Każdy może mieć ogródek na parapecie. To wspaniała dekoracja wnętrz oraz hobby. Najczęściej uprawia się rośliny ozdobne, ale warto też sadzić zioła, warzywa, cytrusy.
Artykuł sponsorowany
Ogródki na parapetach zakłada się nie tylko w mieszkaniach. Wiele osób nie wyobraża sobie bez roślin doniczkowych np. biura czy gabinetu. Dlaczego? W ich towarzystwie czujemy się po prostu lepiej. Traktujemy je jako ozdobę wnętrz i cenimy za naturalne oczyszczanie powietrza. Rośliny jadalne uprawiamy dla urozmaicenia jadłospisu. Wysokie rośliny, cieniując okna, chronią także pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce.
Założenie ogródka nie jest trudne. Stopień trudności pielęgnacji zależy od wybranych gatunków roślin. Zacząć trzeba od wyboru parapetu.
Jak założyć i pielęgnować ogródek na parapecie?
1. Wybieramy parapet na ogródek
Na ogródek nadaje się każdy parapet, ale najlepszy jest szeroki (około 30 cm). Niestety, na parapetach wąskich nie mieszczą się duże doniczki, co ogranicza wybór roślin do miniaturowych. Największe możliwości uprawy dają parapety kuchenne. Bardzo często są robione na równi z blatem kuchennym, z tego samego materiału, co sprawia, że są nie tylko eleganckie, ale i ponadstandardowo szerokie. To świetne miejsce do uprawy m.in. cytrusów, ziół, warzyw.
Nie ma znaczenia, z jakiej strony świata znajduje się okno. Gatunki roślin dobiera się tak, aby intensywność światła była odpowiednia do ich potrzeb. Najwięcej światła słonecznego jest od strony południowej, zaś najmniej – północnej. Parapety od wschodu są dobrze oświetlone rano, a od zachodu – po południu.
Większość roślin pokojowych najlepiej rośnie na parapetach nasłonecznionych, ale lekko przesłoniętych, np. firanką lub zazdrostką. Dzięki osłonom z lekkich tkanin nie ma ryzyka poparzenia i płowienia liści od słońca. Jednocześnie pomieszczenie jest oświetlone naturalnym światłem.
2. Jakie rośliny uprawiać w ogródku na parapecie
Najczęściej na parapetach uprawia się rośliny o ozdobnych liściach, jak begonie, trzykrotki czy zielistki, albo kwiatach, np. fiołki afrykańskie, kalanchoe, storczyki. W kuchni warto też mieć rośliny przyprawowe. Popularne są bazylia, chili, kolendra. Sztuczne słodziki świetnie zastępuje stewia. Nawet początkującym uda się uprawa takich warzyw jak mizuna, rzeżucha, sałata liściowa. Na dużym, słonecznym parapecie w kuchni dobrze rosną cytryny i kumkwaty.
Na parapecie, tak jak w ogrodzie, tworzyć można sezonowe dekoracje. Przykładowo, wiosną mogą to być pędzone narcyzy i tulipany, latem – miniaturowe róże, a w okresie Bożego Narodzenia – gwiazdy betlejemskie. Dekoracje urozmaicą np. szkło artystyczne czy pamiątki z wakacji. Ogródek na parapecie daje ogromne możliwości kreatywności! Aby wyeksponować kompozycję, warto zadbać o jej oprawę. Inspiracje można znaleźć w sklepie Eurofirany. W tej roli znakomicie się sprawdzają zazdrostki, firany krótkie i upinane, a także rolety rzymskie, które odsłaniają ogródek na parapecie. Oryginalnie wyglądają firanki z motywami kwiatów. W zestawieniu z roślinami na parapecie tworzą wrażenie, jakby w pomieszczeniu był prawdziwy ogród.
3. W jakich pojemnikach sadzić rośliny na parapecie
Rośliny, które mają tworzyć ogródek na parapecie, można sadzić w donicach ceramicznych, plastikowych oraz z innych materiałów. Bardzo ważne jest, aby doniczki miały otwory w dnach (umożliwiają odpływanie nadmiaru wody). Doniczki ustawia się na podstawkach lub umieszcza w dekoracyjnych osłonkach (nie mają otworów w dnach), a następnie ustawia na parapecie. Styl doniczek i osłonek to kwestia gustu. Aby tworzyły elegancką kompozycję, warto wybrać ich motyw przewodni, np. kształt, kolor, materiał. Barwy osłonek można dopasowywać pod odcień m.in. mebli, zasłon czy dywanu.
Każdy gatunek najlepiej sadzić w oddzielnych pojemnikach. Rośliny różnią się bowiem siłą wzrostu oraz wymaganiami co do podlewania, nasłonecznienia, nawożenia. Dlatego, jeśli rosną w osobnych doniczkach, ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza. Poza tym pojemniki można bardziej dowolnie przestawiać na parapecie, tworząc nowe kompozycje. Zdarza się, że roślinom nie odpowiada nasłonecznienie parapetu. Wtedy przenosi się je na parapet w innym pomieszczeniu.
4. Codzienna pielęgnacja ogródka na parapecie
Wszystkie rośliny uprawiane na parapetach trzeba podlewać, ale ilość wody dostosowuje się do ich potrzeb. Niektóre gatunki podlewa się rzadko i oszczędnie, np. kaktusy. Inne, jak begonie i maranty, lubią mieć stale wilgotne podłoże. Dlatego warto sprawdzać w poradnikach ogrodniczych, jakie mają wymagania. Większość roślin na parapecie nawozi się od marca do sierpnia. Na przesadzanie i rozmnażanie z sadzonek najlepsza jest wiosna. Czasem trzeba usunąć kurz z liści, ściąć zaschnięty liść lub przekwitły kwiat. Wypielęgnowany ogródek na parapecie jest wyjątkową dekoracją wnętrz i dumą jego właściciela.
Warto wiedzieć
- Ogródki kwiatowe były niesłychanie modne w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Urządzano je nie tylko na parapetach, ale także w żardinierach i przeszklonych szafach. W czasopismach oraz książkach przedstawiano pomysły i przykłady oryginalnych kompozycji.
Tak o swoim ogródku w mieszkaniu pisał Robert Betten – autor bestsellerowego poradnika „Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju” z 1901 roku:
„Ranek. Słońce zagląda do okna; przede mną na stoliku stoi krzew róży, okryty kwieciem, a dalej przy oknie rosną i kwitną rośliny pokojowe tak bujnie i zielono, że patrzę na nie z prawdziwą rozkoszą. Uczucie wdzięczności przepełnia mą duszę, gdy spoglądam na te ukochane dzieci Flory, które mi lato zaklęły w pokoju, podczas gdy na dworze w ogrodzie pusto i nago, a wichry jesienne poniszczyły ostatnie kwiaty. Tak jest, cieszę się swemi roślinami i w duszy wypowiadam życzenie, ażeby każdy miłośnik kwiatów mógł doświadczać podobnej radości”.