Zbliżający się koniec robót budowlano-wykończeniowych w budynku zazwyczaj skutkuje szybką decyzją o przeprowadzce. Dopiero po przewiezieniu rzeczy przychodzi czas na ogarnięcie terenu wokół budynku oraz założenie ogródka.
Artykuł reklamowy
Nowy dom – jakie prace muszą zostać jeszcze zrobione?
Budowa domu mieszkalnego w technologii tradycyjnej mieszanej zazwyczaj jest rozłożona minimum na dwa sezony. Tak długi okres oczekiwania na przeprowadzkę wymaga dużych pokładów cierpliwości u inwestorów. Nic więc dziwnego, że widok postępujących w budynku robót wykończeniowych z reguły skutkuje szybką decyzją o przeprowadzce. Bardzo często zdarza się, że ostatnie wymagane prace są w takim przypadku odkładane na czas po przewiezieniu dobytku. Kwestia ta dotyczy m.in. doprowadzenia do reprezentatywnego stanu otoczenia domu.
Proces zakładania przydomowego ogrodu przebiega etapowo. Pierwszym krokiem jest uporządkowanie terenu wokół budynku. Oczywiście rozpoczęcie użytkowania domu teoretycznie wymaga wcześniejszego doprowadzenia otoczenia obiektu do odpowiedniego stanu, ale w praktyce przed zasianiem trawnika i zasadzeniem roślinności są potrzebne porządki na dużo większym poziomie szczegółowości, które bardzo często obejmują nawiezienie odpowiedniej ilości urodzajnej ziemi.
Po zniwelowaniu podłoża pod zieleń wokół domu przychodzi czas na zagospodarowanie poszczególnych stref w ogrodzie zgodnie z przyjętymi założeniami lub projektem. Otoczenie budynku powinno być podzielone na sfery roślinne oraz utwardzone powierzchnie o przeznaczeniu praktycznym.
Jeśli szukasz inspiracji ogrodowych, wejdź na: https://budogram.pl/ogrody-przydomowe-nowoczesne-wiejskie-i-naturalne/. Znajdziesz tam charakterystyki najpopularniejszych typów ogrodów. Po zapoznaniu się z przedstawionymi informacjami z pewnością poczujesz, jaki styl najlepiej odpowiada Twoim preferencjom oraz komponuje się z wyglądem domu.
Do czego trzeba przyzwyczaić się, mieszkając w domu?
Użytkowanie domu jednorodzinnego wymaga dbania o pewne ważne kwestie. Wśród koniecznych do nabycia przyzwyczajeń znajdują się obowiązki odnoszące się do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa budynku oraz właściwego stanu technicznego. Mieszkając we własnym domu, trzeba pamiętać przede wszystkim o:
- regularnych formalnych przeglądach technicznych wymaganych części budynku;
- przeglądach okresowych i naprawie dachu;
- przeglądach okresowych i czyszczeniu systemów odwadniania dachu;
- przeglądach okresowych systemu ogrzewania budynku;
- ubezpieczeniu obiektu.