Nasiona sieje się na rozsadę w lutym i marcu. Siew lobelii przylądkowej wykonuje się do skrzynek albo doniczek ustawionych w ciepłym pokoju.
Lobelia przylądkowa to bylina, ale najczęściej jest uprawiana jako roślina jednoroczna z siewu nasion. Od czerwca aż do mrozów obsypana jest kwiatuszkami niebieskimi lub fioletowoniebieskimi (najczęściej) albo różowymi i białymi (rzadziej). Zanim lobelie zakwitną mijają 3-4 miesiące. Dlatego, aby wydłużyć ich sezon wegetacyjny, uprawiane są z rozsady, a nie z siewu od razu do gruntu czy skrzynek.
Termin siewu: luty i marzec (II-III)
Ziemia: przeciętna lub żyzna; odczyn lekko kwaśny (pH około 6)
Odpowiedni jest np. przesiany kompost. Wykorzystać też można gotowe podłoże ogrodnicze.
Gdzie siać: skrzynki lub doniczki
Nasiona lobelii przylądkowej są bardzo drobne. Sieje się je rzutowo, czyli rozsypuje na powierzchni. Następnie przyklepuje dłonią (bez przykrywania ziemią). Unikać trzeba siewu zbyt gęstego.
Gdy lobelie mają po dwa listki właściwe, pikuje się je kępkami (po kilka sztuk) ze skrzynek do małych doniczek. Jeśli lobelie były siane do osobnych doniczek, pikowanie jest potrzebne tylko wtedy, gdy wzeszły zbyt gęsto.
Siewki lobelii przylądkowej są drobne, co utrudnia pikowanie po jednej sztuce. Pikuje się kępkami! Podczas tej czynności użyć można np. noża stołowego.
Głębokość siewu: bez przykrycia
Stanowisko: słoneczne
Starsze rośliny dobrze znoszą także półcień.
Temperatura: około 20 stopni Celsjusza
Skrzynkę lub doniczki z posianymi lobeliami trzeba ustawić w ogrzewanym pomieszczeniu.
Nasiona nie wschodzą, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno.
Podlewanie: umiarkowane
Nawożenie: niekonieczne w uprawie amatorskiej
Jeśli podłoże jest słabe, zastosować można co 1-2 tygodnie np. biohumus.
Hartowanie: przynajmniej 7-10 dni przed sadzeniem na zewnątrz
Rozsada lobelii przed posadzeniem na zewnątrz powinna być hartowana. Należy ją wynosić na balkon czy taras podczas ciepłych dni. Po kilku dniach lobelie zostawia się na noc.
Czas przygotowania rozsady: co najmniej 60 dni
Sadzenie do gruntu: po 15 maja (V), gdy minie ryzyko przymrozków
Sadzenie na balkonie: kwiecień – maj (IV-V)
Jeśli zapowiadane są przymrozki, skrzynki z lobeliami trzeba wstawiać z powrotem do pomieszczeń. Lobelie przylądkowe niszczy bowiem mróz.
Warto wiedzieć
- Lobelie przylądkowe wyhodowane z nasion można spróbować przechować przez zimę. Pojemniki z tymi kwiatami ustawia się w słabo ogrzewanym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać o oszczędnym podlewaniu w okresie zimowym.