj będzie suchy, plon jest mniejszy. Ogólnie pasternak lepiej siać wcześniej, niż późno.
- Listopad
- Grudzień
Siew pasternaku późną jesienią i zimą określa się jako „pod grudę” lub „ozimy”. Tak siany pasternak wschodzi dopiero wiosną. Zalety siewu pasternaku przed zimą są dwie: brak konieczności podlewania (na przedwiośniu gleba jest wystarczająco wilgotna) oraz wcześniejsze wschody wiosną.
Głębokość siewu
Pasternak sieje się na głębokość 0,5-1,5 cm. Zbyt głęboki siew pasternaku (ponad 2 cm) powoduje, że siewki są słabsze.
Gdzie siać
Pasternak sieje się od razu do gruntu. Teoretycznie możliwa jest również uprawa w donicach, np. na balkonie, ale jest ona trudna. Potrzebne są także bardzo duże, głębokie donice.
Pasternak sieje się zwykle w rzędach co 20-40 cm. Korzystniej wytyczać rzędy bliżej 40 cm, ponieważ pasternak to duże warzywo (50-70 cm wysokości bez kwiatostanu).
Nasiona pasternaku są duże. Najlepiej siać je punktowo: zrobić dołki co 15-20 cm o głębokości 0,5-1,5 cm, umieścić po jednym nasionku i zasypać. Pasternak nigdy nie wschodzi ze wszystkich nasion (taka jego natura). To normalne zjawisko. Nierównymi, rzadkimi odstępami między wschodzącym pasternakiem nie należy się przejmować. Po około 10 tygodniach uprawy pasternak tak bardzo się rozrasta, że nieregularnych odstępów nie widać.
Jaka ziemia
Pasternak lubi ziemię żyzną, próchniczą o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 7). Toleruje jednak także glebę słabszą. Wtedy jest po prostu mniejszy.
Ziemia musi być głęboko przekopana. Gdy jest ubita lub z kamieniami, korzenie pasternaku są często rozwidlone.
Najlepiej siać pasternak w drugim roku po oborniku lub ewentualnie, jeśli ziemia jest dobra, w trzecim roku. Jeśli nie ma obornika, stanowisko pod pasternak trzeba zasilić kompostem.
Pod siew pasternaku nie nadaje się ziemia kamienista, twarda, kwaśna, ze stojącymi kałużami po deszczu, w pobliżu wylotów rynien dachowych. Pasternak bardzo słabo wtedy kiełkuje, gorzej rośnie, ma rozwidlone korzenie.
Kiełkowanie
Pasternak kiełkuje już w temperaturze od 2 stopni Celsjusza (gleby). Pierwsze liście pojawiają się najczęściej po 14-28 dniach. Jednak, jeżeli ziemia jest sucha, trzeba czekać jeszcze dłużej, nawet ponad miesiąc (trzeba zraszać, ale tak by nie tworzyły się kałuże). Gdy siew pasternaku jest jesienią, zimą lub wczesną wiosną, zwykle ziemia na przedwiośniu jest wystarczająca wilgotna, by mógł szybko wzejść.
Siewki wytrzymują przymrozki do minus 3-4 stopni Celsjusza. Starsze rośliny są mrozoodporne.
Uwaga! Nasiona pasternaku zachowują zdolność kiełkowania zwykle tylko 2 lata, mimo że były odpowiednio przechowywane.
Nawet świeże nasiona pasternaku nie kiełkują wszystkie – zwykle 6 na 10 sztuk. Dlatego lepiej od razu zużyć wszystkie kupione nasiona. Jeśli przechowywać, to tylko rok. Miejsce przechowywania musi być suche. W wilgotnym pomieszczeniu nasiona pasternaku tracą zdolność kiełkowania.
Gdy nie ma się warunków do przechowywania nasion, siew pasternaku nie powinien być odwlekany do wiosny. Najlepiej nasiona wysiać w listopadzie lub grudniu (XI-XII). W ziemi przezimują lepiej, niż np. w szufladzie w domu.
Warto wiedzieć
- Wiosną siew pasternaku warto łączyć z siewem rzodkiewki. Nasiona pasternaku i rzodkiewki sieje się w tym samym rzędzie. Pierwsza zawsze wschodzi rzodkiewka. Gdy rzodkiewka jest gotowa do zbioru (po około 35 dniach), pasternak jest malutki (zbiera się go dopiero po 150-185 dniach). Przez pierwszy miesiąc po wykiełkowaniu pasternak rośnie wolno. Dopiero potem przyśpiesza i wyrasta na wielkie warzywo.
- Przed wiekami pasternak uprawiano nie tylko jako warzywo. Był także lekiem na niepłodność, ułatwiającym zajście w ciążę. Jedzenie potraw z pasternakiem zalecano kobietom, które chciały począć dziecko.