
Kabaczki sieje się od 15 maja do 15 czerwca. W drugiej połowie kwietnia można też zrobić rozsadę. Siew kabaczków jest łatwy.
Kabaczki to warzywa łatwe w uprawie. Siew kabaczków również nie jest trudny. Ważne, by pamiętać, że w gruncie można je siać po 15 maja (V), gdy minie największe ryzyko przymrozków. Kabaczek nie jest bowiem odporny na mróz.
Termin siewu kabaczków
Kabaczki można siać na dwa sposoby:
- Siew do gruntu – od 15 maja do 15 czerwca. Nasiona umieszcza się po 1-2 sztuki w osobnych dołkach. Jeżeli wzejdą oba, słabszego kabaczka trzeba usunąć.
- Rozsada – od 20 do 30 kwietnia (IV) po 1-2 nasiona kabaczków sieje się do małych, osobnych doniczek, najlepiej biodegradowalnych (jednorazowych). Jeżeli wzejdą oba nasiona, słabszą sadzonkę trzeba usunąć. Rozsadę kabaczków (wcześniej trzeba ją zahartować) wysadza się do gruntu pomiędzy 20 maja a 20 czerwca (V-VI) w zależności od pogody. Pod osłonami rozsadę można posadzić w pierwszej połowie maja, jeśli nie są prognozowane przymrozki. Kabaczki źle znoszą przesadzanie, dlaczego trzeba je sadzić z nienaruszoną bryłą korzeniową. Z tego powodu sprawdzają doniczki jednorazowe, które rozkładają się w ziemi, np. torfowe i kokosowe. Sadzonek nie wyjmuje się z takich doniczek lecz sadzi razem z nimi.

Głębokość siewu kabaczków
Kabaczki sieje się na głębokość 2-3 cm. Jeśli nasion jest dużo, można siać gniazdowo po 2-3 sztuki. Gdy wzejdzie więcej niż jedna roślina, najsłabsze należy usunąć.
Gdzie siać kabaczki
Kabaczek najlepiej siać w warzywniku. Stanowisko powinno być słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. Na jedną roślinę trzeba przeznaczyć metr kwadratowy.
Kabaczki zwykle się płożą po ziemi. Jeśli napotykają podporę, mogą się po nie wspinać.
Jaka ziemia dla kabaczków
Kabaczek powinien mieć ziemię żyzną, próchniczą. Najlepiej rośnie w pierwszym roku po nawożeniu oborniku lub na dużej dawce kompostu. Nawozy naturalne najlepiej zastosować jesienią, a nie wiosną. Zapach świeżych nawozów zwabia bowiem śmietki, których larwy żywią resztkami organicznymi i wschodzącymi roślinami. Tuż przed siewem kabaczków można zastosować np. kompost lub obornik granulowany, ale trzeba je przykryć ziemią.
Ziemia może mieć odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Kabaczki nie znoszą gleby bardzo kwaśnej i bardzo zasadowej.
Kiełkowanie kabaczków
Kabaczki najlepiej kiełkują w temperaturze około 20 stopni Celsjusza (gleby). Wtedy pierwsze zielone listki pojawiają się po 7-10 dniach. Ziemia powinna być lekko wilgotna.
Warto wiedzieć
- Kabaczki nie wschodzą? Przyczyny mogą być różne. Kiełkujące nasiona i siewki niszczone są m.in. przez przymrozki, śmietki, pędraki, ślimaki.
- Kabaczka lepiej nie siać obok warzyw dyniowatych, takich jak cukinia, dynia, ogórek, kabaczek. Mają bowiem te same choroby oraz szkodniki.