Płynne przesuwanie bramy przesuwnej wymaga zastosowania specjalnych szyn, te z kolei różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami technicznymi. W tym wymiarami, materiałem wykonania oraz kształtem i konstrukcją. Wszystkie mają ogromny wpływ nie tylko na działanie całej bramy, lecz także na możliwość montażu, dlatego tak istotne jest, aby wybrać produkt odpowiedni do skrzydła oraz jego charakterystyki pracy.
Artykuł reklamowy
Czym jest szyna do bramy przesuwnej i w jakim celu służy?
Szyna do bramy przesuwnej ma kształt standardowego ceownika, czyli ma przekrój przypominający mocno zamkniętą literę C. Spodnią, gładką część, montuje się w kierunku dołu, podczas gdy zewnętrzną – ze szczeliną po całej długości – w kierunku góry. To właśnie w tej szczelinie będą poruszać się wózki i z tego też powodu wiele osób szynę do bramy przesuwnej nazywa szyną jezdną. Jedno urządzenie do drugiego musi pasować w zasadzie bezbłędnie.
Szyna o zbyt dużym lub zbyt małym przekroju w stosunku do wózków może powodować problemy w trakcie eksploatacji, podobnie jak model wykonany z nieodpowiednich materiałów. Szyna do bramy umożliwia zatem płynny wysuw skrzydła i z tego powodu ma decydujący wpływ na komfort eksploatacji.
Bramy przesuwne są bardzo popularne w naszym kraju. Nie wymagają charakterystycznej przeciwwagi, lecz w zamian – szyny wkopanej w podłoże, która powinna zlicować się z nią w poziomie po to, aby nie wystawała poza jego obrys. To bardzo istotna kwestia w kontekście komfortu eksploatacji. Szyna wystająca ponad powierzchnię podłoża jest mocno narażona na uszkodzenia np. przez przejeżdżający po niej samochód, jak i może w razie dużego obciążenia ulec odkształceniu. To w zasadzie sprawia, że trzeba ją wymienić na nową.
Szyny do bramy przesuwnej – rodzaje i różnice pomiędzy nimi
Szyny do bram przesuwnych różnią się wieloma parametrami, przez co wybór tej odpowiedniej nie jest prosty. Szczególnie dla osób, które nie mają w tym zakresie żadnej wiedzy. Różnice występują w obrębie:
- wymiarów zewnętrznych – szyny różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością, zatem przekrojem. Na rynku standardem są modele od 35 x 35 mm do nawet 140 x 140 mm. Nie oznacza to jednak, że im większa, tym lepsza. Szyny powinno się dopasować do wózka w taki sposób, aby kółka we wnętrzu miały na tyle luźno, aby w razie napotkania małych zabrudzeń mogły w dalszym ciągu wykonywać swoją pracę;
- długości – ten parametr trzeba bezwzględnie dopasować do zakresu ruchu danej bramy przesuwnej, a w zasadzie do światła wjazdu. Oczywiście ceownik można przyciąć na pożądaną długość, jednak miejsce cięcia będzie trzeba zabezpieczyć przed rozwojem korozji;
- materiału wykonania – większość firm wykorzystuje raczej ceowniki wykonane ze stali. Istotne jest jednak, aby była skutecznie zabezpieczona przed korozją, która bez ochrony może pojawić się na szynie już po kilku tygodniach eksploatacji. Warto mieć to na uwadze, gdyż ceownik należy wkopać do podłoża, zatem będą na niego działać duże przeciążenia.
Oczywiście istotne są także inne zagadnienia, a w szczególności jakość wykonania. Liczy się bowiem przede wszystkim precyzja – szyna powinna być idealnie równa na całej długości i wyprofilowana w taki sposób, aby nie powodowała podskakiwania czy zatrzymywania się bramy w trakcie jej przesuwania. Nawet najmniejsze różnice potrafią zaskakująco mocno dać się we znaki. Sytuację pogarsza fakt, że o błędnym wykonaniu przekonujemy się dopiero po przeprowadzonym montażu, czyli wkopaniu w podłoże.
Jak wybrać dobrą szynę do bramy przesuwnej?
Przede wszystkim każda szyna do bramy przesuwnej powinna cechować się jak najwyższą jakością. Warto zatem sięgać po produkty dobrych marek, które będą w stanie spełnić wszelkie oczekiwania nabywców. Doskonałym wyborem jest PSG – przedsiębiorstwo, które na rynku bram przesuwnych i samonośnych znajduje się już od wielu lat i słynie z dobrej klasy produktów dostępnych w korzystnej cenie. Dobra marka to bezproblemowa eksploatacja, dlatego warto zwracać na nią uwagę.
Szyna to tylko kolejna część większej układanki. Równie istotne są wieszaki i łączniki, które powinny być idealnie dopasowane do całego układu przesuwania bramy oraz samego ceownika. Mimo ich mniejszego wymiaru należy bezwzględnie zadbać o ich jakość, gdyż są tak samo mocno narażone na uszkodzenia. Dla przykładu łączniki umożliwiają połączenie dwóch szyn ze sobą, stanowiąc jednocześnie najsłabszą część całej instalacji. Są tym samym najbardziej narażone na zniszczenie ze względu na ich niewielkie wymiary, a duże przeciążenia.
Szyna do bramy przesuwnej – zamawiaj ze sprawdzonych źródeł
Warto mieć na uwadze także kwestię dostawcy. Szyny do bram przesuwnych warto zamawiać wyłącznie u sprawdzonych i pewnych dostawców, którzy pomogą w kwestii wyboru, wyjaśnią wszystkie parametry techniczne, a także odpowiedzą na najtrudniejsze pytania. Co więcej, dobrzy dystrybutorzy mają dostęp do ofert niszowych, lecz bardzo dobrych producentów, dzięki czemu w ich katalogu można znaleźć w zasadzie każdy rodzaj szyny w każdej wielkości i konstrukcji.