Nadają się do rozsady i sadzonek oraz podwieszanych dekoracji. Doniczki kokosowe są jedno- lub wielorazowe. Włókno ulega biodegradacji.
Doniczki kokosowe wytwarzane są z naturalnego włókna kokosowego. W zależności od przeznaczenia doniczek włókno jest prasowane, a następnie suszone (tak powstają doniczki jednorazowe), albo wytwarza się z niego maty do wyściełania metalowych, ażurowych konstrukcji (to doniczki wielorazowe, w których biodegradowalny wkład kokosowy się wymienia).
Prasowane doniczki kokosowe (z wyglądu przypominają doniczki torfowe) mogą być pojedyncze lub zespolone (tzw. wielodoniczki). Doniczki i skrzynki z matami kokosowymi najczęściej używane są do podwieszanych kompozycji. Mają różne kształty i wymiary.
Włókno kokosowe ulega naturalnemu rozkładowi i zamienia się w próchnicę. Dlatego donice kokosowe uważane są za ekologiczny zamiennik tworzyw sztucznych.
Jak używać doniczek kokosowych?
1. Doniczki kokosowe do rozsady
Do przygotowania rozsady nadają zarówno prasowane doniczki pojedyncze, jak i wielodoniczki. Napełnia się je podłożem, a następnie sieje warzywa lub kwiaty. Gotową rozsadę sadzi się razem z doniczkami, bez wyjmowania z nich brył korzeniowych. W ziemi takie doniczki kokosowe rozkładają zwykle po 1-2 tygodniach. Zamieniają się w próchnicę, co sprawia, że gleba lepiej magazynuje wodę oraz składniki pokarmowe dostarczone w nawozach.
Dzięki temu, że nie trzeba wyjmować brył korzeniowych z doniczek kokosowych, łatwiej jest wyhodować rozsadę wrażliwą na przesadzanie, jak arbuz czy dynia, albo podatną na uszkodzenia liści, jak sałata i kapusta pekińska. Korzenie rozsady mogą swobodnie przerastać ścianki doniczek.
2. Doniczki kokosowe do sadzonek
W osobnych prasowanych doniczkach kokosowych można ukorzeniać także sadzonki roślin pokojowych, balkonowych, ogrodowych. Wystarczy napełnić je podłożem dostosowanym do potrzeb roślin. Gdy korzenie sadzonek zaczynają przerastać kokosowe ścianki, młode roślinki należy posadzić – razem z doniczką – w docelowym miejscu. Takie doniczki ulegają w 100% biodegradacji.
3. Doniczki kokosowe do kwiatów pokojowych
W prasowanych doniczkach kokosowych można sadzić również rośliny pokojowe. Ze względu na to, że są w 100% biodegradowalne, po pewnym czasie zaczynają się rozkładać, zwłaszcza od dna. Trzeba wtedy roślinę posadzić (razem z kokosową doniczką) w nowym pojemniku: z kokosa lub w tradycyjnej (np. ceramicznej lub z tworzywa sztucznego).
4. Doniczki i skrzynki wyściełane matami kokosowymi
Efektownie wyglądają donice oraz skrzynki (najczęściej są podwieszane) wyściełane matami z kokosa. Ich metalowe, ażurowe konstrukcje są trwałe (wieloletnie). Naturalnemu rozkładowi ulegają maty kokosowe.
Trwałość maty zależy jak zostaną posadzone rośliny w takim pojemniku. Jeżeli ziemię nasypie się bezpośrednio na matę, wytrzyma jeden sezon. Jeśli zaś pojemnik z matą kokosową potraktuje się jako osłonkę, czyli wstawi do niej rośliny posadzone w innych donicach, np. plastikowych, będzie służyła dłużej. Matę kokosową łatwo wymienić. Można ją kupić w różnych rozmiarach, pociąć na kawałki i znowu wyścielić ażurową konstrukcję.
Warto wiedzieć
- Donice kokosowe przepuszczają wodę. Dlatego, jeśli są prasowane, należy je ustawić na tacach lub podstawkach. Donice wyściełane matami kokosowymi umieszcza się tak, aby woda kapała na grunt, a nie np. na posadzkę. Jeśli taka doniczka jest używana jako osłonka, wewnątrz schować można podstawkę.
- Doniczki robi się także ze skorup orzechów kokosowych. Ich samodzielne wykonanie jest trudne bez piły i wiertarki.