Endywię sieje się do gruntu lub skrzynek w marcu, ostatnim tygodniu czerwca lub lipcu. Siew endywii jest łatwy. To warzywo nie boi się przymrozków.
Endywię uprawia się dla jadalnych liści. Jest spokrewniona z cykorią, ale z wyglądu i w smaku bardziej przypomina sałatę masłową. W porównaniu do sałaty endywia ma mniejsze wymagania i jest bardziej odporna na mróz.
Siew endywii jest prosty. Trzeba jednak KONIECZNIE pamiętać, że endywia jest wrażliwa na długość dnia. Gdy dzień wydłuża się do około 17 godzin lub więcej, endywia zakwita i staje się niesmaczna. Dlatego trzeba przestrzegać podanych poniżej terminów siewu endywii.
Terminy siewu endywii
Endywie można siać na dwa sposoby w tym samym terminie:
- Siew do gruntu – 1-31 marca (III) oraz od 25 czerwca (VI) do 31 lipca (VII). Jeśli wzejdzie za gęsto, siewki trzeba przerwać albo przesadzić w inne miejsca w sierpniu (VIII).
- Rozsada – 1-31 marca (III) oraz od 25 czerwca (VI) do 31 lipca (VII). Endywię sieje się do skrzynek lub doniczek. Gdy ma po 3-4 listki, przesadza się ją na miejsca stałe.
Głębokość siewu
Endywię sieje się na głębokość 1 cm.
Gdzie siać
Endywia dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcieniu. Można ją siać w warzywniku, szklarni, donicach na balkonie.
Siew endywii trzeba tak zaplanować, aby nie rosła w miejscach po sałacie i cykorii. Ma bowiem podobne potrzeby pokarmowe oraz choroby.
Jaka ziemia
Endywii wystarcza ziemia przeciętna, ale powinna być z dodatkiem próchnicy, np. kompostu. Endywia bardzo dobrze rośnie w drugim roku po nawożeniu obornikiem.
Ziemia powinna mieć odczyn od lekko kwaśnego do lekko obojętnego (pH 6,5-7,5).
Kiełkowanie
Endywia kiełkuje w temperaturze od około 10 stopni Celsjusza. Choć jej liście wyglądają delikatnie, jest odporna na przymrozki. Dlatego w marcu (III) siew endywii można wykonać, jak tylko ziemia odmarznie. Jesienią zaś endywię można zrywać nawet jeszcze w listopadzie i grudniu (XI-XII). Niektóre odmiany endywii, np. Zielona Duża Kędzierzawa, potrafi nawet przezimować.
Warto wiedzieć
- W Polsce endywię uprawia się od wieków. Nazywano ją dawniej andywia. Była popularniejsza niż sałata. Już w XVIII wieku uprawiono w Polsce kilka odmian endywii, m.in. Przednia Pierzasta Andywia, Wielka Żółta Sałata, Zimowa Andywia. Figurowały w „Regestrach Nasion do Sofiówki Ogrodnikowi Oliwie w Roku 1798”.