Czy można pobielić pnie jabłoni farbą emulsyjną do ścian? Zostało mi trochę z remontu i chciałbym ją wykorzystać – pyta Czytelnik.
Do bielenia pni drzew owocowych zwykle używa się wapna wymieszanego z wodą (do kupienia w sklepie ogrodniczym). Można też wykorzystać białą farbę emulsyjną (w innym kolorze się nie nadaje). Zimą, tak jak wapno, będzie chroniła drzewa przed nadmiernym nagrzewaniem się pni. Dzięki temu unika się pęknięć drewna i kory, gdy dni słoneczne, a nocne – mroźne (zwłaszcza w lutym i marcu).
W przypadku farby do ścian trzeba zwracać uwagę, aby był to produkt emulsyjny, która przepuszcza powietrze. Obecnie w sprzedaży jest wiele farb o nowatorskich recepturach, np. ceramiczne, olejne, plamoodporne, hydrofobowe, z dodatkiem substancji niszczących grzyby czy bakterie. Sprawdzają się na ścianach, ale nie wiadomo, jak zareaguje na nie żywe drzewo. Efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Farba emulsyjna dłużej się trzyma na korze drzew niż wapno. Dla wielu osób to zaleta, gdyż uważają, że drzewa z pniami pobielonymi przez cały rok wyglądają na bardziej zadbane. Pobielone pnie są też często elementem rustykalnych stylizacji ogrodów.
Wapno szybciej wschodzi z kory. Spływa wraz z deszczami do gleby, wzbogacając ją o wapń, którego drzewa potrzebują. Poza tym wapno ma odczyn zasadowy, dzięki czemu mniej dogodne warunki do rozwoju na korze mają mchy, porosty i grzyby.
Warto wiedzieć
- Białej farby emulsyjnej – z dodatkiem 1% Miedzianu – używa się też do zabezpieczania ran po cięciu drzew (nie tylko owocowych).
- Bieleni pni warto zrobić już w październiku. Zabieg powtarza się na przełomie grudnia i stycznia.