Żurawina, zarówno wielkoowocowa, jak i błotna, ma małe potrzeby pokarmowe. Dlatego nawożenie żurawiny powinno być bardzo oszczędnie. Trzeba używać wyłącznie nawozów o odczynie kwaśnym.
W naturalnych warunkach żurawina rośnie na ubogich, bagiennych glebach. W ogrodzie także nie potrzebuje obfitego nawożenia. Wygodne i łatwe jest sztuczne nawożenie żurawiny.
Żurawinę nawozi się dwa razy w roku:
1. Wiosna – gdy pojawią się pąki kwiatów
Młode, słabo rozrośnięte rośliny do 2-3 roku od posadzenia zasila się nawozem azotowym o kwaśnym odczynie, np. siarczanem amonu.
Maksymalna dawka to 2 dag ma metr kwadratowy (czyli mniej więcej łyżka stołowa). Azot jest potrzebny młodej żurawinie, by wypuściła więcej pędów i się rozkrzewiła. Dzięki temu na roślinie pojawia się po 2-3 latach sporo pędów owoconośnych.
Starsza żurawina powinna być zasilana tylko nawozem wieloskładnikowym do roślin kwasolubnych, np. borówek. Dawkę stosuje się podobną, jak nawozu azotowego.
Nawozy wieloskładnikowe do roślin kwasolubnych zawierają, oprócz azotu, także fosfor, potas, miedź, bor, mangan, żelazo. Taki skład sprzyja zawiązywaniu pąków i owoców. Starszej żurawiny najlepiej w ogóle nie nawozić nawozami azotowymi. Rośliny będą bowiem bujnie rosły, ale wydadzą mało owoców.
2. Lato – gdy zawiążą się pierwsze owoce
Letnie nawożenie żurawiny jest podobne jak wiosenne (patrz punkt 1). Z tym, że zarówno młodą, jak i starszą żurawinę zasila się nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwasolubnych. Dawka jest podobna jak wiosną.
Warto wiedzieć
- Dodatkową zaletą sztucznego nawożenia żurawiny jest zapewnienie jej odpowiednio niskiego pH gleby. Siarczan amonu i nawozy do roślin kwasolubnych obniżają bowiem odczyn gleby. Dzięki temu nie ma efektu zagłodzenia żurawiny. Przy zbyt wysokim pH żurawina nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych i albo choruje, albo zamiera.
- Żurawina wieloowocowa i błotna potrzebuje gleby o odczynie pH 5 lub niższym.
- Gdy ma się wątpliwości, jak dużej dawki nawozu użyć, zawsze lepiej ją zmniejszyć.
Jeśli zapomni się o nawożeniu wiosennym lub letnim, nie należy się tym przejmować. Żurawina to roślina, która sobie poradzi także bez zasilania.
- Żurawina w tym samym miejscu może rosnąć dziesiątki lat.