Teren musi być równy, odchwaszczony, nawieziony. Jak założyć trawnik? Nie śpieszyć się! Najlepiej przeznaczyć na to 4 tygodnie.
Teren na trawnik należy przygotować około miesiąc przed posianiem trawy. Nie należy się śpieszyć! Wtedy będzie równy, mocny i gęsty. Bardzo ważne są także termin założenia trawnika oraz mieszanka nasion dopasowana do nasłonecznienia, rodzaju gleby i sposobu użytkowania murawy.
Kiedy założyć trawnik?
Najlepsze terminy na założenie nowego trawnika to:
- Kwiecień
- Maj
- Sierpień
- Wrzesień
- Październik
Uwaga! Trawnik można też zakładać w czerwcu i lipcu. Jednak w tych miesiącach często jest sucho i trawa wschodzi słabo (mimo podlewania).
Krok 1
Wybrać i kupić mieszankę trawy
Przed zakupem sprawdź, jakie jest nasłonecznienie terenu przeznaczonego na trawnik. W sklepie Niepodlewam dostępne są mieszanki traw na stanowiska nasłonecznione, półcieniste oraz zacienione.
Koniecznie określ swoje preferencje co do sposobu użytkowania trawnika. Inny skład mają mieszanki traw przeznaczone na murawy gazonowe (dekoracyjne, rzadko deptane), intensywnie eksploatowane (np. gra w piłkę), rekreacyjne (deptane od czasu do czasu) czy dla posiadaczy psów.
Jeżeli gleba w ogrodzie jest sucha i piaszczysta, dobrym wyborem będzie mieszanka traw przystosowanych do takich warunków.
Krok 2
Usunąć chwasty
Z terenu przyszłego trawnika trzeba koniecznie usunąć chwasty. Najwygodniej jest zastosować preparat chwastobójczy (naturalny lub konwencjonalny) do roślin jednoliściennych i dwuliściennych.
Uwaga! Wszystkie herbicydy muszą być naniesione na liście chwastów (tylko wtedy działają). Bezcelowe jest opryskiwanie lub podlewanie gleby środkami chwastobójczymi.
Chwasty można też usuwać ręcznie podczas przekopywania gleby (patrz: Krok 3).
Krok 3
Przekopać i wyrównać teren
Ziemię przekopać na głębokość szpadla i wyrównać grabiami. Podczas tych czynności pozbierać większe kamienie.
Krok 4
Poczekać aż podłoże osiądzie
Podlać teren obficie albo poczekać na deszcz. W miejscach gdzie robią się kałuże, teren jest nierówny. Zagrabić te fragmenty jeszcze raz. Użyć też można poziomicy, by sprawdzić, czy teren jest równy.
Poczekać około 2 tygodnie, aby grunt usiadł. Nadal obserwować po deszczu, czy na terenie przyszłego trawnika nie robią się kałuże. W razie potrzeby wyrównać powierzchnię grabiami.
Uwaga! Aby nie czekać 2 tygodni, można ewentualnie glebę wałować.
Krok 5
Ułożyć siatkę na krety
Po dwóch tygodniach na równym gruncie można ewentualnie rozłożyć siatkę na krety (jeśli są w ogrodzie lub u sąsiadów). Tego typu siatki mają drobne oczka; wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego.
Krok 6
Rozsypać żyzne podłoże
Wykonać warstwę żyznego podłoża (o grubości 10-15 cm). To mogą być kompost albo gotowe podłoże do trawników.
Uwaga! Do podłoża można dodać różne dodatki. Przykładowo, jeśli gleba w ogrodzie jest sucha, korzystnie jest zastosować hydrożel (będzie magazynował wodę, co oznacza mniej podlewania). Mikoryza do trawników zaś zawiera symbiotyczne grzyby, które latami wspomagają trawę, m.in. dostarczają jej wodę i składniki pokarmowe. Jeśli trawnik jest zakładany wiosną, można też do podłoża dodać nawóz długodziałający do trawników (będzie dostarczał młodej trawie składniki pokarmowe do 6 miesięcy).
Krok 7
Wyrównać i ubić wierzchnią warstwę
Nawiezione żyzne podłoże wyrównać przy pomocy grabi. Następnie należy je ubić, aby zapobiec nierównomiernemu osiadaniu ziemi. Zrobić to można przy pomocy walca, deseczki albo udeptywania butami z płaskimi podeszwami (np. trampki lub tenisówki).
Krok 8
Znów poczekać aż podłoże osiądzie
Odczekać 2 tygodnie, aby żyzne podłoże osiadło. Ten proces przyśpieszają deszcze oraz kilkukrotne podlanie terenu. Jeśli tworzą się kałuże, wyrównać teren w tych miejscach.
Krok 9
Posiać trawę
Gdy żyzne podłoże osiądzie (po około dwóch tygodniach), zagrabić tak, aby na powierzchni zostały rowki. Posiać trawę. Następnie nasiona przysypać cienką warstwą żyznego podłoża (grubość 0,5-1 cm). Można też zagrabić teren tak, aby przykryć ziemią jak najwięcej nasion trawy.
Uwaga! Po nasionach można chodzić w butach z płaskimi podeszwami (np. w tenisówkach lub trampkach).
Krok 10
Ubić powierzchnię ziemi
Powierzchnię przyszłego trawnikach ubić deseczką, butami (z płaskimi podeszwami) albo zwałować.
Krok 11
Zraszać nowo założony trawnik
Świeżo założony trawnik należy zraszać (nie podlewać) przynajmniej kilka razy dziennie. Nasiona wschodzą po 7-10 dniach.