Jest odporna na mróz i choroby. Jeśli mahonia schnie zimą, to znak, że brakuje jej wody. Tak bywa, gdy zimą trzyma mróz i nie ma śniegu.
Mahonia pospolita to krzew zimozielony. Jej sztywne liście nie opadają na zimę, a jedynie się przebarwiają na czerwono. Zimą mahonia nadal pobiera wodę z ziemi, ale ten proces jest wolniejszy niż w sezonie wegetacyjnym.
Ze względu na to, że mahonia pospolita ma płytki system korzeniowy i dużą masę liści, gdy ziemia zamarza i nie ma śniegu, nie może pobierać wody. Efekt: mahonia schnie zimą, mimo że jest odporna na duże mrozy.
Objawy suszy zimowej na mahonii pospolitej to:
- Zaschnięte liście częściowo lub całkowicie
- Zaschnięte najmłodsze gałązki
- Poskręcane liście
- Usychanie całych roślin – w skrajnych wypadkach
Uwaga! Objawy spowodowane przez przesuszenie zimowe zwykle są widoczne na mahoniach dopiero w styczniu – marcu (I-III).
Mahonia pospolita jest najbardziej jest narażona na przesuszenie zimą, jeśli rośnie:
- W lekkiej, piaszczystej ziemi
- Pod wysokim drzewem
- Od zachodu (stamtąd zimą często wieją mroźne, wysuszające wiatry).
Zapobieganie zimowemu przesuszeniu
Sposoby na uniknięcie zimowego przesuszenia mahonii są bardzo proste:
- Ściółkowanie – do tego celu nadają się np. kora, szyszki, zrębki. Ściółka powinna mieć przynajmniej 3-4 cm grubości. Chroni przed głębokim zamarzaniem ziemi i wyparowywaniem z niej wody. Mahonie, zwłaszcza młode, powinny mieć ściółkę cały rok, nie tylko zimą. Na wysychanie są też narażone podczas letnich upałów.
- Podlewanie – mahonie trzeba podlać jesienią, zanim ziemię skuje mróz. Podlewać warto także zimą w czasie odwilży, zwłaszcza gdy zima jest bezśnieżna. Z ilością wody nie należy jednak przesadzać. Nadmiar wody może spowodować np. gnicie korzeni mahonii.
Jeśli mahonia schnie zimą, nie trzeba jej okrywać, np. gałązkami iglastymi czy agrowłókniną. Wystarczy ja ściółkować i podlewać.
Więcej o uprawie mahonii pospolitej CZYTAJ TUTAJ