Umacnia skarpy i podwyższone rabaty. Palisada ogrodowa nadaje się także na obrzeża i schody. Do wyboru są beton, kamień, drewno. Oto ciekawe inspiracje.
Palisadę wymyślono przed wiekami. Była elementem obronnym grodów, miast, warowni. Nazywano ją często ostrokół i częstokół. Dziś palisada to świetne rozwiązanie do ogrodów. Dekoruje i zabezpiecza, np. przed osuwaniem się ziemi ze skarp.
Palisada ogrodowa może być zrobiona z gotowych elementów kupionych w sklepie albo z materiałów pochodzących z recyklingu, np. drewna rozbiórkowego.
1. Cięte belki drewniane
Palisada ogrodowa z grubych, ciętych belek podtrzymuje skarpę w zacienionym fragmencie ogrodu. Tego typu palisadę można zrobić z drewna z odzysku, np. z rozbiórki starego domu czy stodoły. Przed wkopaniem w ziemię drewno warto zaimpregnować. To przedłuży jego trwałość. Najtrwalsze w tego typu konstrukcjach jest drewno dębowe.
2. Kłody drewna
Palisada ogrodowa z kłód pochodzących z rozbiórki to pomysł np. na umocnienie skarpy. W tym ogrodzie podtrzymują je grube kołki wbite w ziemię. Kłody drewna nadają się także na murki. Trwałość drewna zwiększa impregnacja przed ułożeniem w ogrodzie. Palisadę z kłód drewnianych można układać, tak jak tutaj, asymetrycznie.
3. Pnie drzew
W dużym ogrodzie palisada ogrodowa jest wykonana z pni o różnej wysokości. Palisada dzieli ogród na strefy o różnym przeznaczeniu (plac zabaw i dzikie ustronie). Jednocześnie to atrakcja dla dzieci i ścieżka zdrowia dla dorosłych. Do wykonania takiej palisady najlepsze są pnie bez kory. Impregnacja przedłuża ich trwałość o wiele lat.
4. Dwa poziomy
Palisada ogrodowa tworzy podwyższoną, dwupoziomową rabatę dla obwódki z niskich bukszpanów. Jej łupana faktura jest też ozdobnym akcentem w zestawieniu z bukszpanowymi liśćmi, które są zielone cały rok. Ogród zyskał uporządkowany, estetyczny charakter. Dzięki temu, że bukszpany rosną wyżej, zdecydowanie łatwiej je ciąć (jest mniej schylania).
5. Betonowe płyty
Do wykonania mocnej palisady ogrodowej, np. na duże skarpy z silnie rosnącymi krzewami, można wykorzystać betonowe płyty. Tutaj wykorzystano stare, pocięte płyty betonowe, jakie wykorzystuje się do umacniania jezdni. Palisada ogrodowa z betonowych płyt tworzy równą, prostą krawędź przy ziemi, co ułatwia koszenie trawnika.
6. Falujący kształt
Linie falujące wprowadzają dynamikę do ogrodu. Podwyższone rabaty o takim kształcie łatwo wykonać z gotowych elementów betonowych z wgłębieniami na całej długości. Układa się je jak klocki. Taka palisada ogrodowa nie ma szpar, dzięki czemu ziemia nie wysypuje się z rabat, np. na podjazd samochodowy czy ścieżkę.
7. Schody i obrzeże
Z betonowej palisady ułożono zarówno obrzeże rabaty, jak i stopnie schodów wejściowych. Aranżację uzupełniają kostka betonowa oraz drobne kamyki. Palisada ma różną wysokość. Dopasowaną ją do nachylenia skarpy.
8. Jak donica
Palisada ogrodowa tworzy ramę podwyższonej rabaty, wyglądającej jak donica, na różę, lawendę oraz iglaki. W podobny sposób można tworzyć podwyższone grządki np. na warzywa czy kwiaty jednoroczne. Wielkość podwyższonej rabaty lub grządki łatwo dostosować do powierzchni ogrodu. Tego typu konstrukcje ułatwiają pielęgnację roślin (jest mniej schylania podczas pracy).
9. Obrzeże ścieżki
Obramowania ścieżek, np. z niskiej palisady, ułatwiają utrzymanie porządku. Przykładowo, łatwiej ściółkować rośliny, bo kora czy zrębki nie wysypują się na ścieżki. Poza tym takie rozwiązanie maskuje podwyższający się z biegiem lat poziom rabat. Co roku dosypuje się przecież ziemię, kompost czy ściółkę.
10. Podwyższony narożnik
Miejsca pod wysokimi drzewami, zwłaszcza w narożnikach ogrodu, są trudne do zagospodarowania. W tym ogrodzie trzeba było również zniwelować różnicę poziomu terenu, powstałą po ułożeniu podjazdu i odwodnienia. Dzięki wykonaniu palisady i podniesienia fragmentu terenu w narożniku, drzewo nie ma odsłoniętych korzeni, a spadek terenu stał się detalem dekoracyjnym ogrodu.