To jeden z najlepszych naturalnych nawozów. Obornik granulowany koński ma szerokie zastosowanie w ogrodzie.
Obornik granulowany koński jest całkowicie naturalny. Produkuje się go tylko z nawozu koni ze stajni. Najpierw jest kompostowany razem ze ściółką (słomą). Następnie poddaje się go fermentacji, granulacji i suszeniu.
Gotowy obornik ma postać suchych granulek, które są pozbawione zapachu końskiego nawozu. Ich wielkość jest różna w zależności od producenta. Zwykle są drobne – mają po około 1 cm długości i przypominają z wyglądu obornik granulowany bydlęcy. Bywają też oborniki, których granulki mają nawet po około 5 cm długości. Drobniejsze granulki są bardziej uniwersalne, gdyż nadają się zarówno do posypywania, jak i przekopywania. Większe granulki zaś łatwiej wkopać łopatką bezpośrednio pod rośliny. Można też wkładać je po jednej lub kilka sztuk do doniczek, w których mają być sadzone warzywa, zioła czy kwiaty.
Bez względu na wielkość granulacji, taki obornik koński jest suchy i łatwo go przechowywać. Nie zwabia much oraz nie ma uciążliwego zapachu. Dopiero pod wpływem wody granulki pęcznieją i się rozsypują.
Obornik granulowany koński dostarcza zarówno składników pokarmowych, jak próchnicy. Sprzyja odradzaniu się życiu biologicznego w ziemi, co przekłada się na lepszy wzrost i zdrowotność roślin. Nadaje się do większości roślin ogrodowych i doniczkowych. Wyjątek: rośliny preferujące kwaśny odczyn podłoża. Obornik granulowany koński ma bowiem odczyn od obojętnego do zasadowego (pH 7 do 12,5 w zależności od producenta).
Skład obornika granulowanego końskiego
Obornik granulowany koński jest bardziej skoncentrowany niż nawóz ze stajni. Przyjmuje się, że 1 kg granulek to równowartość 4 kg świeżego obornika.
Granulki bardzo łatwo chłoną wodę i się rozpadają. Nie ma potrzeby ich rozdrabniania przed użyciem, namaczania lub przefermentowywania.
Jedna z zalet obornika granulowanego końskiego: brak w nim nasion chwastów, larw owadów, patogenów. Nie ma w nich także nasion owsa, co często zdarza się w przypadku świeżego nawozu końskiego (nasiona owsa dobrze kiełkują po przejściu przez przewód pokarmowy konia).
Przeciętny skład obornika granulowanego końskiego:
- Azot – 2%
- Fosfor – 2-4%
- Magnez – 1%
- Potas – 2%
- Siarka – 1%
Obornik granulowany koński zawiera również m.in. bor, cynk, mangan, miedź, żelazo.
Termin stosowania obornika granulowanego końskiego
To zależy od zastosowania. Najczęściej obornik granulowany koński wykorzystuje się od marca do listopada (III-XI).
Zastosowanie obornika granulowanego końskiego w ogrodzie
1. Nawożenie warzyw
Obornik granulowany koński najlepiej stosować w warzywniku jesienią raz na 4 lata. Granulki rozsypuje się na powierzchni ziemi w ilości 2-5 garści na metr kwadratowy. Następnie ziemię należy płytko przekopać (5-10 cm).
W sezonie wegetacyjnym granulki nawozu końskiego można sypać pod warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych, jako papryka i pomidor. Można też dodawać je do podłoży w uprawie doniczkowej warzyw (łyżka stołowa na litr podłoża).
Warzywa bardzo dobrze rosną na granulowanym nawozie końskim. Jednak w sezonie wegetacyjnym unikać trzeba jego stosowania do warzyw o krótkiej wegetacji, jak rzodkiewka i sałata. Mogą bowiem w swoich jadalnych częściach kumulować szkodliwe azotany.
2. Nawożenie drzew i krzewów owocowych
Większość drzew i krzewów owocowych bardzo dobrze rośnie na granulowanym oborniku końskim. Warto go stosować to takich roślin jak aronia, brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, nieszpułka, orzech, porzeczka, śliwa, winorośl, wiśnia. Wyjątki to rośliny kwasolubne, np. agrest, borówka, malina, truskawka, żurawina. Nawóz ten ma bowiem odczyn od obojętnego do zasadowego, czyli zbyt wysoki.
