Posiany jesienią wschodzi wczesną wiosną bez podlewania. Siew ozimy szpinaku nie jest trudny. To warzywo lubiące chłód.
Siew ozimy szpinaku, czyli przed zimą, wykonuje się jesienią. To zwykle wrzesień (IX), ale jeśli jest ciepło, można go przesunąć na październik, a nawet później (zanim ziemia zamarznie). Szpinak wschodzi wczesną wiosną. Plon zbiera się w marcu i kwietniu (III-IV) następnego roku.
Zdarza się, że jesień jest tak ciepła, że szpinak wschodzi za wcześnie – już jesienią. Wtedy należy poczekać aż podrośnie i zebrać go przed zimą. Bardzo dobrze znosi kilkustopniowe przymrozki!
Siew ozimy szpinaku ma kilka zalet:
1. Nie trzeba podlewać – na przedwiośniu gleba jest wystarczająca wilgotna, by szpinak mógł wzejść bez nawadniania. To oszczędność czasu i wody.
2. Wcześniejszy zbiór – szpinak wcześnie zaczyna wegetację. Do kiełkowania wystarcza mu temperatura 2-3 stopnie Celsjusza (lubi chłód). Plon zbiera się wcześniej.
3. Mniejsze ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe wiosną – gdy dni stają się coraz dłuższe, to dla szpinaku sygnał, że czas zakwitnąć. Liście stają się wtedy mniej smaczne. Przedzimowy siew pozwala tego uniknąć.
Ziemia pod siew ozimy szpinaku
Szpinak preferuje ziemię żyzną, próchniczą, której odczyn jest od lekko kwaśnego do lekko zasadowego (pH 6,5-7,5). Najlepiej rośnie w pierwszym i drugim roku po oborniku oraz po nawożeniu kompostem.
Głębokość siewu szpinaku
Nasiona szpinaku ozimego sieje się na głębokość około 2 cm (nieco głębiej niż wiosennego i letniego).
Odporność szpinaku na mróz
Szpinak z siewu ozimego zimuje w postaci nasion. Siewki – bez okrycia – wytrzymują temperaturę do minus 6 stopni Celsjusza. Jeśli prognozowany jest mróz większy, zagon ze szpinakiem warto okryć białą agrowłókniną zimową (jest grubsza niż letnia).
Odmiany szpinaku do siewu zimowego
Do siewu ozimego nadają różne odmiany szpinaku, jak Arosia, Asta, Markiza, Bloomsdale, Markiza, Monnopa, Olbrzym Zimowy, Orbita, Uniwersal.
Warto wiedzieć
- Ozimy siew szpinaku nazywano dawniej siewem pod grudę. Stosowany jest w Polsce od ponad wieku.
„Przed samą zimą posiany na wiosnę bardzo rano będzie” – zalecał Krzysztof Kluk (1739-1796) w książce „Roslin potrzebnych, pozytecznych, wygodnych, osobliwie kraiowych albo które w kraiu uzyteczne być mogą utrzymanie, rozmnozenie, zazycie” z 1777 roku.
- Szpinak można też siać wiosną oraz latem. Najtrudniejsza jest uprawa szpinaku z siewu letniego – z powodu upałów i suszy.