Kwiaty doniczkowe to naturalna ozdoba, która gości w wielu domach. Jeżeli zadbamy o ich odpowiednią pielęgnacje, będą cieszyć nasze oczy przez długi czas. Dobrze wpływają na nasze samopoczucie i poprawiają mikroklimat. Choć wszystkie gatunki są wyjątkowe, istnieje 10, które są zdecydowanymi ulubieńcami domów.
Co musisz wiedzieć przez zakupem kwiatów doniczkowych?
Warto rozważyć rośliny oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji, lub takie, które zostaną z nami na lata. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i poświęcaniu czasu naszym zielonym przyjaciołom. Dzięki nawożeniu, dbaniu o liście i przesadzaniu, gdy zajdzie taka potrzeba, w naszym domu zawsze będzie zielono.
Należy też pamiętać, że kwiaty trzeba traktować indywidualnie. Są takie, które uwielbiają słońce, inne wolą cień. Niektóre wymagają regularnego podlewania, inne zdecydowanie rzadziej.
10 popularnych kwiatów doniczkowych do Twojego domu
Choć moda na kwiaty doniczkowe zmienia się często, istnieją takie, które na zawsze zapadają w pamięć. Oto zebrane przez nas kwiaty doniczkowe – najpiękniejsze gatunki!
1. Grudnik
Grudnik znany też jako kaktus Bożego Narodzenia, należy do jednych z łatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych. Kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia, będąc piękną ozdobą do mieszkań w zimowe miesiące.
Wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie toleruje ostrego słońca, więc należy go przed nim chronić. Lepiej go nie przestawiać, gdy pojawią się na nim pierwsze pąki kwiatowe – jest wrażliwy na zmianę miejsca.
2. Oplątwa
Oplątwa to niezwykły kwiatek o niebywałej urodzie: wytwarza niesamowite różowo-purpurowe kwiaty! To krótkowieczny gatunek – zazwyczaj kwitnie w trzecim roku uprawy i zamiera. Potrzebuje dużej ilości światła rozproszonego, nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem.
Kwiat ten wymaga regularnego podlewania oraz zraszania – szczególnie podczas zimowych miesięcy.
3. Anturium
Anturium to roślina o wyjątkowej urodzie, od lat zachwycająca formą kwiatów i barwą liści. W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się gatunki i odmiany o efektownych kwiatach.
Roślina ta nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia. W mieszkaniu idealne dla niej jest miejsce przy oknie, ale lepiej unikać pełnego słońca. W szczytowym okresie rozwoju anturium musi być obficie zaopatrywane w wodę.
4. Storczyk
Storczyk potrafi zaskoczyć każdego ogrodnika swojego pięknym wyglądem. Dobrze czuje się na parapecie, pod warunkiem, że okno nie znajduje się od strony południowej. Nie przepada też za przeciągami ani zimnym powietrzem.
Storczyki korzeniące się w ziemi lubią żyzną glebę oraz wilgotne i zacienione stanowisko. Epifity, czyli te storczyki, które wyrastają w rozwidleniach konarów, potrzebują więcej światła, a ich korzenie dostępu do świeżego powietrza.
5. Fiołek afrykański (sępolia)
Fiołek afrykański czaruje swoją urodą przez cały rok. Zwraca na siebie uwagę grubymi, ładnymi liśćmi i wieloma odmianami. Nie wymaga też szczególnej pielęgnacji.
Sępolia fiołkowa potrzebuje równomiernie wilgotnego podłoża. Jak często trzeba ją podlewać zależy od wilgotności powietrza i temperatury. Kwiat ten ciągle rozwija liczne kwiaty, dlatego potrzebuje – zwłaszcza wiosną i latem, dużo energii oraz składników odżywczych. Konieczne jest regularne zasilanie nawozem.
6. Guzmania
Guzmania słynie ze swojego wytrwałego kwitnienia i kolorowych kwiatostanów, które potrafią zachwycać pięknem nawet przez kilka miesięcy. Jednak w momencie przekwitnięcia, cała roślina zasycha. Niestety, guzmania kwitnie tylko raz.
Kwiat ten wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Lubi słoneczne stanowiska, ale należy ją chronić przez bezpośrednim słońcem. Jeżeli będziemy podlewać ją zbyt rzadko lub zbyt skromnie, liście zaczną robić się brązowe.
7. Azalia
Azalia to prawdziwa ślicznotka. W doniczkach najczęściej upiększa dom zimą i wczesną wiosną. Lubi jasne miejsca, ale nie przepada za przeciągiem. Dobrze za to czuje się w niskiej temperaturze, między 10 a 15 st. Celsjusza.
Wilgoć w doniczce to idealne rozwiązanie dla tej rośliny. Jeżeli zapomnimy o regularnym podlewaniu, azalia może stracić swoje piękne kwiaty, dlatego należy pamiętać o jej pielęgnacji.
8. Eszeweria
Eszeweria to wyjątkowa roślina należąca do sukulentów. Jest łatwa w uprawie, a jednocześnie pięknie prezentuje się w każdym mieszkaniu.
W okresie wegetacyjnym najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Lepiej znosi suchość niż za dużą ilość wody. Należy o tym pamiętać, ponieważ w innym przypadku możemy doprowadzić do gnicia korzeni.
9. Sansewieria
Sansewieria jest wyjątkowo odporna. To jedna z roślin, która nie powinna sprawiać większych problemów, nawet amatorom ogrodnictwa.
Roślina ta radzi sobie dobrze w bardzo wielu skrajnych warunkach: m.in. znosi cień i przymrozki. Jedyną rzeczą na którą należy uważać jest mokra ziemia – dzięki niej korzenie sansewierii mogą szybko zgnić.
10. Hiacynt
Hiacynt doniczkowy cieszy się dużą popularnością ze względu na swój przyjemny zapach i piękne kwiaty. To jeden z ulubieńców, zarówno w domach jak i ogrodach.
Hiacynt powinien stać jak najbliżej okna. Należy go regularnie podlewać. Dobrze nawodniona roślina może zakwitnąć już po trzech tygodniach.
2 komentarze
Chciałbym mieć kilka kwiatów w domu, co oczyszczają powietrze i ładnie wyglądają. Myślę o skrzydłokwiatach oraz Hebe. Z hebe nie wiem, czy jest zdrowe dla otoczenia. Bo to także ozdoba do ogrodów. Może ktoś wie, czy można też bezpiecznie mieć je w domu?
Hebe to raczej roślina ogrodowa lub ewentualnie na balkon:)