Trawniki nierówne, rzadko koszone, na podmokłym terenie, a także łąki kwietne i zarośla – tam gdzie trudno użyć kosiarki, niezastąpione są kosy mechaniczne. Oto jak kosić kosą spalinową.
Kosa ręczna to wynalazek najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu. Przez wieki używano jej do koszenia trawy i zboża.
W XXI wieku kosę ręczną zastępują kosy mechaniczne. Zmieniło się ich przeznaczenie. Używane są m.in. do prac ogrodniczych, np. do wykaszania miejsc, gdzie kosiarką – choćby najlepszą – albo nie można wjechać, albo jest to trudne.
Do wyboru są kosy:
- Spalinowe
- Elektryczne
- Akumulatorowe
- Hybrydowe, np. elektryczno-akumulatorowe
Kosy spalinowe mają zwykle silniki dwusuwowe, czyli takie jak w starych modelach samochodów. Rzadsze są modele z silnikami czterosuwowymi – to modele profesjonalne, raczej dla osób, które zawodowo zajmują się koszeniem.
Koszenie kosami spalinowymi jest proste. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach:
1. Odpowiednie paliwo
Do zasilania kos spalinowych potrzebna jest benzyna. Kupuje się ją na samochodowych stacjach paliw.
Aby silnik kosy działał bezawaryjnie, do benzyny trzeba dodawać oleju silnikowego (do kupienia również na stacjach samochodowych albo sklepach z narzędziami ogrodniczymi). Nie jest to trudne – poradzi sobie z tym każdy, kto ma kosiarkę spalinową lub samochód.
Zaletą zasilania benzyną jest większa swoboda pracy. Kosy spalinowe nie mają kabli, tak jak modele elektryczne. Nie trzeba ich też ładować, jak w przypadku modeli akumulatorowych.
Kosą spalinową można pracować daleko od domu, także tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Paliwo łatwo dokupić na każdej stacji benzynowej albo przygotować zapas w kanistrze.
2. Kosa w dłoń
Kształt kos spalinowych przypomina ich praprzodka, czyli kosę ręczną. Zamiast długiego noża, kosy spalinowe mają jednak tnące żyłki lub ostrza (w zależności od modelu).
Podczas pracy kosy spalinowe trzyma się w dwóch miejscach – lewą i prawą dłonią. Dodatkowo wiele kos spalinowych ma szelki.
Odciążają one ręce podczas pracy. To ważne zwłaszcza przy pracach, które wykonuje się długo i często, np. kosząc wysoką trawę na dużej działce.
Ruch pracy kosą spalinową przypomina koszenie zboża. Głowicę tnącą trzyma się kilka centymetrów nad ziemią lub wyżej – w zależności od potrzeb.
Waga kosy spalinowej to zwykle 7-15 kg. Warto to sprawdzić podczas zakupów. Wagę kosy trzeba dopasować do swojej kondycji fizycznej, np. dla pań polecane są modele lżejsze.
3. Trudne zadania na trawnikach
Kosa spalinowa sprawdza się tam, gdzie kosiarką nie można pracować. Oto przykładowe zastosowania kosy spalinowej:
- Wysoka trawa z kwiatami i ziołami – skoszenie kilka razy w roku zarośniętego trawnika czy łąki kwietnej przestaje być problemem;
- Teren podmokły – wystarczy założyć kalosze albo poczekać na większy przymrozek i można pracować kosą spalinową;
- Trawy ozdobne – ich wysokość często dochodzi do 2 metrów. Ścięcie ich piłą spalinową trwa chwilę;
- Samosiewki drzewek i krzewów, zarośla, wysokie byliny, które często rozsiewają się na trawnikach albo nadmiernie zarastają jego obrzeża;
- Skarpy, rowy, obrzeża stawów i strumieni;
- Trudno dostępne miejsca, np. obrzeża trawników, skalniaków i rzeźb ogrodowych, narożniki.
Warto wiedzieć, że niektóre modele kos spalinowych można kupić z akcesoriami. Służą one np. do przycinania żywopłotów, także bardzo wysokich oraz obronnych (z kolcami). Praktyczne są także akcesoria m.in. do formowania z krzewów żywych rzeźb czy przycinania wysokich drzew.
Więcej porad ogrodniczych na portalu Budujemytutaj.pl WEJDŹ TUTAJ
4. Zbieranie pokosu
Kosa spalinowa – w odróżnieniu od kosiarek, które zwykle mają kosze – nie zbiera pokosu. Zostaje on na ziemi. Trzeba go potem albo zebrać, albo zostawić, by się rozłożył i zamienił w próchnicę.
W przypadku łąk kwietnych czy kwitnących trawników pokos wręcz zaleca się zostawiać. W ten sposób rośliny same się rozsiewają.
Zebrany pokos można kompostować. Ścięte samosiewki drzewek i krzewów zaś nadają się na zrębki. Są świetne np. ściółkowania roślin w ogrodzie.
5. Chronić słuch
Kosy spalinowe to głośne urządzenia. Hałas, jaki wytwarzają, wynosi przeciętnie około 100 dB. To mniej więcej tyle, ile emituje motocykl bez tłumika.
Dlatego podczas pracy kosą spalinową warto nakładać ochraniacze słuchu. Można je kupić np. w każdym sklepie budowlanym. Ochraniacze słuchu przydadzą się także podczas innych prac, np. cięcia drewna czy usuwania liści dmuchawami.
6. Chronić wzrok
Podczas pracy kosą spalinową warto też zadbać o wzrok.
Kosą spalinową pracuje się bardzo szybko. W wysokiej trawie można nie zauważyć kamieni, butelek, metalowych przedmiotów. Elementy wirujące, mimo że mają zabezpieczenia, mogą je odrzucić nawet kilka metrów dalej. Dlatego podczas pracy kosą spalinową warto zakładać okulary ochronne, np. takie, jakich używa się do majsterkowania w domowym warsztacie. Są niedrogie, a może je kupić w sklepach budowlanych.
7. Przechowywanie zimą
Każdy silnik spalinowy, także kosy, trzeba przygotować do zimy. To bardzo ważne zwłaszcza, gdy kosa spalinowa będzie przechowywania w nieogrzewanym pomieszczeniu.
W praktyce trzeba przypilnować, by zużyć całkowicie paliwo przed zimą. Następnie kosę czyści się, smaruje (według zaleceń producenta) i można czekać na kolejny sezon.