Tak rozmnaża się rośliny o drewniejących pędach, np. cytrusy i magnolie. Odkłady powietrzne są średnio trudne do zrobienia.
Odkłady powietrzne pozwalają uzyskać sadzonki o identycznych cechach, jak rośliny macierzyste. W ten sposób można zarówno rozmnażać, jak i zmniejszać zbyt wyrośnięte rośliny, których pędy drewnieją.
Kiedy robić odkłady powietrzne
Najlepszy termin to wiosna – od marca do maja (III-V).
Jakie rośliny rozmnażać
- Rośliny trudno korzeniące się – przez odkłady powietrzne można ukorzeniać np. araukarie, cytrusy, magnolie.
- Zamiast szczepienia – odkłady powietrzne są łatwiejsze do zrobienia niż szczepienie. Dlatego w ten sposób można amatorsko rozmnażać np. drzewa owocowe.
- Skracanie zbyt dużych roślin – rośliny doniczkowe często osiągają tak duże rozmiary, że mieszkanie jest dla nich za niskie. To np. araukaria, cytrusy, fikusy, juka, kawa, oleander. Odkłady powietrzne umożliwiają ich skrócenie, a jednocześnie bezstresowe uzyskanie nowej sadzonki.
Jak wykonać okłady powietrzne
Krok 1
Wybrać pęd 1-2-letni. Starsze pędy też można próbować ukorzeniać, ale nie zawsze się to udaje, zwłaszcza w przypadku cytrusów i drzew owocowych.
Najlepsze są gałązki nierozgałęzione, w pobliżu wierzchołka. Pęd na odkład powietrzny powinien mieć długość 20-30 cm.
Krok 2
Z wybranego odcinka pędu usunąć liście. Można je obciąć nożyczkami lub sekatorem.
Krok 3
Skaleczyć korę pędu, np. nożem. Sposoby są różne. Na rysunku poniżej to:
- Nacięcie poziome pod które wsunięty jest kamyczek
- Usunięcie kory w kształcie półpierścienia
- Usunięcie kory w kształcie pierścienia
- Drutowanie – drucik trzeba przewiązać mocno, tak by skaleczył korę
Krok 4
Poniżej miejsca uszkodzenia pędu przewiązać kawałek folii (patrz punkt A na rysunku poniżej). Wsypać wilgotny torf lub inne podłoże dobrze trzymające wilgoć (punkt B) i przewiązać folię powyżej (punkt C). Jeśli pęd jest w nasłonecznionym miejscu, dodatkowo folię przezroczystą trzeba owinąć tkaniną albo folią aluminiową.
Po kilku lub kilkunastu tygodniach pojawią się pierwsze korzenie. Będą widoczne przez folię. Ukorzenioną sadzonkę ucina się poniżej miejsca skaleczenia i sadzi do doniczki lub gruntu (w zależności od gatunku rośliny).