
Mierzy ilość opadów, co pomaga w podjęciu decyzji czy oraz ile podlewać rośliny. Deszczomierz ogrodowy to przyrząd prosty w obsłudze.
Deszczomierz, znany też jako opadomierz, to przyrząd służący do pomiaru ilości opadów atmosferycznych w określonym czasie, np. godziny, dnia, doby. W ogrodach stosuje deszczomierze analogowe, czyli bez baterii, podłączenia do sieci elektrycznej, internetu. Składają się z dwóch części: pojemnika z podziałką na wodę oraz szpikulca do wbijania w ziemię, na którym umieszcza się pojemnik.
Pojemnik na opady ma kształt lejka. Dzięki temu deszczomierz dokładniej „łapie” wodę, nawet jeśli deszcz zacina z boku. Na pojemniku, wykonanym z przezroczystego tworzywa, umieszczona jest podziałka w milimetrach (czasem także ).
Jeden milimetr na podziałce deszczomierza odpowiada jednemu litrowi opadów na metr kwadratowy gleby. Przykładowo, jeśli podziałka deszczomierza pokazuje 10 mm, to oznacza, że na metr kwadratowy spadło 10 l wody.

Zalety deszczomierza ogrodowego
1. Mierzenie opadów
Podstawowa funkcja deszczomierza to mierzenie, ile spadło deszczu. Sprawdzać można np. jak bardzo intensywna była ulewa, czy był deszcz w nocy, ile go spadło w określonym czasie. Tego typu informacje teoretycznie można znaleźć w prognozach pogody, ale własny deszczomierz pokazuje je dokładniej w mikroskali ogrodu. W prognozach uwzględnione są np. miasta, regiony, województwa.
Deszczomierz ogrodowy nadaje się głównie do mierzenia deszczu. Przy jego pomocy trudniej określić, ile spadło np. szronu, szadzi czy śniegu.
2. Pomaga w oszczędnym podlewaniu
Podlewając zraszaczem np. trawnik, można przy pomocy deszczomierza sprawdzać, ile wody zostało użyte do jego nawadniania. Wystarczy deszczomierz umieścić na murawie na czas podlewania. Gdy przyrząd pokaże np. 15 mm, co odpowiada 15 litrom wody na metr kwadratowy, wodę się zakręca, by jej nie marnować.
3. Ozdoba ogrodu
Deszczomierz jest stylową dekoracją ogrodu, tak jak np. rzeźby. Jego posiadanie świadczy o ekologicznym podejściu do uprawy roślin. Dzięki szpikulcowi, łatwo zmieniać jego ustawienie. Deszczomierz można wyeksponować na tle np. kwiatów.
4. Edukacja dla dzieci i dorosłych
Woda to życie, ale trzeba ją oszczędzać. Jest niezbędna roślinom do fotosyntezy, podczas której powstaje m.in. tlen, którym oddychamy. Podczas fotosyntezy rośliny pochłaniają również dwutlenek węgla odpowiedzialny za efekt cieplarniany. Ile i jak często pada deszcz, czy jest go mało lub za dużo, czy lokalnie występują anomalie w opadach – na te pytania pomaga odpowiedzieć deszczomierz ogrodowy.
To edukacja zarówno dzieci, jak i dorosłych. Deszczomierz ogrodowy pomaga zwracać uwagę na problem suszy.
Warto wiedzieć
- Na zimę deszczomierz lepiej schować. Zamarzająca i odmarzająca woda może uszkodzić jego pojemnik z podziałką. Poza tym deszczomierz ogrodowy nie topi śniegu, tak jak przyrządy używane w meteorologii, więc i tak zimą trudno odczytywać opady.