Nie da się pielęgnować ogrodu bez narzędzi do kopania, przycinania, sprzątania. Trzeba mieć przynajmniej kilka. Oto niezbędnik każdego ogrodnika.
Artykuł reklamowy
Narzędzi ogrodowych jest mnóstwo. Oczywiście nie wszystkie można i trzeba mieć. Kompletując niezbędnik ogrodnika warto postępować, jak przy wyborze narzędzi do warsztatu czy kuchni. Niektóre są potrzebne każdemu i codziennie, a inne tylko profesjonalistom lub od czasu do czasu.
Wybór narzędzi ogrodowych można zacząć od przejrzenia katalogu, np. https://wdomku.pl/1109-ogrod. Nie trzeba wydawać fortuny, aby mieć dobrej jakości łopatę, kosiarkę czy sekator. Koniecznie trzeba pamiętać, że wygodne narzędzia zachęcają do pracy w ogrodzie. A to przecież ruch i zdrowie!
Ręczne narzędzia ogrodowe
Podstawą niezbędnika ogrodnika są zawsze narzędzia ręczne. Przede wszystkim trzeba mieć coś do kopania: szpadel oraz łopatkę. Jeżeli ze szpadla korzysta się często, warto wybrać model z antypoślizgową rączką. W przypadku łopatek istotna jest ich szerokość – szerokie są wygodne np. do kopania dołków i nabierania nawozów, zaś wąskie bardziej sprawdzają się do sadzenia rozsad i roślin cebulowych oraz usuwania korzeniących się głęboko chwastów.
Czy kupować motykę i kultywator (pazurki)? Bez motyki wiele osób nie wyobraża sobie pielenia warzywnika i rabat kwiatowych. Podobnie jest z kultywatorem, który służy do podcinania korzeni wschodzących chwastów oraz wzruszania powierzchni ziemi. Na pewno trzeba dobrać do swoich preferencji długość ich rączek. Jeśli praca ma być wykonywana w pozycji stojącej, rączka powinna być długa. Motykami i kultywatorami z krótki rączkami pracuje się z pozycji schylonej albo na kolanach.
W ogrodowym niezbędniku nie może zabraknąć grabi. Modele uniwersalne służyć mogą do różnych prac: wyrównywania podłoża, dosiewek na trawniku, sprzątania. Jeżeli w ogrodzie jest lub dopiero ma być większy trawnik, przydadzą się specjalne grabie do liści oraz kosz do ich przenoszenia.
W ogrodzie zawsze trzeba coś przyciąć, skrócić, wyrównać. Podstawowe narzędzie to takich prac to sekator jednoręczny. Do ścinania kwiatów na bukiety, ziół, liści warzyw zdecydowanie wygodniejsze są jednak nożyczki, np. wielofunkcyjne. Do przycinania żywopłotu i tworzenia topiarów (rzeźb ogrodowych) potrzebne są nożyce dwuręczne, a ścinania grubych gałęzi – sekator dwuręczny oraz piła.
Narzędzia ogrodnicze z napędem
Nawet w małym ogrodzie pracy jest zwykle dużo. Aby nie była udręką lecz przyjemnością, przynajmniej niektóre czynności lepiej wykonywać urządzeniami z napędami (spalinowymi, elektrycznymi lub akumulatorowymi).
Zwykle pierwszy zakup urządzenia z napędem to kosiarka. Jej wielkość dobiera się nie tylko do wielkości trawnika. Modele elektryczne (z kablami włączanymi do gniazdka elektrycznego) sprawdzą się na małych trawnikach. Kosiarki spalinowe i akumulatorowe nadają się także do przycinania trawy na większych murawach. Modele akumulatorowe są cichsze i nie emitują spalin. Jeśli dom ma fotowoltaikę, ich baterie można ładować własnym prądem, dzięki czemu koszenie jest tanie. Roboty koszące zaś wykonują pracę same (również mają akumulatory).
Przycinanie żywopłotów, drzew i krzewów bardzo ułatwiają piły, kosy, wykaszarki, nożyce z napędami. Jeśli planowany jest wysoki żywopłot, najlepiej od razu zainwestować w nożyce z wysięgnikiem, którymi można pracować bez wchodzenia na drabinę. Duży warzywnik to marzenie wielu osób. Przyjemność jego posiadania jest większa, jeśli ziemię kopie i wyrównuje glebogryzarka.
Narzędzia wielofunkcyjne do ogrodu
Niekoniecznie trzeba kupować oddzielne urządzenia i narzędzia ogrodowe do wykonywania jednej czynności. Łatwiejsze w przechowywaniu i częściej używane są narzędzia wielofunkcyjne, przeznaczone do kilku różnych prac. Przykładowo, akumulatorowe nożyce z krótkimi ostrzami nadają się do przycinania bukszpanów, traw ozdobnych, trzmielin, lawendy, trawnika na obrzeżach. Do pielęgnacji starszego trawnika przyda się urządzenie 2w1 wertykulator-aerator, którym można zrobić zarówno wertykulację, jak i aerację. Do cięcia drzew i krzewów wygodne jest urządzenie typu 3w1, które pełni funkcje pilarki do gałęzi, nożyc do żywopłotu i podkaszarki.
Drobne, ręczne narzędzia ogrodowe również mogą mieć po kilka funkcji. Przykładowo, niektóre nożyczki wielofunkcyjne służyć mogą do ścinania kwiatów i ziół, rozłupywania orzechów oraz otwierania butelek. Saperka wielofunkcyjna sprawdzi się jako łopatka, motyka, kilof i piła w ogrodzie oraz na biwaku.