Mam owocującą cytrynę na parapecie. Jak ją przyciąć, żeby miała ładny kształt i się nie złamała? Z tego co pamiętam cięcie powinno być w lutym.
Cięcie cytryny najlepiej robić w lutym i marcu (II-III). Można też przycinać cytrynę w później, aż do sierpnia (VIII), ale lekko. Cytryna ma bardzo mocne gałęzie i nie łamie się nawet pod ciężarem owoców.
Cytryna bardzo dobrze znosi przycinanie. Na parapetach najwygodniej prowadzić cytrynę w firmie krzaczastej. Jeśli cytryna jest letnią dekoracją ogrodu, można ją też uprawiać w formie drzewka.
Przycinanie cytryny rosnącej na parapecie nie jest trudne. Problemem jest wielkość rośliny i jej wrażliwość na przekręcanie doniczki. Trzeba ciąć tak, by nie ruszać doniczki.
Jaki kształt
Cytryny w wieku do 10 lat zwykle mieszczą się na parapetach bez problemu. Starsze cytryny rozrastają się i zaczynają przeszkadzać, np. w otwarciu okna czy układaniu firanki.
Dlatego podczas cięcia cytryny – zarówno młodej, jak i starszej – trzeba starać się nadać jej bardziej foremny kształt. Najlepiej, jeśli koronę cytryny na parapecie przycina się w kształt mniej lub bardziej spłaszczonej kuli.
Cytryny spędzające lato na dworze zwykle przycina się tak, by miały wysoki pień i kulistą koronę.
Gdy cytryna się przechyla
Innym problemem jest przechylanie się cytryny w stronę okna. Doniczki nie można przekręcać, niestety, by cytryna sama się wyprostowała. Im starsza cytryna, tym bardziej staje się pochylona.
Cytryna lubi dużo słońca, ale jednocześnie jest wrażliwa na kąt jego padania. Po przekręceniu doniczki może gubić liście, kwiaty i owoce.
Sadzonki ze ściętych gałązek
Ścięte gałązki cytryny można ukorzeniać. Ukorzeniają się długo – nawet 2 miesiące. Gałązki sadzi się od razu do ziemi na głębokość około 2 cm. Najlepsza jest ziemia kwaśna (pH 5,5-6,5).
Więcej o uprawie cytryny CZYTAJ TUTAJ