Bukiet czy pojedyncza róża to prezenty uniwersalne. Wypada je dawać przy różnych okazjach. Oto jak wręczać kwiaty.
Dając kwiaty okazujemy różne uczucia: szacunek, podziw, pamięć, wdzięczność, miłość, przyjaźń, uznanie. To prezent ponadczasowy oraz zawsze mile widziany. Okazji do wręczania bukietów i pojedynczych kwiatów jest mnóstwo, jak urodziny, imieniny, oświadczyny, jubileusz, ślub, Dzień Matki, Dzień Nauczyciela, zakończenie roku szkolnego.
Bardzo często kwiaty daje się na pożegnanie, np. pracownikowi odchodzącymi z firmy, albo na powitanie, np. dziewczynie wracającej z podróży. Albo bez okazji: z sympatii, szacunku, miłości.
Kwiaty są podarunkiem eleganckim. Wypada je wręczać zgodnie z zasadami savoir-vivre. Oto najważniejsze:
1. Nieparzysta liczba kwiatów
Wręcza się jeden kwiat, np. tulipana lub różę, albo nieparzystą ich liczbę, czyli 3, 5, 7 itd. Od tej zasady są wyjątki w przypadku bukietów z drobnych i licznych kwiatów. Nie trzeba liczyć np. gipsówek czy stokrotek.
2. Osobiście lub poprzez posłańca
Kwiaty można wręczać osobiście lub za pośrednictwem innej osoby – zwykle kuriera, który przynosi bukiet z kwiaciarni (np. zamówiony przez pocztę kwiatową). Do kwiatów dostarczanych przez posłańca zwykle dodaje się bilecik.
3. Jak nieść kwiaty
W drodze do osoby, której mają być wręczone kwiaty, też obowiązuje etykieta.
„Niosąc kwiaty osobiście (nigdy wtedy w doniczce!), mężczyzna każe je zawinąć w bibułkę, pani niosąc kwiaty cięte może je nieść nie opakowane” – to wskazówka z książki „Obyczaje towarzyskie” z 1938 roku, którą napisała hrabina Maria z Colonna-Walewskich Wielopolska.
4. Wręczać kwiaty w opakowaniu czy bez
Jeśli opakowanie chroni kwiaty przed chłodem, słońcem czy wiatrem, należy je usunąć przed wręczeniem. Nie trzeba usuwać dekoracyjnych opakowań, gdyż są częścią kompozycji.
5. Główkami kwiatów do góry
Zawsze daje się kwiaty główkami do góry i łodygami do dołu.
6. Którą ręką dawać kwiaty
Najpierw, trzymając kwiaty w lewej ręce, należy się przywitać podając prawą dłoń. Następnie kwiaty przekłada się do prawej ręki i wręcza. Nie wręcza się kwiatów stojąc w progu drzwi.
7. Wręcza kobieta czy mężczyzna
Jeśli kobieta jest bez osoby towarzyszącej, to ona wręcza kwiaty. W przypadku pary kwiaty wręcza mężczyzna.
8. Czy wręczać kwiaty mężczyźnie
Kwiaty można dawać kobietom bez względu na wiek. W przypadku mężczyzn tego typu prezent jest odpowiedni dla mężczyzn dojrzałych, jak ojciec czy dziadek, albo mających pozycję społeczną, np. nauczyciel. Wypada też dawać kwiaty artystom, jako wyraz uznania dla ich twórczości: aktorom, muzykom, śpiewakom, pisarzom itp.
9. Czy do kwiatów można dołączyć upominek
Kwiaty są prezentem i dołączanie do nich dodatkowego prezentu nie jest konieczne.
„Poza kwiatami mężczyzna nigdy nie ofiarowuje niczego kobiecie, ani perfum, ani klejnotów, chyba że jest z nią w bliższych rodzinnych stosunkach. Gradacją wyższą w znajomości i przyjaźni są słodycze” – to kolejna wskazówka z książki „Obyczaje towarzyskie” z 1938 roku, autorstwa hrabiny Marii z Colonna-Walewskich Wielopolskiej.
10. Dawać kwiaty cięte czy doniczkowe
Preferowane są kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe można wręczać osobom, które lubią dostawać takie prezenty, kolekcjonują rośliny, mają ogród itp.
Przeczytaj także: Mowa kwiatów – symboliczne znaczenie w bukietach