To bardzo stara odmiana. Jabłoń Panieńskie Czeskie jest odporna i mało wymagająca. Rośnie nawet w górach i półcieniu. Ma małe, czerwone jabłka.
Inne nazwy: Böhmischer Roter Jungfernapfel, Chrysofsker, Czeskie Pańskie, Jabłuszko Panieńskie, Pomme des Vierges, Rote Jungernapfel, Rother böhmischer Jungfernapfel, Roter Jungfernapfel, Rother Jungfernapfel
Pochodzenie: XVIII wiek lub wcześniej (prawdopodobnie Czechy)
Jabłoń Panieńskie Czeskie ma nieznane pochodzenie. Przez wieki była sadzana zwłaszcza na górzystych terenach dzisiejszych Czech i Austrii. W Polsce było i jest rzadkie.
Dojrzewanie: październik – grudzień (X-XII)
W dobrych warunkach jabłka panieńskie Czeskie przechowują się nawet do marca (III).
Owoce: małe (około 5 cm); okrągłe; czerwone (jeśli dojrzewały w słońcu) lub prawie czerwone, pasiaste (gdy rosły w cieniu); skórka gładka, błyszcząca, z lekką rdzą; miąższ prawie biały, delikatnie zaróżowiony, soczysty, lekko korzenny i kwaskowaty, słodki, dość luźny
Jabłka Panieńskie Czeskie są podobne z wyglądu do odmiany Kuzynek Czerwony, dlatego bywają z nią mylone. Są jednak mniejsze, bardziej miękkie i mają bielszy miąższ.
Smak jabłek Panieńskie Czeskie jedni uważają za przeciętny, a dla innych jest wyjątkowy i niepowtarzalny (podobnie jest z Kuzynkami Czerwonymi).
Uwaga! Niektóre (nie wszystkie) jabłka Panieńskie Czeskie po przekrojeniu w poprzek mają gniazda nasienne układające się w krzyż, a nie w gwiazdę. Stąd austriacka nazwa to Chrysofsker (od krizovity, kreuzförmig – krzyż).
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo, do ciast, suszenia i inne domowe przetwory
Gleba: przeciętna lub słaba, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Panieńskie Czeskie jest wyjątkowo mało wymagająca co do ziemi. Przez wieki sadzono ją w górach Austrii oraz Czech. Nie toleruje tylko gleby podmokłej.
Stanowisko: słoneczne i półcień
Jabłoń Panieńskie Czeskie rośnie średnio szybko. Nie jest wymagająca co do stanowiska. Nadaje się do sadzenia w trudnych warunkach, także tam gdzie wieją silne wiatry, np. na polach i wzdłuż dróg. Toleruje obniżania terenu, w których zbierają się chłodne mgły. Bardzo obficie owocuje.
Odporność: bardzo dobra
Jabłoń Panieńskie Czeskie świetnie znosi mróz. Nie potrzebuje chemicznych oprysków. Owoce dobrze się przechowują.
Zapylacze: Berlepsch, Jonathan, Pepina Linneusza
Uwaga! Jabłoń Panieńskie Czeskie jest uważana za dobry zapylacz dla innych jabłoni.
Ciekawostki
- W Polsce jabłoń Panieńskie Czerwone nigdy nie była popularna. Za wadę uważano małe rozmiary jabłek tej odmiany. Drobnienie jest większe zwłaszcza w latach urodzaju. Dlatego dawniej mawiano często jabłuszka Panieńskie, a nie jabłka Panieńskie.
- Obecnie młode drzewka jabłoni Panieńskie Czeskie można kupić w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Polsce.
Wykaz innych starych jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
- Wiedza własna
- „ Ogrodnik Polski”, 1888 i 1900
- „Deutsche Pomologie”, Wilhelm Lauche, 1882-1883 rok
Rysunek jabłoni Panieńskie Czerwone z XIX wieku został opublikowany za zgodą biblioteki Wageningen UR w Holandii