To świetny nawóz do podlewania. Takie nawożenie obornikiem ogrodu stosuje się, gdy rośliny intensywnie rosną. Obornik musi być przefermentowany w wodzie.
Każdy świeży obornik to silny koncentrat nawozowy. Poza tym wszystkie nawozy zwierzęce mają wysoki odczyn pH (około 7-8 lub więcej). Dlatego bardzo łatwo jest przenawozić. Efekt: rośliny schną i zamierają. Popularnie to zjawisko nazywa się spaleniem roślin.
Nawożenie obornikiem ogrodu jest bezpieczne, jeśli przygotuje się z niego płynny, przefermentowany nawóz. To bardzo proste.
Krok 1
Do wiaderka włożyć dowolny obornik. Wystarczy 1-3 kg nawozu na 10 l wody.
Obornik może być ze słomą (np. gdy pochodzi z obory czy stajni) albo z trawą (np. jeśli został zebrany na łące).
Najlepsze są wiaderka z tworzyw sztucznych w ciemnych kolorach albo drewniane beczki.
Krok 2
Zalać obornik wodą. Nadaje się zarówno woda z kranu, jak i deszczówka.
Krok 3
Odstawić wiaderko w półcieniste lub cieniste miejsce.
Krok 4
Po tygodniu na powierzchni cieczy tworzy się piana. To znak, że obornik fermentuje. Czasami piany jest bardzo dużo (przypomina gruby kożuch), a czasami mniej. Ilość piany zależy od składu obornika. Im więcej jest w nim słomy, tym piany mniej.
Po następnych kilku dniach zamieszać patykiem. Gdy nowe bąbelki już się nie pojawiają (albo jest ich mało), nawóz jest gotowy do użytku.
Uwaga: fermentacja zachodzi szybciej, jeśli na dworze jest ciepło, zaś wolniej w niskiej temperaturze.
Krok 5
Nawożenie obornikiem ogrodu, warzywniaka czy sadu, tak przygotowanym, będzie bezpieczne dla roślin, jeśli przefermentowaną ciecz się rozcieńczy. Zwykle stosuje się 1 część przefermentowanego obornika i 10 części wody.
Do roślin kwasolubnych, np. truskawek, borówek czy malin, lepiej stosować większe rozcieńczenie, nawet 1:20. To im wystarczy!
Krok 6
Na dnie wiaderka zawsze zostają resztki, np. słomy. Po nawozie kurzym mogą też być drobne kamyki (kury zjadają je, potrzebują ich do trawienia).
Resztek nie należy wyrzucać (wyjątek to kamyki). Najlepiej wrzucić je do kompostu. Są świetną, naturalną szczepionką przyśpieszającą kompostowanie. Poza tym zawierają sporo azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia.
Jeśli na dnie wiaderka nic nie zostało, dobrze wlać trochę wody, by je opłukać. Popłuczyny zaś wylać na kompost. Jest w nich mnóstwo mikroorganizmów, widocznych tylko pod mikroskopem, które przyśpieszają kompostowanie.
Warto wiedzieć
Do przygotowania naturalnego, przefermentowanego nawozu w płynie nadają się wszystkie oborniki. Mają one trochę inny skład.
W ogrodach najczęściej są używane:
- Nawóz gęsi
- Nawóz gołębi
- Nawóz indyczy
- Nawóz kaczy
- Nawóz króliczy
- Nawóz kurzy
- Obornik koński
- Obornik kozi
- Obornik krowi
- Obornik owczy
- Obornik świński
- Obornik bydlęcy granulowany