Uprawa warzyw i owoców, kwiatów czy krzewów ozdobnych wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania. Jedną z konieczności jest oprysk nawozami i środkami ochrony roślin. Zobacz, jak krok po kroku przeprowadzać tego rodzaju zabiegi w przydomowym ogrodzie lub na działce!
Artykuł sponsorowany
- Do opryskiwania potrzeba odpowiedniego wyposażenia, warunków oraz przestrzegania wszystkich zaleceń.
- Zabiegi należy wykonywać o określonej porze, przy bezwietrznej pogodzie i właściwej temperaturze powietrza.
- Podczas przygotowywania środka, w trakcie oprysku i po zakończeniu pracy zachowaj szczególną ostrożność i wszystkie procedury bezpieczeństwa.
Optymalny czas, sposób i środek do opryskiwania zależą od gatunku czy celu takiego zabiegu. Niektóre preparaty użyźniają ziemię, inne zwalczają szkodniki. Część wykorzystuje głównie chemiczne substancje aktywne, w innych dominują składniki biologiczne. Mogą działać selektywnie na konkretne gatunki lub nieselektywnie na wszystko, co żyje. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie zapoznaj się z etykietą i zaleceniami konkretnego produktu, a następnie przygotuj niezbędny sprzęt. Przydadzą Ci się miarki, opryskiwacze ogrodowe i odzież ochronna, zależnie od obowiązujących środków bezpieczeństwa – np. gumowe rękawice i obuwie, koszule oraz spodnie z długimi rękawami i nogawkami lub specjalny kombinezon, czapkę ochronną, gogle czy maskę z filtrem.
Każdy środek do zwalczania chwastów, owadów czy grzybów ma specyficzny sposób stosowania
Część produktów zaleca się stosować wyłącznie o określonej porze roku i dnia, zwykle przy minimalnym nasłonecznieniu. Wielu specjalistów radzi, by ze względu na pszczoły nie pryskać rano, a wyłącznie wieczorami. Po prostu dostosuj się do wskazówek producenta, istotne informacje o danym specyfiku znajdziesz również w Rejestrze Środków Ochrony Roślin, udostępnianym przez Ministerstwo Rolnictwa. Do opryskiwania roślin ogrodowych chemicznymi pestycydami potrzeba odpowiednich warunków pogodowych. Zaplanuj prace na dzień, w którym:
- nie ma zagrożenia opadami atmosferycznymi;
- temperatura powietrza mieści się w przedziale podanym przez producenta specyfiku;
- nie ma wiatru, który znosiłby aerozol zbyt daleko i poza Twoją kontrolą.
Czasami silne podmuchy można zneutralizować przez powiększenie średnicy kropel. Przygotowanie herbicydów, insektycydów i fungicydów zwykle wymaga wymieszania ich z wodą w odpowiednich proporcjach. Zrób to na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – z daleka studni, beczek z deszczówką, strumieni i zbiorników wodnych, a także od dzieci, zwierząt domowych oraz ich zabawek. Właściwe ilości odmierzysz miarką. Po wszystkim przepłucz ją wodą przynajmniej kilka razy, a ciecz przelewaj do spryskiwacza.
Podczas pracy nad mieszanką i opryskiwania roślin absolutnie nie wolno palić papierosów, jeść ani pić. Podczas takich przerw bardzo łatwo przenieść drobiny pestycydów bezpośrednio do ust, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Po zakończeniu pracy dokładnie przepłucz wszystkie narzędzia czystą wodą.
Pamiętaj, by przestrzegać dawkowania, okresu karencji i liczby oprysków w sezonie wegetacyjnym
Rozpylaj możliwie blisko celu, jeżeli chcesz zmaksymalizować skuteczność działań ochronnych. Zwiększenie stężenia preparatu ponad zalecenia i dopuszczalne normy nie poprawi poziomu ochrony czy plonów, tylko zaszkodzi środowisku. Przy zbyt dużej dawce istnieje ryzyko zatrucia wód gruntowych oraz pozostawienia resztek środka, co negatywnie wpłynie nie tylko na rośliny czy ich owoce, ale też pobliską florę i faunę. Pamiętaj o ważnym rozróżnieniu:
- okres prewencji – czas po oprysku, w którym ludzie i zwierzęta nie powinni stykać się ze spryskanymi roślinami;
- okres karencji – czas po opryskiwaniu, po którym roślina lub jej owoce nadają się do spożycia.
Jeżeli oprysk danym środkiem można wykonać więcej niż raz podczas sezonu wegetacyjnego, zwykle pomiędzy zabiegami trzeba zachować minimalny odstęp czasowy. Niezależnie od specyfiku i celu, w jakim go stosujesz – zawsze ściśle przestrzegaj wszystkich zaleceń i instrukcji!