To proste, jeżeli sieje się orzech świeży. Więcej zachodu jest z wysiewem orzechów starszych, np. które dostanie się w prezencie czy kupi w grudniu. Orzechy włoskie wschodzą szybko, ale nie zawsze powtarzają cechy rośliny matecznej.
Rozmnażanie orzecha włoskiego z nasion jest w Polsce najbardziej popularne. Powody: trudno go ukorzenić , a bardzo trudno – zaszczepić.
Orzechy włoskie przeznaczone wysiewu muszą być:
- Świeże – koniecznie zebrane w ostatnim sezonie
- Zdrowe – bez plam i pleśni
- Pozbawione zielonych łupin
- Atrakcyjne smakowo – czyli z cienką, łatwo łupiącą się skorupą i dużą zawartością
Siew orzechów – krok po kroku
- Po zbiorze, najpóźniej w październiku, zakopać orzecha na głębokość 6-7 cm. Idealnie jest, gdy jest to już miejsce stałe, gdzie orzech włoski ma rosnąć na zawsze. Można go podsypać kompostem, by miał lepszy start.
-
Przykryć miejsce sadzenia lekko ściółką, np. korą, szyszkami.
-
Orzechy wschodzą bardzo dobrze – siewki pojawiają się późną wiosną. W pierwszym roku rosną na wysokość 30-50 cm.
-
Młode orzechy włoskie, gdy już wzejdą, można przesadzać w inne miejsca. Ze względu na to, że wytwarzają korzenie palowe (długie i bardzo mocne, podobnie jak np. dąb) najlepiej przesadzać je najpóźniej, gdy mają 6-7 lat. Potem gorzej się przyjmują.
Warto wiedzieć
- Jeśli orzech nie był wysiany jesienią, bo pochodzi np. ze świątecznego stołu na Boże Narodzenie, trzeba go przechować przez zimę. Najlepiej go włożyć do lekko wilgotnego piasku i trzymać w piwnicy, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza (można też próbować w domowej lodówce). Tak przechowany orzech sieje się na przełomie marca i kwietnia, jak w punkcie 1 powyżej. Nie zawsze orzech dotrwa do wiosny – często po prostu wysycha i zamiera.
- Pierwsze owoce (orzechy) na drzewie wyhodowanym z nasiona pojawiają się zwykle po 7-10 latach. Zdarza się również późniejsze owocowanie – nawet po 15 latach. Późne wejście w owocowanie nie oznacza, że orzechy będą gorsze. Bywają często doskonałe.
- Czy siewki powtórzą cechy orzecha matecznego? To prawdopodobne. W zależności od tego, jakich orzech miał przodków (czego w przypadku orzechów się nie wie), mogą się zdarzyć bardzo miłe niespodzianki. Bywa, że tak wyhodowane drzewa mają orzechy lepsze niż odmiany szczepione. Niespodzianki bywają też niemiłe – gdy okazuje się, że orzechy są tak twarde i małe, że praktycznie nie nadają się do jedzenia.
- Orzechów nie należy siać w donicach. Nawet jeśli wzejdą, źle rosną i zamierają.