Termin: pierwsze nawożone wykonuje się zanim ruszy wegetacja, drugie – pod koniec kwitnienia, a trzecie – ewentualnie na początku lata, ale nie później niż do końca lipca (VII).
Dawki (orientacyjne): 1-4 garście pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew
3. Nawożenie roślin ozdobnych
Krzewy ozdobne, byliny, a także kwiaty jednoroczne i cebulowe także zwykle lubią nawożenie obornikiem granulowanym końskim. Nie należy stosować tego nawozu do roślin kwasolubnych, np. azalii, magnolii, różaneczników, wrzosów.
Termin: wiosną i na początku lata lecz nie później niż do końca lipca (VII); krzewy, byliny i drzewa – zwykle 2 razy w sezonie, kwiaty jednoroczne – co 1-2 tygodnie
Dawki (orientacyjne): 1-5 garści pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew, płaska łyżka na metr kwadratowy kwiatów jednorocznych.
4. Nawożenie ziół
Obornikiem końskim granulowanymi zasilać można zioła rosnące w ogrodzie. W przypadku ziół doniczkowych, np. na balkonie, wygodniej granulki wymieszać z podłożem przed posadzeniem roślin (łyżka stołowa na litr podłoża).
Termin: zwykle od maja do lipca (V-VII); co 2 tygodnie
Dawki (orientacyjne): kilka granulek – pod małe rośliny, płaska łyżka – pod duże albo na metr kwadratowy, np. tymianku.
5. Nawożenie trawnika i łąki kwietnej
Do zasilania trawnika, łąki kwietnej, a także trawnika z kwiatami cebulowymi, np. krokusami, lepiej wybierać obornik koński o małej granulacji.
Termin: od wiosny (jak tylko murawa przeschnie) do połowy sierpnia (VIII); raz w miesiącu
Dawka (orientacyjna): 1-4 garście na metr kwadratowy w zależności od kondycji trawnika; raz w miesiącu
6. Nawożenie roślin pokojowych
Granulowany obornik koński trzeba stosować ostrożnie do roślin pokojowych. Większość z nich preferuje bowiem kwaśny odczyn podłoża. Obornik zaś go podwyższa. Dlatego przed nawożeniem warto upewnić jakie są preferencje uprawianych gatunków roślin. Trzeba też sprawdzać, jakie pH podane jest na opakowaniu nawozu (może być różne w zależności od producenta nawozu).
Granulki obornika miesza się z ziemią podczas przesadzania. Jeśli rośliny już rosną w donicach, granulki wciska się w ziemię.
Termin: od wiosny do jesieni; co 1-4 tygodnie
Dawka (orientacyjna): od kilku do kilkunastu granulek na doniczkę
7. Dodatek do kompostu
Granulowany obornik koński to znakomity dodatek do kompostu. Wzbogaca go w składniki pokarmowe oraz przyśpiesza kompostowanie. W granulkach nie ma nigdy nasion chwastów ani owsa (zdarzają się w nawozie ze stajni), a także larw i jaj szkodników, gdyż niszczone są w procesie granulowania.
Termin: prawie cały rok (oprócz zimy)
Dawka: 1-2 garście na metr kwadratowy (więcej do resztek suchych, np. jesiennych liści)
9. Odkwaszanie ziemi
Obornik granulowany koński odkwasza ziemię. Ma odczyn od obojętnego do zasadowego (pH 7-12,5). Jeśli stosuje się go w ogrodzie, zwykle wapnowanie nie jest potrzebne.
10. Odjaławianie gleby
Tam, gdzie stosuje się nawóz koński, zarówno świeży, jak i granulowany, w ziemi rozwija się pożyteczna mikroflora. Glebę zasiedlają chętnie m.in. dżdżownice. Dzięki temu rośliny rosną lepiej oraz są zdrowsze.
Warto wiedzieć
- Nawóz koński uważany jest za jeden z najlepszych. Świeżego obornika używa się również m.in. do uprawy pieczarek i podnoszenia temperatury pod osłonami.