To dwa proste sposoby na przyśpieszanie kiełkowania papryki. Nasiona moczy się w wodzie lub trzyma w wilgotnym powietrzu w zakręconym słoiku.
Papryka to warzywo ciepłolubne i uwielbiające słońce. Ma też długi sezon wegetacyjny. Tymczasem polskie lato jest krótkie.
Dlatego w Polsce paprykę uprawia się tylko w wcześnie sianej rozsady – najlepiej do 20 marca (III), ewentualnie do końca tego miesiąca. Gdy się o tym zapomni, czy za późno kupi nasiona, potrzebne jest przyśpieszanie kiełkowania papryki. Wykonuje się je w drugiej połowie marca i pierwszych dniach kwietnia (III-IV).
Przyśpieszanie kiełkowania papryki w wodzie jest łatwe. Można je zrobić na dwa sposoby. W każdym sposobie KONIECZNIE trzeba pamiętać, że przyśpieszanie kiełkowania papryki w wodzie ma sens, jeśli jednocześnie zapewni się nasionom temperaturę pokojową, najlepiej od 22 stopni Celsjusza.
Jak moczyć nasiona papryki, by przyśpieszyć kiełkowanie:
Sposób 1
Przyśpieszanie kiełkowania papryki w ten sposób jest bardzo proste. Trzeba tylko pamiętać o ewentualnym uzupełnieniu wody (jeśli wyparuje i zostanie wchłonięta przez nasiona).
Sposób 2
Ten sposób jest lepszy dla zapominalskich. Woda ze słoika na pewno nie wyparuje i nasiona papryki nie wyschną.
Przyśpieszanie kiełkowania papryki w obu sposobach powoduje, że nasiona wschodzą już po 2-4 dniach, zamiast po 6-10.
Warto wiedzieć
- Namoczonych nasion papryki nie można powtórnie suszyć i zostawić do kolejnego siewu, gdyż zamierają.