Każdej, nawet najlepszej pani domu raz na jakiś czas zdarzają się wpadki. Wystarczy pośpiech lub chwila nieuwagi, by nasze żelazko uległo przypaleniu, a ulubiona bluzka się zafarbowała. Na szczęście, na każdy z takich problemów są sprawdzone sposoby.
Artykuł reklamowy
Przypalone żelazko
Czy przypalone, gorące żelazko nadaje się tylko do kosza? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego urządzenia, spróbuj jednego z poniższych sposobów na to, jak czyścić żelazko. Wybierając je, pod uwagę weź materiał, z którego wykonana została jego stopa. Jak usunąć przypalenie z żelazka stalowego? Do tego celu najlepiej wykorzystać ciepłą wodę oraz ocet. Składniki należy połączyć ze sobą, a następnie wyczyścić żelazko przy pomocy miękkiej szmatki. W przypadku opornych zabrudzeń sięgnąć możesz po skrobak.
Jak czyścić żelazko ceramiczne lub teflonowe? Jako że są to powierzchnie o wiele mniej odporne na zarysowania, środki czyszczące należy tu dobierać bardzo ostrożnie. Takie urządzenie najlepiej wyczyścić przy pomocy miękkiej strony gąbki nasączonej w occie spirytusowym. Do tego celu nigdy nie należy używać soli, sody oczyszczonej czy mleczka do czyszczenia. Mogą się one bowiem przyczynić do trwałego uszkodzenia stopy żelazka.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak usunąć przypalenie z żelazka? Odpowiedź znajdziesz na stronie:
https://aniaradzi.pl/porady/czym-i-jak-wyczyscic-przypalone-zelazko-najskuteczniejsze-sposoby/
Zafarbowane ubrania
Co zrobić, gdy Twoja ulubiona bluzka lub sukienka uległa zafarbowaniu? By przywrócić jej dawny kolor, wykorzystać możesz jeden z domowych sposobów. Niezwykle skuteczne okazać mogą się… skorupki jajek, które dodatkowo mają łagodne właściwości wybielające. Jak ich używać? Skorupki umieść w lnianym woreczku, mocno go zawiąż, a następnie wrzuć do bębna pralki wraz z zafarbowanymi ubraniami.
Zafarbowaną odzież uratować mogą także liście laurowe. Sporą ilość przyprawy należy zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i ostudzić. Do przygotowanego w ten sposób wywaru włóż odzież, zostaw na kilkadziesiąt minut i ponownie wypierz.
W celu przywrócenia ubraniom dawnego koloru, do prania dodać można również odrobinę soku z cytryny, soli, sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Metoda ta najlepiej sprawdzi się w przypadku zafarbowanej białej odzieży.
Tłuste plamy na ścianie
Podczas gotowania kuchenne ściany zabrudziły się pryskającym z patelni tłuszczem? Nic strasznego! Jest na to kilka sposobów! Pierwszy z nich to zebranie tłuszczu przy pomocy papierowego ręcznika lub bibuły. Należy je docisnąć do ściany, posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną, a po kilku godzinach wytrzeć mokrą gąbką.
W celu usunięcia tłuszczu ze ściany wykorzystać można także szmatkę zwilżoną roztworem płynu do mycia naczyń. Do tego celu najlepiej sprawdzi się produkt z dodatkiem kwasów owocowych.
Kolejny sprawdzony sposobów na usunięcie tłustych plam to wyciśnięcie na nie odrobiny pianki do golenia. Po upływie 2-3 godzin, ściany należy przetrzeć wilgotną szmatką.
W walce z tłustymi plamami na ścianach pomóc może również płyn do mycia okien. Należy nim spryskać zabrudzone miejsca, poczekać kilkanaście minut i przemyć je ciepłą wodą.
W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń, niezbędne może okazać się zeskrobanie brudnej powłoki farby i wierzchniej warstwy tynku, ponowne zagipsowanie ubytku i ponowne pomalowanie ściany.
Plamy z wody na drewnie
Położyłaś na drewnianym stole mokrą szklankę i na jego powierzchni pojawiły się nieestetyczne kręgi lub smugi? Jeżeli są one jasne, oznacza to, że wilgoć nie dotarła jeszcze do samego drewna, lecz uległa zatrzymaniu w lakierze. Gdy plamy są czarne to znak, że niezbędne będzie odnowienie całej powierzchni lub skorzystanie z pomocy specjalisty. W pierwszym przypadku powierzchnię stołu można z łatwością uratować. W tym celu, włącz opróżnione z wody żelazko, umieść na plamie bawełnianą chusteczkę lub ręcznik, ustaw je na niską moc i przyłóż na kilkanaście sekund. Podobny efekt uzyskasz przybliżając i oddalając suszarkę od zaplamionego miejsca przez kilka minut.
Jeżeli opisana wyżej metoda nie okaże się skuteczna, z pomocą przychodzi… majonez. Niewielką ilość produktu należy delikatnie wetrzeć ściereczką w plamę i zostawić na kilka godzin. Dobrą alternatywę dla majonezu stanowić może wazelina. W celu zintensyfikowania efektów, do tłustego produktu możesz dodać odrobinę popiołu z papierosów.
Plam z drewnianych powierzchni możesz się także pozbyć przy pomocy pasty do zębów. Uwaga! Nie może mieć ona żelowej konsystencji. Odrobinę produktu należy nałożyć na ściereczkę i delikatnie wetrzeć w zabrudzone miejsce.
Spalony czajnik
Odkręciłaś zbyt duży gaz pod czajnikiem i teraz wygląda on, jakby nadawał się już tylko do wymiany? Nie wszystko stracone! Pokryj urządzenie mleczkiem do czyszczenia i odstaw na kilkanaście minut. Następnie z kawałka folii aluminiowej utwórz kulkę i pocieraj nią czajnik, zbierając powstały brud. Na koniec, spłucz wodą, wytrzyj ściereczką do sucha i nabłyszcz przy pomocy oliwy z oliwek.