Dbanie o skórę od środka, czyli prawidłowa dieta, jest niezbędne, aby utrzymać zdrową i piękną cerę. W jadłospisie powinno być dużo warzyw i owoców.
Artykuł sponsorowany
To co jemy, jak jemy i ile jemy ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz wygląd, w tym skóry. Dlatego tak ważne jest, aby znać przynajmniej podstawowe zasady prawidłowej diety i starać się ich przestrzegać. Dotyczy to osób w każdym wieku. Inne problemy z cerą mają bowiem osoby młode, a jeszcze inne – starsze. Co jeść, aby mieć piękną cerę?
Dlaczego dieta ma wpływ na wygląd skóry
W każdym produkcie, który zjadamy, znajdują się m.in. witaminy, składniki mineralne, tłuszcze, węglowodany, białko. Niektóre z nich, jak witaminy i składniki mineralne, można dostarczać organizmowi w suplementach. np. w postaci tabletek. Jednak to nie wystarczy, by mieć piękną cerę. Nadmierna podaż jednego składnika może sprawić, że bilans innych zostanie naruszony.
Dlatego urozmaicona i zdrowa dieta to podstawa, aby mieć piękną cerę. Mnóstwo cennych składników zawierają warzywa i owoce, które można wyhodować we własnym ogrodzie, na balkonie czy nawet – jak rzeżuchę – na parapecie w mieszkaniu.
Skórę warto odżywiać, ujędrniać czy nawilżać także z zewnątrz. Służą do tego kremy, maseczki, balsamy oraz inne kosmetyki dostępne w sklepach, których receptury dopasowane są do rodzaju i wieku cery. Stosować też można zabiegi kosmetyczne oraz medycyny estetycznej – lista najnowocześniejszych jest na Warsawaesthetic.
Jakie witaminy poprawiają wygląd cery
Witamina A (akseroftol, retinol, betakaroten)
Jednym z objawów jej braku jest sucha, szorstka skóra. To witamina odpowiadająca także np. za prawidłowe funkcjonowanie wzroku i obniżanie cholesterolu. Pełni ważną rolę w neutralizacji szkodliwych efektów wolnych rodników tlenowych. Jej bogatymi źródłami są warzywa oraz owoce w kolorach żółtym i pomarańczowym, m.in. brzoskwinia, dynia, marchew, morela, a także warzywa liściaste, jak brukselka i rzeżucha. Dziennie zapotrzebowanie witaminy A dla dorosłego człowieka zapewniają np. dwie nieduże, surowe marchewki. Zawartość witaminy A obniża się w produktach po gotowaniu, smażeniu, pieczeniu.
Witamina B2 (ryboflawina, laktoflawina)
Jej brak powoduje uszkodzenia skóry, jak pękanie warg oraz kącików ust (podobne objawy są przy niedoborach witaminy B6). Pojawić się też może łojotok cery. Ta witamina wpływa również m.in. na prawidłowy proces rośnięcia dzieci i młodzieży. Dużo witaminy B2 jest w produktach mlecznych oraz razowym pieczywie. Należy też jeść cykorię, porzeczki czarne, gruszki, szpinak, morele, kiełki pszenicy. Warto wiedzieć, że witamina B2 ulega rozkładowi pod wpływem świata. Dlatego np. szpinak lepiej rozmrażać w lodówce niż na zlewozmywaku.
Witamina B5 (kwas patontetowy)
Ma duże wpływ na wygląd cery i włosów. Gdy w jadłospisie brakuje witaminy B6, skóra ma tendencję do wyprysków, łuszczenia, odbarwień. Jednym z objawów jest bezsenność, co dodatkowo ma negatywny wpływ na cerę. Z produktów roślinnych warto jeść np. chleb razowy, otręby, płatki owsiane, nasiona słonecznika, a także brokuły.
Witamina B6 (pirydoksyna)
Niedobór sygnalizują m.in. pękanie kącików ust, swędzenie i łojotok skóry. To witamina, która przeciwdziała także np. bezsenności, drętwieniu oraz kurczom mięśni nóg i ramion. Dobrymi źródłami witaminy B6 są m.in. banany, pieczywo razowe, fasola, nasiona słonecznika, orzechy laskowe i włoskie, ziemniaki. Mrożenie, gotowanie i wystawianie produktów na światło powodują jej straty.
