To bardzo dobry nawóz naturalny. Obornik kozi nadaje się zwłaszcza do zasilania warzyw oraz drzew i krzewów owocowych.
Obornik kozi nie ma zawsze takiego samego składu. Zawartość składników zależy m.in. od wieku kóz, pory roku, sposobu żywienia. Przykładowo, nawóz kozi od zwierząt pasących się na łąkach zawiera najwięcej azotu. Nawóz kozłów zawiera więcej fosforu i wapnia niż kóz. W nawozie koźląt zaś jest sporo potasu.
Obornik kozi można zbierać z pastwiska z trawą (to dodatkowy azot) albo z koźlarni – razem ze słomą (w ogrodzie zamieni się w próchnicę). Ma odczyn zasadowy – pH około 7,5, czyli odkwasza ziemię.
Obornik kozi – główne składniki:
- Azot – około 0,55%
- Fosfor – około 0,3%
- Magnez – około 0,16%
- Potas – około 0,9%
- Sód – ok. 0,06%
- Wapń – około 0,16%
W porównaniu do innych nawozów zwierzęcych, obornik kozi zawiera zwykle więcej azotu niż nawóz koński, obornik krowi i obornik świński, ale mniej niż guano, nawóz gęsi, nawóz gołębi, nawóz kaczy, nawóz królików, nawóz kurzy.
Nawóz kozi zawiera mało sodu i sporo potasu. Mogą się w nim znajdować niestrawione nasiona chwastów i traw. To zależy od pory roku i sposoby żywienia kóz.
Obornik kozi – stosowanie w ogrodzie:
- Nawożenie jesienne – nawóz kozi rozrzuca się w warzywniku co 3 lata (około 3 wiadra o pojemności 10 l na powierzchni 10 metrów kwadratowych). Następnie obornik przekopuje się na głębokość 10-20 cm.
Jakie warzywa siać i sadzić po oborniku CZYTAJ TUTAJ
- Wzbogacanie kompostu – obornik kozi jest świetny do kompostu. Szybko się rozkłada. Taki kompost jest bardzo dobry do warzyw, krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych.
- Gnojówka do nawożenia – naturalny nawóz do zasilania warzyw, roślin owocowych i ozdobnych. Przed użyciem nawóz kozi trzeba przefermentować, a następnie rozcieńczyć wodą.
Sposób przygotowania: Do wiaderka o pojemności 10 litrów wkłada się około 2 kg obornika koziego i zalewa wodą. Wiaderko należy odstawić na kilka dni. Gdy ciecz zacznie się pienić (fermentować), gnojówka jest gotowa. Należy ją rozcieńczyć wodą (w stosunku 1:10) i podlać rośliny.
- Ziemia gnojowa – można ją przygotować, gdy ma się bardzo dużo nawozu koziego ze słomą). Po przekompostowaniu, po około dwóch latach, obornik kozi zamienia się w bardzo żyzną ziemię, np. do pomidorów.
- Odkwaszanie gleby – nawóz kozi ma odczyn lekko zasadowy (pH około 7,5). Dlatego odkwasza ziemię w ogrodzie. Z tego powodu nie należy obornika koziego stosować do roślin kwasolubnych, np. borówek, żurawiny, rododendronów.