Słonecznik zwyczajny bardzo lubi żyzną ziemię, ale toleruje też przeciętną. Gdy ziemia jest słabsza, rośnie mniej dorodnie i słabiej kwitnie.
Nawożenie słoneczników jest bardzo potrzebne. Jednak TRZEBA uważać z nawozami azotowymi. Nadmiar azotu powoduje, że słoneczniki mają duże, piękne liście, ale jednocześnie wiotkie, łatwo się łamią, a kwiaty – małe.
Słoneczniki rosną bardzo szybko, tworząc wielką masę liści i kwiatów. Potrzebują jednak najwięcej nie azotu lecz potasu. Brak potasu można poznać po zmianach na liściach słoneczników. To brązowe plamy i żółknące liście.
Ogólnie nawożenie słoneczników jest proste. Trzeba tylko o tym pamiętać i nie przesadzać z azotem. Słoneczniki wybaczają brak zasilania tylko wtedy, gdy mają żyzną ziemię.
Przed siewem słoneczników ziemię warto zasilić kompostem.
Kiedy nawozić słoneczniki
Nawożenie słoneczników robi się co 3-4 tygodnie w miesiącach:
- Czerwiec
- Lipiec
- Sierpień
Jakie nawozy
Do zasilania słoneczników najlepsze są nawozy zawierające dużo potasu, sporo fosforu oraz nie za dużo azotu.
Najlepiej sprawdzać na etykietach, ile tych składników nawóz zawiera. Takie receptury zawierają zwykle nawozy do krzewów owocowych oraz roślin kwitnących. Są wśród nich zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne.
W czerwcu (VI) nawożenie słoneczników warto zrobić saletrą potasową.
Dawki nawozów powinny być jak w zaleceniach na opakowaniach.
Warto wiedzieć
- Słonecznik zwyczajny ma mnóstwo odmian karłowych oraz wysokich. Nawozi się je podobnie. Wysokie odmiany słoneczników potrzebują jednak większych dawek nawozu.