Witamina C (kwas askorbinowy)
Wpływa na wiele procesów w organizmie, w tym opóźnianie starzenia oraz przyśpieszanie gojenia ran. Dział odtruwająco i zapobiega zmianom wolnorodnikowym. Znaczne ilości witaminy C są np. w cytrusach, porzeczkach, truskawkach. Warto także jeść więcej kopru, papryki, naci pietruszki, rzeżuchy. Najlepiej spożywać warzywa i owoce świeże, gdyż witamina C jest wrażliwa na obróbkę cieplną, mrożenie i światło.
Witamina E (tokoferol, tokotrienol)
Nazywana jest witaminą młodości, gdyż ma wpływ na ładny wygląd cery, przeciwdziała egzemom, przyspiesza gojenie ran oraz opóźnia starzenie organizmu. Poprawia wchłanianie witaminy A i zapobiega uszkodzeniom wolnorodnikowym. Aby zapewnić sobie i rodzinie dużo witaminy E, warto uprawiać i jadać często brukselkę, groszek zielony, sałatę, a do sałatek dodawać oleje roślinne, np. słonecznikowy. Witamina E jest wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Dlatego oleje należy trzymać w zamykanych szafkach lub ciemnych butelkach.
Witamina H (biotyna)
Jej niedobór skutkuje m.in. wiotką, suchą, bladą skórą oraz wypadaniem włosów. Tej witaminy często brakuje w organizmie z powodu kuracji antybiotykami oraz odchudzających. Witaminę H zawierają m.in. warzywa, orzechy, razowe pieczywo.
Witamina PP (witamina B3, niacyna, nikotynamid)
Im bardziej intensywny wysiłek fizyczny się wykonuje, tym więcej organizm potrzebuje witaminy PP. Objawy niedoboru to np. nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, łuszczenie i stany zapalne skóry. Jej nadmiar także nie jest korzystny dla skóry. Z tego powodu może być zaczerwiona i piekąca. Dlatego najlepiej wprowadzić naturalne produkty do diety, które ją zawierają, np. awokado, daktyle, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, śliwki. Witamina PP jest odporna na mrożenie i światło. Do jej strat dochodzi podczas gotowania (rozpuszcza się wodzie).
Jakie składniki mineralne pomagają utrzymać piękną cerę
Cynk
Odgrywa kluczową rolę m.in. w podziałach komórkowych, a także przyśpiesza gojenie ran. Cynk jest w składzie wielu produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Z pokarmu roślinnego wchłaniany jest gorzej ze względu na obecność w nich np. błonnika. Objawem niedoboru cynku może być m.in. wysypka, białe plamki na paznokciach, matowe włosy. Dużo cynku jest w rybach, krewetkach, mięsie, pieczywie razowym. Produkty mrożone, gotowane, pieczone i trzymane w świetle tracą część cynku.
Krzem
Ma duży wpływ na budowę wewnętrzną skóry. Bez niego cera wiotczeje i szybciej się starzeje. Z wiekiem krzemu ubywa w organizmie. Dlatego warto jeść dużo warzyw oraz razowe pieczywo, aby uzupełnić jego niedobory.
Miedź
Niezbędna jest do budowy kolagenu, który jest głównym budulcem skóry. Organizm potrzebuje jej również m.in. do wytwarzania melaniny (barwnika skóry). Przyswajalność miedzi jest mniejsza, jeśli spożywa się dużo cukru. Znaczne ilości miedzi zawierają np. warzywa, orzechy, żeń-szeń.
Żelazo
Ma kluczowe znaczenie w budowie kolagenu, który sprawia, że jest skóra jest sprężysta i młodo wyglądająca. Źródłami żelaza są produkty mięsne i roślinne. Z roślinnych warto jeść np. kapustę białą, orzechy, pieczywo razowe, rodzynki. Przyswajanie żelaza z przewodu pokarmowego ułatwia witamina C.