Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od czynników takich jak stan zniszczenia domu, budżet, dostęp do specjalistów – hydraulików, tynkarzy, malarzy, elektryków. Nawet kiedy remontujemy z pomocą ekipy znajomych, którzy przysłowiowo znają się na robocie, są takie etapy remontu, gdy będziemy musieli wezwać ekspertów, którzy na przykład podłączą nowy piekarnik do instalacji gazowej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka
Łazienka jest wyjątkowym miejscem w naszym domu, toteż osoby biorące się za remont przykładają do niej szczególną uwagę. Remont łazienki wymusza przeprowadzenie prac kanalizacyjnych; na przykład wymianę rur, gdy z biegiem lat osłabły, pojawiła się rdza, zaczęły przeciekać. Instalacja wodno-kanalizacyjna jest istotnym aspektem remontów generalnych; to nie tyle małe odświeżenie, to poważna inwestycja na lata, generująca spore koszty, dlatego warto się do niej przyłożyć. Obecnie najbardziej wytrzymałymi rurami są modele wykonane z polibutylenu, które niestety często sporo kosztują. Ich tańszą alternatywą mogą być rury polipropylenowe wzbogacone we wkładkę z aluminium lub włókna szklanego. Kolejnym etapem remontu jest układanie płytek. Najpierw musimy zmierzyć łazienkę i wybrać wzór płytek ceramicznych. O różnych sposobach układania płytek możesz przeczytać między innymi tu: https://aleo.com/pl/porady/remont/.
Kuchnia
A co z kuchnią? To tu przygotowujemy posiłki, a w zależności od miejsca w kuchni, tutaj też się spotykamy i wspólnie jemy. Takie pomieszczenie musi spełniać jednocześnie wymogi estetyczne i praktyczne. Po określeniu budżetu, zaprojektowaniu kuchni marzeń oraz zakupie materiałów i narzędzi, w tym zarezerwowaniu ekipy remontującej, można przystąpić do dzieła, a zatem pozbyć się mebli i urządzeń takich jak lodówka czy kuchenka. Po zabezpieczeniu przyłączy gazowych, rozpoczynamy oczyszczanie ścian, malowanie ich, klejenie płytek ściennych, układanie podłogi – wykładziny PCV lub paneli – a na końcu za składanie mebli. Instalacją gazową zawsze zajmuje się uprawniona do tego osoba. Po wykonaniu prac generalnych zajmujemy się tym, co uchodzi za najprzyjemniejszą część prac, a więc rozlokowywanie sprzętów, dodatków, sztućców, zastaw, roślin i dekoracji.
Ogród
Remont ogrodu, a właściwie jego renowacja, to interesujący przykład prac, jakie możemy sobie zafundować w ramach odświeżenia wizerunku naszej posesji. Renowacja trawników wiąże się z pozbyciem się szkodników (kretów i nieestetycznie wyglądających kretowisk), oczywiście w bezpieczny i naturalny sposób – nie chodzi o to, by krzywdzić zwierzęta (są pod ochroną!). Aby je odstraszyć, możemy na przykład posadzić kwiaty takie jak narcyz bądź zastosować zapachy, których krety nie cierpią – zrobimy to poprzez umieszczenie przy kretowisku rozgniecionego czosnku, resztek ryby lub specjalnego preparatu do odstraszania kretów. Odświeżając wygląd ogrodu, zadbajmy o wymianę przestarzałej sieci nawadniającej oraz o prace takie jak odnawianie i malowanie ogrodzeń czy altan. Następnie przychodzi czas na oczyszczenie oczka wodnego, a jeśli jego stan jest bardzo zły (kamienie osuwają się do wody przez wzgląd na folię użytą do budowy), można pomyśleć o zbudowaniu go na nowo.