Ma dużo azotu oraz fosforu. Nawóz królików jest bardzo dobry do zasilania warzyw, drzew owocowych i jako dodatek do kompostu. Jego pH to 7,9, czyli odkwasza glebę.
Nawóz królików nie ma jednolitego składu. To zależy od paszy, sposobu chowu królików, ale też ich wieku. Dla porównania, młody królik wydala około 80 ml moczu dziennie, a dorosły – 400 ml. Ma to wpływ na zawartość azotu w ich oborniku.
Ogólnie nawóz królików jest bardzo wartościowy do stosowania w ogrodzie. Jego zaletą jest dość sucha konsystencja i niezbyt uciążliwy zapach. Dzięki temu łatwo go przewozić i przechowywać. Poza tym nawóz króliczy zawiera bardzo dużo substancji organicznych (prawie 32%). Dlatego świetnie wzbogaca glebę w próchnicę.
Nawóz królików ma wysoki odczyn zasadowy (około 7,9 pH), czyli odkwasza glebę. Dlatego, jeśli używa się go dużo, nie należy wapnować gleby w ogrodzie. Trzeba też uważać podczas nawożenia roślin kwasolubnych, np. malin (nawóz króliczy powinien być zawsze przefermentowany i rozcieńczony).
Ze względu na tak wysokie pH oraz dużą zawartość składników mineralnych, obornik królików może spowodować przenawożenie roślin, zwane popularnie spaleniem czy przepalaniem. Bezpieczne sposoby stosowania nawozu króliczego są podane poniżej.
Nawóz króliczy – jak stosować w ogrodzie:
- Nawożenie jesienne – nawóz królików rozsypuje się cienką warstwą na ziemi i płytko przekupuje na głębokość 10-20 cm. Nie należy go zostawiać bez przykrycia ziemią, gdyż traci azot.
- Rozsypywanie kulek odchodów – same odchody królików, tzw. bubki, mają mało azotu (nie ma w nich moczu). Dlatego można je również rozsypać na powierzchni ziemi (maksymalnie garść na metr kwadratowy).
- Dodatek do kompostu – odchody królików rozkładają się szybko. Kompost z nimi zawiera dużo azotu i innych składników. Jest doskonały pod warzywa, kwiaty, drzewa i krzewy owocowe. Nawóz królików przyśpiesza też kompostowanie. Po wrzuceniu ich do kompostownika należy je zawsze przykryć innymi resztkami, np. liśćmi, by nie traciły azotu.
- Zasilanie warzyw – najlepszy do nawożenia jest przefermentowany roztwór. Nawóz królików (około 2 kg) należy wsypać do wiadra, zalać wodą i poczekać aż przefermentuje (trwa to 1-2 tygodnie). Przefermentowany obornik króliczy rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10 i podlewa rośliny.
- Odkwaszanie gleby – nawóz królików ma wysoki odczyn zasadowy (pH 7,9). Dlatego odkwasza glebę.
Świeże odchody królików – główne składniki:
- Azot – ok. 2,4%
- Fosfor – ok. 1,4%
- Potas – ok. 0,5%
- Wapń – ok. 0,4%
- Magnez – ok. 0,1%
- Bor, mangan – śladowe ilości
- Substancje organiczne – ok. 31,8%
Podobny skład jak odchody królików ma nawóz kurzy oraz nawóz gołębi. Zwykle zawierają jednak jeszcze więcej azotu.
Obornik królików wyróżnia duża zawartość fosforu (około 1,4%). To pierwiastek, który sprzyja dojrzewaniu owoców i nasion. Mniej fosforu mają np. nawóz gęsi, nawóz koński, obornik krowi, obornik świński, obornik owczy, obornik kozi.
2 komentarze
Czy w ten sam sposób mogę wykorzystywać bobki świnek morskich?
Tak, można wykorzystywać nawóz świnek morskich jako nawóz, podobnie jak królików:)