Marchew sieje się od razu do gruntu, bo nie znosi przesadzania. Siew marchwi można wykonać wiosną lub tuż przed zimą. To nie jest trudne.
Siew marchwi jest łatwiejszy niż siew pietruszki. Marchew ma mniejsze wymagania co do ziemi. Wschodzi wolno, ale trochę szybciej niż pietruszka. Jej siewki są równie drobne.
Odpowiedni siew marchwi ma BARDZO duży wpływ na zapobieganie zjadaniu korzeni przez połyśnicę marchwiankę – groźnego szkodnika marchwi. Jej larwy wygryzają korytarze w korzeniach.
Termin siewu marchwi
- Marzec – ostatni tydzień
- Kwiecień
- Maj
Uwaga! Do końca kwietnia lepiej wysiewać odmiany wczesne marchwi. W pierwszej połowie maja korzystniej siać odmiany średnio późne, a w drugiej połowie maja – odmiany późne.
- Listopad
- Grudzień
Uwaga! Siew marchwi na zimę określa się jako „pod grudę” albo „ozimy”. Tak siana marchew wschodzi dopiero wiosną. Największą zaletą siewu przed zimą jest mniejsze ryzyko zaatakowania marchwi przez jej groźnego szkodnika połyśnicę marchwiankę.
Do siewu ozimego marchwi nadają się np. odmiany Amsterdamska, Broker, Kalina F1, Karo, Minicor, Pierwszy Zbiór.
Jeśli listopad jest ciepły, lepiej poczekać i wykonać siew marchwi w grudniu. Chodzi o to, by marchew nie wzeszła przed zimą lecz po zimie.
Więcej o siewie ozimym marchwi CZYTAJ TUTAJ
Głębokość siewu
Marchew najlepiej siać na głębokość 1 cm. Zbyt głęboki siew marchwi (ponad 2 cm) powoduje, że siewki są słabsze i dłużej wschodzą.
Gdzie siać
Marchew może być siana w gruncie, w tunelach foliowych, nieogrzewanych szklarniach. Uprawa w donicach, np. na balkonie, jest możliwa, ale trudna.
Marchew sieje się zwykle w rzędach co 20-35 cm.
Nasiona są drobne. By uniknąć zbyt gęstej rozstawy w rzędzie, nasiona marchwi można zmieszać z suchym piaskiem, ziemią ogrodową lub torfem i dopiero wtedy siać.
Przerywki zbyt gęsto posianej marchwi lepiej unikać. Zapach wyrywanej młodej marchewki zwabia połyśnicę marchwiankę – szkodnika marchwi. Jeśli trzeba zrobić przerywkę, to najlepiej tuż przed zmierzchem i nigdy nie trzymać wyrwanej marchewki, np. w wiaderku z chwastami, w pobliżu rosnącej.
Jaka ziemia
Marchew najlepiej siać w drugim i trzecim roku po oborniku. Jest mniej wymagająca co do gleby niż np. pietruszka. Nie lubi ziemi ciężkiej, ubitej.
Ziemia pod siew marchwi nie powinna być świeżo nawożona kompostem. Jego zapach, zwłaszcza gdy jest nie całkiem rozłożony, zwabia szkodnika marchwi – połyśnicę marchwiankę.
Gdy gleba jest słaba, dawno nie nawożona zamiast kompostu można użyć przed siewem nawozu naturalnego, np. Biohumus, albo sztucznego do warzyw (według instrukcji na opakowaniu). Te produkty i wiele więcej, znajdziecie w naszym Sklepie Niepodlewam TUTAJ.
Kiełkowanie
Marchew kiełkuje już w temperaturze od 3 stopni Celsjusza (gleby). Pierwsze zielone listki pojawiają się zwykle po 10-20 dniach. Czasami jednak trzeba czekać dłużej. Tak się zdarza zwłaszcza, gdy w nocy są przymrozki, jeśli wiosna jest sucha oraz gdy marchew była posiana zbyt głęboko.
Siewki wytrzymują przymrozki do minus 3-4 stopni Celsjusza. Znoszą też krótkie spadki temperatury do minus 8 stopni Celsjusza.
Kiełkowanie marchwi można przyśpieszyć. Najłatwiejszy sposób to moczenie nasion. Więcej CZYTAJ TUTAJ
Warto wiedzieć
- Wiosną siew marchwi można łączyć z siewem rzodkiewki. Nasiona marchwi i rzodkiewki sieje się w tym samym rzędzie. Pierwsza wschodzi rzodkiewka i wyznacza rzędy. Gdy rzodkiewka jest gotowa do zbioru, marchew jest malutka. Po wyrwaniu rzodkiewki marchew zaczyna szybciej rosnąć.
- Marchew warto siać w uprawie współrzędnej. Więcej CZYTAJ TUTAJ
2 komentarze
Dzień dobry, jak i kiedy ściółkować marchewkę i pietruszkę?
pozdrawiam Magda
Marchewkę i pietruszkę można ściółkować, jak ma co najmniej kilka centymetrów wysokości.