Najwygodniej je kupić, ale można też pędzić z cebul na parapecie. Hiacynty doniczkowe ślicznie pachną. Są wspaniałą dekoracją domu. Oto pomysły.
Hiacynty doniczkowe sprzedawane są w sklepach w malutkich doniczkach. W każdej znajdują się po 1-3 cebule. Niektóre dopiero wypuszczają liście. Inne kwitną.
Wszystkie hiacynty doniczkowe są pędzone. Po przyniesieniu ze sklepu nie trzeba ich przesadzać. Bardzo dobrze znoszą pokojową temperaturę i dekorują mieszkanie przez około miesiąc. Po przekwitnięciu można je posadzić w ogrodzie.
Uwaga! Hiacynty doniczkowe z reguły mocno pachną. Zapach jest piękny, ale może przeszkadzać np. w sypialni. Najlepiej stroiki z hiacyntów ustawiać w kuchni, jadalni, salonie czy łazience.
Hiacynty doniczkowe są tak piękne, że nie potrzebują wymyślnej oprawy. Jak zrobić stroik z hiacyntów?
1. Apetyt na warzywa
Hiacynty doniczkowe obwiązujemy sznurkiem lub wstążką. Pomiędzy liście wkładamy długie warzywa, np. papryczki chili. Warzywa można wymieniać i zjadać. Przestrzeń między hiacyntami wypełnia się mchem lub sianem naturalnym albo sztucznym.
2. Blachy do pieczenia
Rzadko używane kuchenne blachy lub aluminiowe formy do pieczenia można wykorzystać jako osłonki na hiacynty doniczkowe. Na dnie ustawia się mały talerzyk (będzie się na nim zbierała woda), a następnie doniczki z hiacyntami.
3. Plastikowa miska
Zwykła, plastikowa miska też może być dekoracyjnym pojemnikiem na hiacynty doniczkowe. W tej kompozycji wykorzystano także żonkile doniczkowe. Całość zdobi gałązka o ciekawym kształcie. Można użyć np. leszczyny pogiętej czy wierzby mandżurskiej.
4. Półmisek z kwiatami
Do półmiska lub wazy do zupy wstawiamy hiacynty doniczkowe. Kompozycję uzupełniamy dowolnymi gałązkami przyniesionymi ze spaceru. Dodadzą stroikowi lekkości i wiosennego charakteru.
5. Skorupki jajek
To pomysł na prosty stroik wielkanocny. Hiacynty doniczkowe wyjąć z pojemników, w których rosły, i razem z ziemią wstawić do przezroczystego, kolorowego naczynia. W puste przestrzenie wsadzić połówki skorupek jaj. Kompozycję można uzupełnić np. bratkami.
6. Półprzezroczysty materiał
Pojemniki, w których kupuje się hiacynty doniczkowe, rzadko są estetyczne. Przed postawieniem na stole czy parapecie można je zawinąć w półprzezroczysty materiał, np. papier, celofan, tkaninę. Całość ozdobić szeroką wstążką.
7. Serwetki i pudełka
Serwetki stołowe oraz pudełka po czekoladkach i prezentach także nadają się na stroiki z hiacyntami. Takie dekoracje robi się w kilka minut. Kolory serwetek i pudełek można dopasować do okazji albo stylu kuchni.
8. Kubki ceramiczne
Hiacynty, przed włożeniem do kubków, można wyjąć z doniczek razem korzeniami i ziemią, ale nie jest to konieczne. Kubki mogą być takie same albo różne, z uszami lub nich.
9. W szklankach
Stroiki w przezroczystych naczyniach, np. szklankach, lepiej się prezentują, jeśli usunie się ziemię z korzeni (pod kranem). Taki efekt można też uzyskać przez pędzenie hiacyntów bez ziemi.
10. Drewno
Drewno i kora są naturalnym, eleganckim tłem dla hiacyntów. Użyć można wydrążonych pieńków czy drewnianych naczyń. W tych kompozycjach hiacynty doniczkowe są zestawione z niezapominajkami.